Pytania i odpowiedzi
Czy potrzebne jest szkolenie bhp w przypadku delegowania pracownika do pracy za granicą?
Pytanie: Pracownicy wyjeżdżają w delegację służbową do innego zakładu pracy za granicą. Będą wykonywać tę samą pracę co w kraju. Mają aktualne szkolenia stanowiskowe i okresowe BHP. Czy w nowym miejscu pracy powinni przejść szkolenia stanowiskowe bhp? Czy wystarczy im szkolenie stanowiskowe, które przeszli w zakładzie w kraju? »
Jak zapewnić bezpieczne warunki konserwatorowi pracującemu na drabinie powyżej 3 m?
Pytanie: W jakie środki ochrony indywidualnej powinien być wyposażony konserwator wymieniający na hali produkcyjnej jarzeniówki, praca na drabinie około 3,5 m? Czy taka praca jest pracą szczególnie niebezpieczną i czy musi być pisemne zezwolenia na wykonanie tej pracy? »
Czy można połączyć grupę szkoleniową pracowników administracyjno-biurowych z grupą innych pracowników?
Pytanie: Czy w świetle zmiany przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, a właściwie rozbicia przepisu § 14 ust. 2 na pkt 5 i 6 (tj. pracownicy administracyjno-biurowi, pracownicy inni niewymienieni w pkt 1-5), trzeba osobno organizować szkolenia okresowe dla tych grup – zakładając, iż w dalszym ciągu będą jednak przeprowadzane szkolenia dla typowych stanowisk administracyjno-biurowych? »
Do kogo składa wniosek o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy emerytowany pracownik?
Pytanie: Pracownik w 2016 roku uległ wypadkowi przy pracy. Po zakończeniu postępowania nie zdecydował się stanąć na komisję ZUS. W 2018 roku odszedł na emeryturę jednak stan jego zdrowia się pogorszył i jest to związane, jak utrzymuje, z zaistniałym w 2016 roku wypadkiem przy pracy. Obecnie chce stanąć na komisję lekarską ZUS. Czy przekazanie dokumentacji do ZUS odbywa się za pośrednictwem pracodawcy, u którego nastąpił wypadek, czy też pracownik ma występować sam do ZUS z pominięciem byłego zakładu pracy? »
Kto może przeprowadzić szkolenie wstępne bhp podczas urlopu pracownika służby bhp?
Pytanie: W firmie przyjmowany jest nowy pracownik (od 1.08.). W tym terminie Specjalista ds. BHP jest na urlopie wypoczynkowym. Kto powinien przeprowadzić szkolenie wstępne? Czy może zrobić to Społeczny Inspektor Pracy? Ewentualnie czy szkolenie wstępne może się odbyć 5.08. po powrocie Specjalisty ds. BHP z urlopu? »
Odzież robocza dla pracowników wykonujących naprawy sieci wodno-kanalizacyjnych.
Pytanie: W zakładzie pracy, który wykonuje prace drogowe (remonty, budowa druk) oraz naprawy sieci wodno-kanalizacyjnych pracodawca zrezygnowała z przydzielania pracownikom odzieży roboczej, a w to miejsce wypłaca im ekwiwalent pieniężny. Czy powyższe postępowanie jest zgodne z przepisami? A jeżeli tak, to jakie warunki należy spełnić w takim przypadku? »
Czy karmiąca piersią pracownica może pracować w godzinach nadliczbowych?
Pytanie: Czy matka karmiąca, pracująca 7 godzin dziennie, może zgodzić się na pracę w godzinach nadliczbowych? Czy w związku ze zgodą na pracę w godzinach nadliczbowych pracownica może stracić przywilej przerw na karmienie dziecka po zakończeniu okresu, w którym konieczna była praca w nadgodzinach? Czy pracodawca, w związku z pracą w godzinach nadliczbowych może zakwestionować zaświadczenie lekarskie mówiące o dalszym karmieniu piersią przez pracownicę? »
- « pierwsza
- «
- 63
- 64
- 65
- 66
- 67
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol