Pytania i odpowiedzi
Jaki jest termin na sporządzenie protokołu powypadkowego ucznia?
Pytanie: Jak interpretować zapis dotyczący określenia terminu na sporządzenie i doręczenie protokołu powypadkowego osobom uprawnionym do zaznajomienia się z materiałami postępowania powypadkowego w myśl zmienionych przepisów rozporządzenia w sprawie bhp w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Ile ma trwać postępowanie powypadkowe? Czy zespół ma 2 tygodnie na postępowanie powypadkowe, a po jego zakończeniu mam 21 dni na sporządzenie i dostarczenie protokołu, czy może postępowanie powypadkowe ma trwać 21 dni po czym należy niezwłocznie protokół dostarczyć? »
Czy pracownik służby bhp może prowadzić szkolenia z pierwszej pomocy w szkołach?
Pytanie: Ukończyłem studia podyplomowe z zakresu BHP i pracuję jako pracownik służby BHP. Czy mogę prowadzić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej na zlecenie zewnętrznej firmy szkoleniowej, która przeprowadza takie szkolenia w szkołach? »
Czy wypadek pracodawcy-przedsiębiorcy podczas wykonywania w dniu wolnym od pracy czynności na rzecz swojej firmy może być wypadkiem przy pracy?
Pytanie: Pracodawca-właściciel firmy stolarskiej w dniu wolnym ustawowo od pracy postanowił samodzielnie sprzątnąć pył i kurz, który nagromadził się na hali. Dbając o bezpieczeństwo ppoż. i bhp swoich pracowników od czasu do czasu sam wykonywał te czynności zazwyczaj w dni wolne od pracy np. Niedzielę. W czasie wykonywania tych czynności spadł z drabiny i doznał urazu kręgosłupa. Czy jest to wypadek w pracy? Czy możemy uznać, że do zdarzenia doszło podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej? »
Czy zwolnienie ze szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych dotyczy pierwszych szkoleń okresowych?
Pytanie: Nowy pracownik administracyjno-biurowy zostaje przyjęty do pracy, odbywa szkolenia wstępne ogólne, instruktaż stanowiskowy. Czy w świetle najnowszych zmian w zakresie szkoleń okresowych pracowników administracyjno-biurowych, np. w Urzędzie, nie przeprowadzamy w ogóle szkoleń okresowych, czy pierwsze szkolenie się odbywa, a z następnych pracownik jest zwolniony? »
Czy można wypłacić pracownikom ekwiwalent za ciepłe napoje?
Pytanie: Pracownicy naszej firmy jeżdżą w teren, opuszczając samochód wykonują krótkie zadania na otwartej przestrzeni gdy jest chłodno. Chcielibyśmy wypłacić im ekwiwalent na zakup, w czasie pracy, ciepłych napoi. Pracownicy wyrażają zgodę na otrzymywanie środków finansowych i samodzielne kupowanie sobie ciepłych napoi. Czy jest to możliwe i zgodne z przepisami? »
Czy nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy obsłudze żurawi wieżowych stosuje się do dźwigów zamontowanych na samochodach ciężarowych?
Pytanie: 16 lutego 2019 r., wchodzi w życie nowe rozporządzenie w sprawie bhp przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujacych. Czy przepisy tego rozporządzenia mają zastosowanie do dźwigów zamontowanych na samochodach ciężarowych służących do transportowania zbiorników? »
Jakie ustalenia powinny znaleźć się w informacji o sposobie bezpiecznego i higienicznego korzystania z pomieszczeń uczelni?
Pytanie: Co powinna zawierać „informacja o sposobie bezpiecznego i higienicznego korzystania z pomieszczeń uczelni i wyposażenia technicznego oraz zasadach postępowania w razie wypadku lub awarii według nowego rozporządzenia w sprawie sposobu zapewnienia w uczelni bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i kształcenia? »
- « pierwsza
- «
- 72
- 73
- 74
- 75
- 76
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol