Pytania i odpowiedzi
Kiedy można zrezygnować z indywidualnego przydziału środków higieny osobistej pracownikom?
Pytanie: Czy istnieje możliwość zrezygnowania z indywidualnych przydziałów środków higieny osobistej i przejście na system ciągłego zapewnienia tych środków w pracy, w pomieszczeniach gdzie jest to wymagane (np. laboratoria, hale maszyn, pracownie różnego typu, pokoje socjalne, szatnie itp.)? Dla jakiej ewentualnie grupy pracowniczej byłby obowiązek zaopatrzenia w ręczniki z dzianiny? »
Jak chronić pracowników przed Odrą, gdy zatrudniasz Polaków i Ukraińców?
Pytanie: Jak powinien postąpić pracodawca zatrudniający pracowników Polaków i Ukraińców wiedząc, że wzrosła liczba zachorowań na Odrę? Czy powinien szczepić dodatkowo pracowników, a może w jakiś inny sposób zadbać o bezpieczeństwo pracowników? »
Do kiedy są ważne zaświadczenia o ukończeniu kursu do obsługi wózków jezdniowych?
Pytanie: Czy zaświadczenia o ukończeniu kursu do obsługi wózków jezdniowych, np. z 2004 r. są ważne do końca 2019 roku? Czy pracownicy po tym terminie powinni ponownie ukończyć, z wynikiem pozytywnym, szkolenie przeprowadzone według programu opracowanego lub zatwierdzonego przez Urząd Dozoru Technicznego i zdać egzamin państwowy przeprowadzany przez komisję kwalifikacyjną właściwego UDT? »
Nie tylko zadbaj o właściwe oświetlenie ale również pilnuj jego stosowania na stanowiskach pracy
Pytanie: Pracodawca zapewnia pracownikowi na stanowisku administracyjno-biurowym oświetlenie minimum 500 lx. Czy pracodawca powinien również egzekwować włączanie światła przez pracowników, aby spełnić te wymagania, czy zależy to od preferencji pracownika? Czy pracownik może nie włączać oświetlenia jeśli nie czuje takiej potrzeby? »
Kto może być współwinnym wypadku przy pracy pracownika czasowo oddelegowanego do innej pracy?
Pytanie: Kto może być współodpowiedzialnym za wypadek pracownika przy pracy, gdy pracownik zostanie oddelegowany czasowo do innej pracy u tego samego pracodawcy, np. z działu produkcji do działu magazynu? Zakładając że każdy z tych działów ma odrębnego przełożonego (kierownika). Czy zatem odpowiadał będzie przełożony strukturalny, czy przełożony na czas oddelegowania? »
Kto powinien podpisać się na karcie szkolenia wstępnego?
Pytanie: Czy na karcie szkolenia wstępnego przy szkoleniu ogólnym w miejscu „imię i nazwisko osoby szkolącej” wystarczy wpisać lub wydrukować imię i nazwisko osoby szkolącej, czy wymagany jest podpis z pieczątką? Przy dużej ilości szkolonych osób podbijanie i podpisywanie każdej karty jest uciążliwe. »
Jak udokumentować szczepienia pracowników?
Pytanie: W jaki sposób udokumentować, że pracownik został zaszczepiony? W przypadku odmowy pracownika na przeprowadzenie obowiązkowego szczepienia oświadczenie jego dołączane jest do akt osobowych, a czy w przypadku wyrażenia zgody na szczepienie właściwym byłoby dołączenie do akt np. dokumentu wystawionego przez ośrodek medycyny pracy o przeprowadzeniu takiego szczepienia? »
- « pierwsza
- «
- 77
- 78
- 79
- 80
- 81
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol