Pytania i odpowiedzi
Gdzie przechowywać upoważnienia do wykonywania czynności lub prac eksploatacyjnych przy urządzeniach energetycznych?
Pytanie: Czy w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia w sprawie bhp przy urządzeniach energetycznych należy zgodnie z nową definicją osoby upoważnionej – „osoba uprawniona, wyznaczona pisemnie przez pracodawcę do wykonywania określonych przez niego czynności lub prac eksploatacyjnych", każdemu pracownikowi przygotować pisemne upoważnienie na wypadek kontroli, np. PIP? Gdzie w takim razie powinny być przechowywane powyższe upoważnienia? W aktach pracowniczych? »
Jak rozpatrywać kwestie zdarzeń wypadkowych podczas dobrowolnych zajęć sportowych w zakładzie pracy?
Pytanie: Na polecenie pracodawcy, w zakładzie pracy, została utworzona sala gimnastyczna. Pracodawca dla osób chętnych chce realizować gimnastykę w ramach promocji zdrowego trybu życia. Zajęcia odbywają się w godzinach pracy, jak również poza godzinami pracy. W związku z tym rodzi się pytanie. Co w sytuacji gdy zdarzy się wypadek? Czy będzie to wypadek przy pracy? Jak uregulować tę kwestie? Czy pracownicy, którzy zdecydowali się na gimnastykę powinni podpisać jakieś oświadczenie, które zwolni pracodawcę z odpowiedzialności? »
Kiedy należy wpisywać liczbę godzin zajęć praktycznych w zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia bhp?
Pytanie: W nowym wzorze zaświadczenia o ukończeniu szkolenia okresowego bhp mamy podział na liczbę godzin teoretycznych i praktycznych. W jakiej grupie pracowników należy wpisać godziny po stronie zajęć praktycznych? »
Jakie dane należy obowiązkowo zamieścić w protokole powypadkowym i w informacji świadka wypadku?
Pytanie: Czy wypełniając protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy należy zamieścić oznaczenie: NIP i REGON pracodawcy w zamieszczonych rubrykach protokołu, oraz miejsce urodzenia poszkodowanego? Jeżeli jest świadek zdarzenia, czy trzeba wpisać pełne dane świadka wypadku, tj. data i miejsce urodzenia oraz nr dowodu osobistego? »
Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej w przypadku nieobecności pracownika?
Pytanie: W zakładzie pracy jest wypłacany ekwiwalent za pranie odzieży. Czy jeśli pracownika nie było kilka dni lub nawet jeden dzień, to należy mu odliczyć nieobecność w kwocie wypłacanego ekwiwalentu? Czy jednak kwota jest, powinna być, stała bez względu liczbę przepracowanych dni w danym miesiącu? »
Czy szkolić informatyka pracującego na zlecenie?
Pytanie: Moje pytanie dotyczy szkolenia wstępnego i stanowiskowego bhp dla informatyka zatrudnionego w zakładzie na podstawie umowy zlecenia. Czytałem różne opinie na ten temat, raz, że nie trzeba szkolić z zakresu bhp, innym razem, że pracodawca powinien przeszkolić takich zleceniobiorców. Jak to jest faktycznie? »
- « pierwsza
- «
- 54
- 55
- 56
- 57
- 58
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol