Pytania i odpowiedzi
Jak utworzyć służbę bhp w zakładzie, gdzie nie ma takiego wymogu?
Pytanie: Czy aby utworzyć służbę bhp u pracodawcy, u którego nie ma obowiązku jej tworzenia, wystarczy wewnętrzne zarządzenie? Czy w takim zarządzeniu powinno to być umotywowane? Czy należy powiadomić jakieś służby? Czy pociąga to za sobą jakieś dodatkowe obowiązki dla zakładu pracy? »
Czy potrzebna odrębna ocena ryzyka w przypadku zatrudniania pracownika młodocianego?
Pytanie: Czy pracownik młodociany musi mieć odrębną ocenę ryzyka zawodowego, czy wystarczy go ująć w ocenie ryzyka stanowiska, na którym się przyucza? Czy dla pracownika młodocianego należy wykonać odrębne pomiary czynników szkodliwych, czy bazować na tych, które są przeprowadzone dla stanowiska, na którym się przyucza młodocianego? »
Co zrobić z kontuzjowanym pracownikiem – dopuścić do pracy, czy odesłać do domu.
Pytanie: Czy pracodawca może odesłać pracownika do domu, kiedy ten przychodzi do pracy, np. z kontuzjowaną nogą, ręką w gipsie, itp. Co zrobić, jeśli pracownik w takiej sytuacji nie chce dobrowolnie iść do domu i lekarza tylko upiera się, że zostanie w pracy? »
Czy do ustawiania rusztowań przy urządzeniach energetycznych potrzebne są uprawnienia energetyczne?
Pytanie: Zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych do prac pomocniczych przy urządzeniach energetycznych zaliczamy m.in. prace budowlane, malarskie itp. Czy w związku z tą definicją ekipa montująca rusztowania, przy urządzeniach objętych zakresem uprawnień przy eksploatacji tych urządzeń, musi również posiadać uprawnienia energetyczne? Ponadto w rozporządzeniu jest mowa o osobie upoważnionej do wykonywania określonych czynności lub prac eksploatacyjnych. Czy wzór takiego upoważnienia jest określony przez przepisy, czy można samemu określić taki wzór? »
Kto prowadzi dokumentację powypadkową pracownika tymczasowego zatrudnionego na umowę zlecenie?
Pytanie: W zdarzył się wypadek pracownika tymczasowego skierowanego przez agencję pracy tymczasowej (dalej: APT) na podstawie umowy zlecenia do pracy u pracodawcy użytkownika. Czy pracodawca użytkownik wpisuje wypadek do swojego rejestru wypadków, czy ma obowiązek przechowywania karty wypadku z załącznikami? Kto, APT czy pracodawca użytkownik, wypełnia statystyczną kartę wypadku? »
- « pierwsza
- «
- 55
- 56
- 57
- 58
- 59
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol