Pytania i odpowiedzi
Szkolić z zakresu bhp i badać profilaktycznie zleceniobiorców i prowadzących jednoosobową działalność czy nie?
Pytanie: Czy zleceniobiorcy, którzy swoje usługi świadczą w lokalu pracodawcy, oraz osoby zatrudnione na umowę o współpracę (osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarcza) powinny być skierowane na badania lekarskie i poddane szkoleniom wstępnym BHP? Dodam, że w umowach zawarte jest oświadczenie „(…) Zleceniobiorca oświadcza, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania prac objętych przedmiotem Umowy (…)”. »
Jakie informacje powinien zawierać dokument o ryzyku zawodowym przekazywany pracownikowi?
Pytanie: Co powinna zawierać informacja wysyłana do pracownika na temat ryzyka zawodowego, np. zagrożenie, źródło zagrożenia, skutki zdrowotne i środki profilaktyczne z podaniem wyliczonego poziomu ryzyk? Jaką cześć z pełnej dokumentacji ryzyka zawodowego powinien otrzymać pracownik? »
Czy na podstawie zapisu z monitoringu można ukarać pracownika za nieprzestrzeganie przepisów bhp?
Pytanie: Czy mogę skorzystać obecnie z monitoringu zakładowego i na jego podstawie wyciągnąć konsekwencje wobec pracownika nie stosującego się do przepisów i zasad bhp lub ppoż.? Czy będzie to zgodne z obowiązującym rozporządzeniem tzw. RODO? »
Sprawdź, jakie zaświadczenie konieczne będzie do obsługi wózków jezdniowych
Pytanie: W odniesieniu do nowego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Mam przed sobą kilkadziesiąt zaświadczeń pracowników o ukończeniu kursu do obsługi wózków jezdniowych. Oczywiście zaświadczenia są wystawione przez "agencje szkoleniowe", "ośrodki szkoleniowe", "akademia szkoleń", itp. Po czym mam poznać, że te miejsca mają akredytację UDT i egzamin był z ramienia UDT? »
Czy pracownicy muszą wyrazić zgodę na formę wydawania posiłków profilaktycznych?
Pytanie: Ponieważ od lipca 2019 r., zgodnie z wprowadzoną zmianą do rozporządzenia w sprawie posiłków profilaktycznych, można wydawać bony żywnościowe, pracodawca chce zastąpić catering kuponami żywieniowymi na posiłek profilaktyczny. Czy w takiej sytuacji konieczna jest zgoda przedstawiciela załogi, czy jedynie konsultacja zgodnie z art. 23711a Kodeksu pracy? Pracodawca przedstawił przedstawicielowi załogi stan faktyczny, ale przedstawiciel załogi nie wyraża na to zgody. »
- « pierwsza
- «
- 59
- 60
- 61
- 62
- 63
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol