Pytania i odpowiedzi
Jak wystawić rachunek za przeprowadzenie szkolenia bhp na umowę zlecenie?
Pytanie: Co powinien zawierać rachunek sporządzony do umowy zlecenia dot. przeprowadzenia szkoleń bhp (organizatorem szkolenia jest pracodawca), w jakim procencie opodatkowane są wówczas usługi szkoleniowe? Czy umowę zlecenie można wykorzystać zarówno przy zleceniu szkoleń okresowych, jak i szkoleń wstępnych ogólnych? »
Coraz szerszy zakres obowiązków pracownika a ocena ryzyka zawodowego
Pytanie: Na terenie produkcji posiadamy wiele maszyn i linii produkcyjnych. Dążymy do stanu, w którym każdy pracownik będzie potrafił obsługiwać jak największą ilość maszyn. Dochodzi więc do sytuacji, w której pracownik na stanowisku "operator maszyn" obsługuje zupełnie inne maszyny niż inny pracownik na takim samym stanowisku (w obrębie jednego lub różnych działów). Czy w takim przypadku prawidłowe będzie opracowanie dodatkowych ORZ dla każdego gniazda i zapoznawanie pracownika z kolejnymi ocenami w miarę szkolenia na kolejnych maszynach, czy też należy za każdym razem, kiedy pracownik zwiększa kompetencje, aktualizować ORZ dla tego konkretnego pracownika? »
Jak oznaczyć ciągi komunikacyjne pieszych na placu magazynowym?
Pytanie: Firma zajmuje się sprzedażą opału i stali. Na placu znajduje się opał, stal, inne drobne materiały, a także budynek dla 6 pracowników. Czy jest obligatoryjny obowiązek oznaczenia ruchu dla pieszych (za pomocą znaków liniowych na powierzchni placu), którzy będą przemieszczali się po placu? Jeśli tak, to jak prawidłowo należy to wykonać i z jakich przepisów to wynika? »
O obowiązku stosowania kasków przez operatorów wózków widłowych.
Pytanie: W magazynie, w których są składowane szpule z kablem (400 kg) na wysokość 5 m, pracownik układa szpule na palecie, na regał, przy pomocy wózka widłowego. Wózek widłowy posiada kabinę. Czy pracownik obsługujący taki wózek widłowy musi mieć kask i zapięte pasy? »
Co zrobić gdy pracownik zgłasza uwagi do zatwierdzonego już protokołu powypadkowego?
Pytanie: Pracownik poszkodowany w wypadku przy pracy po zapoznaniu się z treścią protokołu powypadkowego nie wnosił żadnych uwag do niego. Protokół został zatwierdzony przez prezesa firmy. Po kilku dniach pracownik zmienił zdanie i chce wnieść swoje odwołanie od ustaleń powypadkowych. Co w tej sytuacji należy zrobić? »
Zgłoszenie wypadku przy pracy u byłego pracodawcy – czy to dopuszczalne
Pytanie: Czy pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy u poprzedniego pracodawcy, a nie zgłosił tego faktu w trakcie trwania umowy, może starać się o ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku u tego byłego pracodawcy? Jak powinno wyglądać takie zgłoszenie? »
Kto zapłaci za szczepienia pracowników przeciw grypie?
Pytanie: Czy pracodawca ma obowiązek finansowania szczepień przeciwko grypie? Czy może odmówić finansowania szczepienia, podając powód, iż szczepienie jest za drogie, duży koszt szczepionki? Problem dotyczy pracowników administracyjno-biurowych – pracowników biblioteki. »
- « pierwsza
- «
- 58
- 59
- 60
- 61
- 62
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol