Pytania i odpowiedzi
Dokumentacja w postępowaniu o stwierdzenie choroby zawodowej
Pytanie: Mam wypełnioną kartę oceny narażenia zawodowego w związku z podejrzeniem choroby zawodowej, osoba , której dotyczy postępowanie była już u lekarza i lekarz będzie zgłaszał podejrzenie wystąpienia choroby zawodowej. Czy wysyłając pismo do ZUSu o ustalenie procentowego uszczerbku na zdrowiu załączyć należy druk OL-9? »
Wyrównanie ekwiwalentu z tytułu pracy zdalnej po zbyt późnym jej uregulowaniu przez pracodawcę.
Pytanie: Pracodawca pewnej firmy wprowadza w październiku br. regulamin do pracy zdalnej. W regulaminie jest zapis, że pracownicy otrzymają ekwiwalentnej za prąd, internet itp. od września br. Czy pracodawca postępuje zgodnie z prawem? Czy musi wprowadzić wyrównanie od kwietnia br.? »
Gdzie przechowywać oświadczenia o zapoznaniu pracownika z ryzykiem zawodowym?
Pytanie: Czy oświadczenie o zapoznaniu pracownika z ryzykiem zawodowym powinno znaleźć się w aktach osobowych pracownika? Czy listę pracowników, którzy zapoznali się z ryzykiem zawodowym przechowywać w osobnej dokumentacji w komórce BHP? »
Jak bezpiecznie zorganizować prace serwisowe na wysokości w organicznej przestrzeni roboczej?
Pytanie: W zakładzie produkcyjnym przy instalacji nowej linii produkcyjnej zaistniała potrzeba serwisowania elementów sterujących znajdujących się na wysokości 4,5m. Ponieważ będą to elementy przemieszczające się nie można ustawić jednorazowo rusztowań, nie ma miejsca na podjazd wózkiem lub podnośnikiem. Pozostaje praca z drabin. Z powodu braku miejsca może się okazać, że nie wejdą drabiny rozstawne tylko trzeba będzie pracować z drabin przystawionych do elementów serwisowanych lub ściany. Czy tak praca w opisany sposób jest możliwa do wykonania wg polskich przepisów? Czy wystarczy tylko zaktualizować ocenę ryzyka i wysłać pracowników na badania lekarskie związane z pracą na wysokości? Czy są jakieś wytyczne (normy, przepisy) odnośnie mocowania miejsc do przypinania uprzęży, aby móc stosować środki indywidualnej ochrony przed upadkiem z wysokości? »
Do kogo mają zastosowanie przepisy w sprawie prac wzbronionych młodocianym?
Pytanie: Mamy w zakładzie pracy praktykantów ze szkół średnich i ze szkół wyższych. Nie są zatrudnieni, tylko na praktykach zawodowych. Są w wieku od 16 do 24 lat. Czy są przepisy, które wskazują czego im nie wolno robić? Czy do praktykantów poniżej 18 lat mają zastosowanie przepisy w sprawie prac wzbronionych młodocianym (Dz.U. 2023 poz. 1240)? »
180 dni na wykonanie badań okresowych – czy dotyczy też badań okresowych, których ważność upłynęła po 1 lipca 2023 r.?
Pytanie: Czy 180 dni na wykonanie badań okresowych, po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego, obowiązuje również pracowników, którym np. badania okresowe skończyły się 8 sierpnia br. z takim rozwiązaniem, że odlicza się od 180 dni ten okres miedzy 1 lipca, a 8 sierpnia? Czy Ci pracownicy jednak nie są już objęci terminem 180 dni? »
Wypadek w trakcie instruktażu stanowiskowego i brak podpisów na karcie szkolenia
Pytanie: Czy instruktaż stanowiskowy może zostać rozłożony na dni robocze i może zostać podpisany dopiero po zakończeniu szkolenia? Pracownik zatrudniony 23.08.2023. Instruktaż rozpisany ma na dni 24-31.08.2023r. W dniu 29 jednak doznał wypadku przy pracy. W związku z punkt 4.1 w karcie szkolenia wstępnego nie został uzupełniony. Czy należy zachowanie takie traktować jako błąd? Czy można uznać, iż dokument może zostać podpisany dopiero w momencie oficjalnego zakończenia instruktażu stanowiskowego? »
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol