Pytania i odpowiedzi
Oczekiwanie na potwierdzenie urazu a wszczęcie postępowania powypadkowego
Pytanie: Wielokrotnie w naszej firmie dochodzi do drobnych urazów w postaci lekkich zranień czy skurczy mięśni. Takie zdarzenia zgłaszane są jako wypadki w pracy jeszcze przed uzyskaniem dokumentacji z SOR/IP. Czy zasadnym i zgodnym z prawem jest oczekiwanie (nie dłużej niż kilka godzin) na pozyskanie dokumentacji pacjenta/pracownika, która stwierdzi doznany uraz, a tym samym uzasadni wszczynanie postępowania powypadkowego? W naszej firmie obowiązuje pisemne zgłoszenie wypadku w pracy/służbie. W zamiarze jest wyeliminowanie takich przypadków, gdzie do tego urazu nie doszło? »
Wymagania PPOŻ dla warsztatu.
Pytanie: Jak określić wymagania przeciwpożarowe dla warsztatu przerobionego z mieszkania, w bloku mieszkalnym? Warsztat dopiero powstaje i będą tam prowadzone prace z użyciem substancji chemicznych. Jakie są zatem wymagania PPOŻ., abyśmy mogli dostosować pomieszczenie do obowiązujących norm i przepisów? »
Podstawka pod monitor po zmianach
Pytanie: Jak należy interpretować zapis rozporządzenia o bhp przy monitorach ekranowych mówiące, że "konstrukcja stołu powinna umożliwiać ergonomiczne ustawienie elementów wyposażenia stanowiska pracy, w tym zróżnicowaną wysokość ustawienia monitora ekranowego i klawiatury". Współczesne monitory często mają "wbudowaną" możliwość regulacji ich wysokości/położenia. Czy przytoczony zapis jest zgodny z takim rozwiązaniem, czy wskazuje jednak na konieczność ustawienia monitora na podstawce, lub specjalnym uchwycie montowanym np. do krawędzi blatu? »
Wyposażenie stanowiska pracy z monitorem ekranowym a praca zdalna
Pytanie: Czy w związku z wejściem rozporządzenia zmieniającego do rozporządzenie w sprawie BHP na stanowiskach wyposażonych z monitorami ekranowymi pracodawca musi zapewnić warunki i wyposażenie określone do pracy z monitorem również w trybie zdalnym? Na przykład, jeżeli pracodawca zatrudnia pracowników w trybie hybrydowej pracy zdalnej, częściowo zdalnej (obsługa monitora pow. 4 godzin na dobę , wyposaża w laptop indywidualny i myszka zewnętrzna) na podstawie porozumienia z organizacjami związkowymi. Wypłacany jest pracownikowi zdalnemu ryczałt miesięczny za media oraz ryczałt za wykorzystanie prywatnego krzesła i stołu. Czy w świetle zmian, pracodawca ma zapewnić pracownikowi zdalnemu (np. do domu) monitor/podstawkę pod laptopa z firmy? Co w sytuacji, jeśli pracownik w domu ma i wykorzystuje do pracy prywatny monitor lub podstawkę i nie chce/przyjmie monitora od pracodawcy? Czy pracownik może się zrzec np. poprzez oświadczenie, z monitora od pracodawcy? »
Jakie szkolenie bhp powinien przejść kierownik komórki bhp?
Pytanie: W zakładzie jest utworzony dział (komórka) BHP, gdzie jest zatrudnionych 4 pracowników. Wyznaczony został kierownik działu. Jakie szkolenia obowiązkowe powinien przejść kierownik komórki BHP? Szkolenie dla służby BHP i również osobno szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami? Czy szkolenie okresowe dla służby BHP wystarczy? »
Jak rozwiązać kwestię praktyk zawodowych młodocianych zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie wykazu prac wzbronionych?
Pytanie: Od września obowiązuje nowy wykaz prac wzbronionych dla młodocianych. Nie wiem jednak, jak podejść do tematu niektórych młodocianych, których uczę w technikum, a także których w ramach przyuczenia zawodowego zatrudniają współpracujący ze mną pracodawcy. Uczniowie technikum weterynaryjnego o specjalizacji „Prowadzenie chowu i inseminacji zwierząt„ muszą (powinni) odbyć praktyki zawodowe, które jak wszyscy wiemy uczą najwięcej. W nowym załączniku do rozporządzenia czytamy, że: prace przy inseminacji zwierząt oraz prace, które wymagają stosowania siły wobec zwierząt są pracami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi psychicznemu. Jeżeli są to prace wzbronione dla młodocianych, to w jaki sposób mamy dopuścić młodzież do praktyk? Podobny problem występuje w kwestia praktyk w warsztatach mechaniki samochodowej. Tu uczniowie na praktykach narażeni się na: spaliny diesla, prace wykonywane w wymuszonej pozycji lub w pozycji leżącej przy naprawach pojazdów. Kolejny przykład to praktyk fryzjerskich gdzie młodzież ucząca się spędza w pozycji stojącej lub wymuszonej od 4-7 godzin, ma styczność z chemikaliami oraz licznymi zagrożeniami biologicznymi. Bardzo proszę o podpowiedź, jak podejść do nowego rozporządzenia i jak w praktyce poprowadzić młodzież, aby jednak czegoś spróbowali i się nauczyli, ale żeby nie złamać przepisów. Jeżeli pracodawca zadba o oceny ryzyka, ŚOI, pomiary i odpowiedni czas pracy, regularne badania, to może zatrudnić młodocianego na w/w stanowiskach mimo, iż wiąże się to z wykonywaniem prac wzbronionych? »
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol