Pytania i odpowiedzi
Kiedy można i należy zakazać używania słuchawek w magazynie?
Pytanie: Czy w magazynie przyprodukcyjnym można pozwolić pracownikom na używanie dousznych słuchawek radiowych zaznaczając, że można używać jednej słuchawki? Czy jest jakiś przepis bezpośrednio zakazujący stosowania słuchawek przy pracach na produkcji lub magazynie? »
Usunięcie zaniedbań w zakresie bhp tuż przed kontrolą uchroni Cię od kary.
Pytanie: Czy i jakie mogą być sankcje za nieterminowe badania lekarskie pracowników, szkolenia bhp, przeglądy maszyn i urządzeń itp., jeżeli zaniedbania te są historyczne (sprzed roku, paru lat) i wszystkie nieprawidłowości zostały usunięte jeszcze przed wszczęciem kontroli PIP i PIS? »
Na jakiej podstawie przysługują pracownikom delegowanym do pracy za granice posiłki profilaktyczne?
Pytanie: Pracownicy zatrudnieni na stanowisku robotnik budowlany otrzymują posiłki profilaktyczne na podstawie rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Ze względu na specyfikę prac posiłki są zamawiane w firmach gastronomicznych zapewniających takie usługi. Pracodawca rozpoczyna realizację robót budowlanych na terenie Niemiec i Austrii, zakres prac jest taki sam jak w kraju. Pracownicy będą tam wykonywali pracę w oddelegowaniu. Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom wykonującym pracę za granicą posiłki profilaktyczne, na podstawie w/w rozporządzenia? »
Czy wystarczy jedna ocena ryzyka dla pracowników różnych podmiotów?
Pytanie: Jeżeli na terenie zakładu jednego pracodawcy, stale wykonują pracę również pracownicy drugiego pracodawcy, którzy szkoleni są przez niego (np. szkolenia stanowiskowe) i wyznaczony jest koordynator bhp. Przy jednym stanowisku pracę wykonują pracownicy obu pracodawców i zapoznawani są z jedną oceną ryzyka zawodowego wykonaną przez pierwszego pracodawcę. Czy można zatem zapoznawać pracowników z oceną ryzyka zawodowego wykonaną przez pracodawcę na terenie, którego wykonywana jest praca? Czy jednak drugi pracodawca musi opracować swoją ocenę ryzyka jako osobny dokument i zapoznawać z nią swoich pracowników? »
Gdzie powinno być przechowywane i przez kogo orzeczenie lekarskie z badań profilaktycznych pracownika?
Pytanie: Po otrzymaniu orzeczenia od lekarza medycyny pracy, do kogo powinno dotrzeć takie orzeczenie w zakładzie pracy? Czy pracownik służby bhp też musi otrzymać kserokopię orzeczenia lekarza medycyny pracy o przeciwskazaniach do pracy lub ich braku? »
Czy pracownik innej firmy może asekurować i nadzorować prace szczególnie niebezpieczne?
Pytanie: Pracownik firmy „X” wykonuje okresowo na terenie firmy „Y” prace zaszeregowane do prac szczególnie niebezpiecznych, w związku z czym powinny być wykonywane przez dwie osoby. Jeżeli firma „X” wydelegowała tylko jednego pracownika, ale obok wykonuje swoje prace pracownik firmy „Y” pozostający z nim w kontakcie wzrokowym, to czy można uznać to za wystarczające? »
Kiedy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi okulary do pracy z monitorem?
Pytanie: Pracownik wykonuje pracę bez dostępu do oświetlenia dziennego, przy monitorze do 4h/dobę. W trakcie badań okresowych otrzymał on orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy z uwagą, że powinien pracować w okularach. Ponadto otrzymał zaświadczenie z zaleceniem stosowania szkieł korekcyjnych podczas pracy przy obsłudze monitorów ekranowych. Czy pracodawca w tej sytuacji ma obowiązek dofinansować okulary? Nawet jeśli pracownik nie pracuje przy monitorze więcej niż połowę czasu pracy? »
Czy zmiany dotyczące szkoleń bhp pracowników administracyjno-biurowych uchylają przepisy rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp?
Pytanie: Czy nowy zapis w Kodeksie pracy odnośnie zwolnienia ze szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych niweluje przepis rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy odnośnie szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych § 14 ust. 2 pkt 5? »
- « pierwsza
- «
- 73
- 74
- 75
- 76
- 77
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol