Pytania i odpowiedzi
Zadbaj o warunki pracy zimą w magazynie
Pytanie: W magazynie środków ochrony roślin temperatura wynosi 7oC. Co powinien w takiej sytuacji zrobić pracodawca? Czy powinien zapewnić pracownikom ciepłe posiłki, czy bezwzględnie zapewnić ocieplenie magazynu? Czy w takim magazynie może pracować wózek na propan butan, jeśli nie to czy może tylko przejeżdżać przez ten magazyn? »
Czy można przedłużyć wydawanie posiłków regeneracyjnych pracownikom?
Pytanie: Pracownicy powinni otrzymywać posiłki regeneracyjne w miesiącach od 01 listopada do 31 marca. Ustalenie czy pracownikom przysługuje posiłek regeneracyjny chwile potrwało i posiłek ten zaczęli otrzymywać dopiero od 01 stycznia 2020 r. Czy pracodawca może wydłużyć czas przekazywania posiłków o kolejne dwa miesiące, czyli na kwiecień i maj, lub w jakiś sposób zrekompensować pracownikom czas kiedy nie otrzymywali posiłków? Czy miesiące te zwyczajnie przepadają? »
Czy można stosować jeszcze firmową pieczątkę na dokumentach szkoleniowych?
Pytanie: Czy w nowych wzorach karty szkolenia wstępnego bhp i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w rubryce oznaczenie pracodawcy i odpowiednio nazwa organizatora szkolenia należy wpisać samą nazwę pracodawcy czy zamieścić pełną nazwę zakładu pracy? Czy można stosować pieczęć nagłówkową z danymi pracodawcy? »
Czy pracownik może sam wybrać firmę szkoleniową i odbyć szkolenie bhp?
Pytanie: Czy pracodawca powinien honorować zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego bhp w formie e -learningu w jednostce organizacyjnej prowadzącej działalność w zakresie szkoleń bhp innej niż wskazana przez pracodawcę? Pracownik sam wybrał firmę, inną niż ta której szkolenie zlecił pracodawca, na której portalu wykonał szkolenie online i dostarczył do pracodawcy zaświadczenie. »
Przy zatrudnieniu powyżej 600 pracowników, konieczny 1 pełnoetatowy pracownik służb bhp
Pytanie: Firma zatrudnia około 550 pracowników. Na stanowiskach specjalistów ds. bhp, na umowę o pracę, są zatrudnione dwie osoby: jedna na 3/4 etatu, druga na 1/4 etatu. Czy po przekroczeniu zatrudnienia 600 pracowników jedna z tych osób musi przejść na pełny etat? Czy można uznać, że suma tych etatów spełnia wymagania przepisów? »
Czy protokół wypadkowy może zatwierdzać inna osoba niż pracodawca?
Pytanie: W zakładzie wydzielono dział, który posiada swojego kierownika, jednak kierownik ten nie podlega dyrektorowi tego zakładu lecz innemu dyrektorowi, który sprawuję opiekę nad kilkoma zakładami. Niestety ów dyrektor dla kilku zakładów nie jest dostępny na bieżąco, co stwarza to problem z zatwierdzeniem protokołu w terminie. Czy dyrektor może scedować zatwierdzanie protokołów powypadkowych na kierownika lub innego dyrektora? »
Co dołączyć do powtórnego protokołu powypadkowego?
Pytanie: Jaki zestaw dokumentów jest przekazywany poszkodowanemu w wypadku przy pracy, gdy tworzy się kolejny protokół po złożeniu przez niego zastrzeżeń do tego pierwszego? Czy dołącza się pełny pierwszy zestaw bez podpisu pracodawcy (protokół i załączniki)? »
Czy sporadyczne wchodzenie na drabinę to praca na wysokości?
Pytanie: Czy wchodzenie powyżej 1 m na drabinę rozstawną lub drabinę przejezdną w celu zabrania towaru lub włożenia na regał wysokiego składowania jest traktowane jako praca na wysokości? Czynność ta jest wykonywana przez pracownika sporadycznie i trwa kilka minut. Czy takie osoby wykonują prace szczególnie niebezpieczną? »
- « pierwsza
- «
- 56
- 57
- 58
- 59
- 60
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol