Pytania i odpowiedzi
Czy trzeba tłumaczyć instrukcję obsługi maszyny na język polski?
Pytanie: Czy jest obowiązek tłumaczenia całej instrukcji maszyny, łącznie z opisami rysunków na język polski? A może wystarczy przetłumaczyć tylko te części dotyczące codziennego stosowania dla operatorów? Kto powinien dokonać takiego tłumaczenia jeżeli oryginalna instrukcja jest w obcym języku – pracodawca? »
Co może zrobić pracownik gdy pracodawca nie chce dopełnić procedury powypadkowej, co grozi pracodawcy?
Pytanie: Pracownica doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy. Pracownicę w schronisku pogryzł pies. Pracodawca nie chce wydać protokołu powypadkowego. Co może w takim wypadku zrobić poszkodowana pracownica? Czy powinna zgłosić sprawę do PIP? Czym może skutkować takie zgłoszenie dla pracodawcy? »
Jakie obowiązki z zakresu bhp spoczywają na pracodawcy delegującym pracowników do Polski, a jakie na kontrahencie w kraju?
Pytanie: Jakie obowiązki wobec pracowników obcej firmy z zakresu bhp ma firma, która zamawia usługę montażu linii produkcyjnej w firmie zagranicznej? Pracownicy tej firmy zagranicznej będą przez okres około 2 miesięcy montować linie produkcyjne na naszym zakładzie. Czy wystarczy zapoznać pracowników firmy z obcego kraju z zagrożeniami występującymi na naszym terenie? Czy powinniśmy zażądać od zagranicznej firmy oświadczenia, że jego pracownicy posiadają wymagane badania lekarskie, uprawnienia i szkolenia do wykonywania danych prac? Czy powinniśmy również zażądać przetłumaczenia na polski takich dokumentów? »
Kiedy szkolenia i badania wstępne są konieczne przy zmianie pracodawcy bez zmiany stanowiska?
Pytanie: Pracownik do końca 2018 r. zatrudniony był na umowę o pracę na stanowisku sprzątacza. Od 1 stycznia 2019r. przeszedł na umowę zlecenie – nadal wykonując te same obowiązki (z tymi samymi zagrożeniami) w tej samej firmie. Od 1 kwietnia 2019 ma być zatrudniony na umowę o pracę w nowej firmie, na takim samym stanowisku pracy. Miejsce świadczenia pracy pozostaje to samo. Zadania na stanowisku są wciąż takie same, jak dotychczas - co potwierdza skierowanie na poprzednie badania profilaktyczne. Czy ten pracownik powinien być skierowany na badania profilaktyczne przez nowego pracodawcę, jeśli posiada wciąż aktualne zaświadczenie lekarskie? »
Jak ograniczyć liczbę szkoleń okresowych bhp dla kierowników będących pracownikami inżynieryjno-technicznymi?
Pytanie: W zakładzie zatrudnieni są pracownicy na stanowiskach inżynieryjno-technicznych, pracujący w laboratoriach chemicznych, którzy są jednocześnie kierownikami komórek organizacyjnych. Czy osoby takie muszą przejść dodatkowo szkolenia inżynieryjno-techniczne, jeżeli mają ważne szkolenie dla osób kierujących pracownikami? »
- « pierwsza
- «
- 70
- 71
- 72
- 73
- 74
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol