Pytania i odpowiedzi
Wypadek przy pracy z winy pracownika - czy wystarczy samo wskazanie zaniedbania pracownika
Pytanie: Pracownik uległ, wypadkowi przy pracy. Podczas czynności porządkowych pracownica upadła z krzesła. Nie skorzystała z drabinki, chociaż ta była zapewniona. Spełniona została definicja wypadku: zdarzenie nagłe – wykonywanie czynności porządkowych podczas pracy; przyczyna zewnętrzna – upadek z krzesła, utrata równowagi; uraz – złamanie ręki, związek z pracą – wykonywanie czynności porządkowych. Czy złamanie przepisów bhp należy wpisać w protokole powypadkowym w pkt. 5, co poskutkuje pozbawienie poszkodowanej prawa do świadczeń z ZUS? Czy w takim przypadku można nie uznać zdarzenia za wypadek przy pracy w związku z nieprzestrzeganiem przepisów bhp? »
Którzy pracownicy w szkołach muszą przechodzić szkolenie z pierwszej pomocy i z jaką częstotliwością?
Pytanie: W związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie bhp w szkołach, czy wszyscy nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni muszą przejść szkolenie z udzielania pierwszej pomocy? Jeżeli pracownik przeszedł takie szkolenie 7 lat temu, czy jest nadal aktualne? Jaki jest okres ważności szkoleń z udzielania pierwszej pomocy? »
Z jakich profilaktycznych badań lekarskich można zwolnić nauczyciela pracującego w kilku szkołach?
Pytanie: Czy nauczyciel pracujący w kilku placówkach (szkołach, czy przedszkolach), musi być kierowany na badania profilaktyczne (wstępne, okresowe i kontrolne) w każdej placówce oddzielnie? Na terenie gminy mamy ujednolicone skierowania na badania i czynniki szkodliwe w nich ujęte. »
Kto przeszkoli pracowników stosujących lub pracujących z monomerycznymi diizocyjanianami?
Pytanie: Kto powinien prowadzić szkolenie w celu uzyskania stosownych certyfikatów dopuszczających pracowników do pracy z diizocyjanianami? Czy będzie to firma szkoleniowa, czy zakładowa służba BHP? Jeśli to służba BHP będzie zobowiązana do takiego szkolenia, to jak ma zdobyć do tego uprawnienia? Czy są dostępne szczegółowe wytyczne do realizacji obowiązku, który obliguje pracodawców do prowadzenia takich szkoleń? »
Czy podwyżki płacy w służbie zdrowia dotyczą też pracowników służby BHP zatrudnionych w podmiotach leczniczych?
Pytanie: W myśl przepisów ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych od 1 lipca podmiot leczniczy dokonuje podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny. Czy w myśl tej ustawy podwyżki w służbie zdrowia, dotyczą też pracowników administracyjnych, w tym służbę BHP? Czy specjalista ds. BHP powinien dostać podwyżkę uposażenia zasadniczego? Czy to jest dobra wola dyrektora? »
Mandat dla pracownika podwykonawcy za nieprzestrzeganie przepisów BHP
Pytanie: Czy inspektor ds. BHP może wystawić mandat za nieprzestrzeganie przepisów BHP, na terenie swojego zakładu pracy, pracownikowi podwykonawcy lub dla jego pracodawcy. W regulaminie zakładu pracy jest zapis, iż nieprzestrzeganie przepisów BHP przez podwykonawcę zagrożone jest mandatem, po czym wskazana jest wysokość mandatu za konkretne zdarzenia np. za brak środków ochrony indywidualnej - 500 PLN, za brak hełmu ochronnego - 100 PLN »
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol