Pytania i odpowiedzi
Czy zarażenie Odrą personelu medycznego można uznać za wypadek przy pracy?
Pytanie: Czy zdarzenie kiedy personel medyczny zachorował na Odrę po przyjęciu pacjenta do szpitala można uznać za wypadek przy pracy? Na oddział zostaje przyjęta osoba z podejrzeniem Odry. Przy przyjęciu personel powiadamia o zagrożeniu władze szpitala i pielęgniarkę epidemiologiczną. Nic nikt nie zrobił. Po kilku dniach 7 osób z personelu zaczyna chorować na Odrę. Po powrocie ze zwolnienia osoba domaga się uznania zdarzenia zachorowania za wypadek przy pracy. Czy słusznie? »
Jak prawidłowo oznakować przycisk zatrzymania awaryjnego?
Pytanie: Zgodnie z normą PN-EN ISO 13850 pod przyciskiem „STOP – Awaria”, należy umieścić puste żółte tło bez opisów. Jak powinno się postępować w przypadku wyłącznika awaryjnego w wózku widłowym. Posiada on żółtą część jednak na dole przycisku. Brakuje jednak żółtego tła. Żaden ze współpracujących z nami producentów nie stosuje dodatkowego oznaczenia tego przycisku. Czy w związku z tym powinniśmy we własnym zakresie wyposażyć wyłączniki awaryjne w żółte tło? »
Nadal można poddawać wszystkich pracowników administracyjno-biurowych szkoleniom okresowym bhp
Pytanie: Czy pomimo braku obowiązku przeprowadzenia szkoleń okresowych dla pracowników administracyjno-biurowych w momencie gdy działalność znajduje się w grupie nie wyższej niż trzecia kategoria ryzyka pracodawca może dobrowolnie kierować swoich pracowników na szkolenia okresowe? Czy w sytuacji kiedy pracodawca mimo braku obowiązku kierowania na ww. szkolenie przeprowadza takie szkolenie musi to uzasadnić w ocenie ryzyka zawodowego? Jeżeli tak to w jaki sposób? »
Kto może przeszkolić hakowego?
Pytanie: Jakie wymagania musi posiadać osoba szkoląca przy pracach hakowego? Czy tylko UDT ma takie uprawnienia, aby wydać zaświadczenia o ukończeniu szkolenia przy pracy hakowego? Czy może Specjalista ds. BHP przeszkolić pracownika i będzie to wystarczające szkolenie? Czy nowe przepisy o bhp przy obsłudze żurawi wprowadziły w tym zakresie jakieś zmiany? »
Pamiętaj, że okresowe przeniesienie pracownika na inne stanowisko wymaga szkoleń bhp i badań lekarskich.
Pytanie: Czy przy okresowym powierzaniu pracownikowi produkcji funkcji „Brygadzisty/Lidera” na czas 3 miesięcy – należy skierować pracownika na badania lekarskie na nowym stanowisku oraz przeprowadzić szkolenie okresowe dla osób kierujących? Jeśli nie – bo zgodnie z prawem mamy na to 6 miesięcy – czy pracownik pełniący przez te 3 miesiące funkcje Brygadzisty/Lidera może przeprowadzać szkolenia stanowiskowe bez szkolenia okresowego? »
Co zrobić gdy lekarz w orzeczeniu o braku przeciwwskazaniach do pracy wpisze zalecenia i ograniczenia do jej wykonywania?
Pytanie: Lekarz po okresowych badaniach pracownika wydał orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku (pracownik gospodarczy) i jednocześnie w adnotacji przeciwwskazania napisał: przeciwwskazana ciężka praca fizyczna. Jak powinien postąpić pracodawca? Czy powinien przenieść pracownika na inne stanowisko, czy też pozostawić go na zajmowanym stanowisku z ograniczeniami? »
- « pierwsza
- «
- 69
- 70
- 71
- 72
- 73
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol