Pytania i odpowiedzi
Zajęcia praktyczne z obsługi gaśnic – czy to obowiązkowy element szkolenia bhp?
Pytanie: Czy pracodawca ma obowiązek przeprowadzić z pracownikami szkolenie praktyczne z obsługi gaśnic, czy wystarczy, że powiadomi pracownika o sposobie obsługi sprzętu gaśniczego na szkoleniu wstępnym bhp? Czy pracodawca może wymagać od pracownika w razie pożaru, by ten zamiast się ewakuować zaczął gasić pożar, skoro go przeszkolił z tego zakresu? Kto wtedy bierze odpowiedzialność za ewentualne urazy pracownika? Czy osoba opracowująca instrukcję bezpieczeństwa pożarowego może w zapisach narzucić na pracodawcę obowiązek przeszkolenia całego personelu z praktycznej obsługi gaśnic, a pracodawca musi to polecenie wykonać? »
Co może być przyczyną zewnętrzną w przypadku przecięcia się ostrym narzędziem podczas rozcinania kartonu?
Pytanie: Pracownik przecinał karton celem zrobienia przegródek. Wykonywał pracę kucając. Przecinając karton nożykiem do tapet, nożyk ześlizgnął się, co w konsekwencji doprowadziło do przecięcia palca u nogi. Jaką należy podać przyczynę zewnętrzną? »
Jak wypełnić zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp po szkoleniu nauczycieli?
Pytanie: Jaki zapis, w świetle wprowadzonych zmian w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp, powinien znaleźć się na zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia okresowego w dziedzinie bhp zorganizowanego dla nauczycieli w miejscu, które na zaświadczeniu oznaczone jest jako pełna nazwa szkolenia (podać rodzaj szkolenia i grupę osób, dla których jest przeznaczone)? »
Czy i kiedy należy wysłać na badania kontrolne pracownicę powracającą do pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka?
Pytanie: Pracownica będąc w ciąży korzystała ze zwolnienia lekarskiego powyżej 30 dni. Następnie przebywała na urlopie macierzyńskim, wychowawczym, wypoczynkowym, po czym powróciła do pracy. Badania lekarskie na zajmowanym stanowisku są nadal ważne. Czy w związku z przebywaniem pracownicy w okresie ciąży na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni należy ją skierować na badania kontrolne? Czy na badania kontrolne pracownica powinna być skierowana przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego? »
Jak przeprowadzić podstępowanie powypadkowe w przypadku amnezji poszkodowanego pracownika?
Pytanie: Co z dalszym postępowaniem powypadkowym (sporządzenie protokołu powypadkowego) w przypadku gdy poszkodowany utracił pamięć w wyniku ciężkiego wypadku? Wszelkie informacje pochodzą tylko od świadka wypadku. »
Kto i jaką poniesie odpowiedzialność za wypadek zleceniobiorcy na budowie?
Pytanie: Pracownik podwykonawcy zatrudniony na umowę zlecenie ulega ciężkiemu wypadkowi na budowie. Przypadkowo odsłania źle zabezpieczony i nieoznakowany otwór technologiczny w podłodze (zabezpieczeń dokonywał główny wykonawca robót). Kończy się to upadkiem z wysokości i ciężkimi obrażeniami ciała. Co z odpowiedzialnością w takim wypadku? »
- « pierwsza
- «
- 61
- 62
- 63
- 64
- 65
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol