Pytania i odpowiedzi
Ilu pracowników, zatrudnionych na jakiej umowie zobowiązuje pracodawcę do powołania komisji bhp?
Pytanie: Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca zatrudniający powyżej 250 pracowników powołuje komisje bhp. Czy to muszą być pracownicy zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, czy też liczą się inne umowy, np. umowy zlecenia? Czy rodzaj umowy ma w tym przypadku znaczenie? »
Robiąc zdjęcie pracownikowi naruszającemu przepisy bhp możesz naruszyć przepisy RODO
Pytanie: Czy służba bhp podczas kontroli stanowisk pracy, w przypadku stwierdzenia, że pracownik nie stosuje przydzielonych środków ochrony indywidualnej albo nie używa odzieży roboczej, może wykonać w celach dowodowych zdjęcie takiego pracownika? Jak się mają do takiej sytuacji przepisy RODO? »
Jak uzupełniać rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia?
Pytanie: Czy rejestr czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy uzupełnia się za każdym razem po przeprowadzeniu badań środowiska pracy? Dla przykładu: na początku 2018 r. przeprowadzono pomiar czynników chemicznych na stanowisku pracy. Z uwagi na zawartość substancji rakotwórczych po pół roku badania zostały powtórzone. Czy za każdym razem należy uzupełnić ww. rejestr, jeżeli rodzaje substancji chemicznych się nie zmieniły? Czy wypełniam ten rejestr jeśli substancje nie przekroczył dopuszczalnych wartości? »
Czy możliwe są równoczesne kontrole różnych organów kontrolnych, w oddziałach tej samej firmy?
Pytanie: Czy dopuszczalne jest prowadzenie kontroli przez dwa organy nadzoru, w tym samym czasie, u przedsiębiorcy? Przy czym, jedna kontrola jest z PIP-u w biurze spółki na południu Polski, a druga z PIS na północy Polski, w innym biurze firmy. W kontrolach uczestniczą dwie różne osoby (BHP i HR), więc nie wchodzimy w swoje zakresy. Kontrole dotyczą dwóch różnych oddziałów firmy w Polsce i innej tematyki. »
Sprawdź, kiedy trener będzie mógł przeprowadzić instruktaż stanowiskowy.
Pytanie: Czy instruktaż stanowiskowy dla nowego pracownika może wykonać pracownik z funkcją trenera danego obszaru, nie posiadający szkolenia w zakresie kierowania pracownikami, ale posiadający wiedzę merytoryczną w zakresie wykonywanych czynności? »
Czy kierować pracownika na profilaktyczne badania lekarskie, jeżeli na stanowisku pracy stosowana jest substancja chemiczna?
Pytanie: Na stanowisku pracy przewidziane jest używanie środka chemicznego, którego kartę charakterystyki posiadamy i który nie jest zaklasyfikowany jako niebezpieczny. Środek ten będzie używany sporadycznie. Czy należy skierować pracownika na profilaktyczne badania lekarskie z podaniem nazwy tego środka chemicznego? »
- « pierwsza
- «
- 75
- 76
- 77
- 78
- 79
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol