Pytania i odpowiedzi
Jak przeprowadzić i udokumentować instruktaż stanowiskowy bhp na linii produkcyjnej?
Pytanie: Jeżeli pracownik operator maszyn obsługuje linię technologiczną składająca się z kilku urządzeń (takich jak np.: rozwijarka, prostownica, zgrzewarka, rol-otok), czy na karcie szkolenia wstępnego BHP w punkcie 4 należy wyróżnić wszystkie takie urządzeń i na każdym z nich przeprowadzić osobno instruktaż stanowiskowy, czy może należy sporządzić osobną kartę do szkoleń na poszczególnych urządzeniach? »
Jakie dokumenty z postępowania powypadkowego przekazać do komórki finansowej w celu wypłaty wynagrodzenia?
Pytanie: Czy protokół powypadkowy pracownika przedszkola samorządowego musimy przekazać ze wszystkimi załącznikami do komórki finansowej obsługującej jednostki gminne (Centrum Usług Wspólnych w Urzędzie Gminy) w celu wypłaty wynagrodzenia, czy wystarczy sam protokół bez załączników? Oczywiście u pracodawcy jest cała dokumentacja powypadkowa. »
Instrukcja obsługi maszyny, urządzenia powinna być w języku polskim
Pytanie: Dostawca urządzenia technicznego, sprowadzanego z krajów UE lub spoza, odmawia przekazania instrukcji obsługi w języku polskim tłumacząc to tym, że takowej nie posiada. Czy w związku z tym akceptowalne jest rozwiązanie polegające na dopuszczeniu do obsługi takiego urządzenia wyłącznie pracownika ze znajomością języka, w którym napisana jest dokumentacja (w tym instrukcja obsługi) w stopniu pozwalającym ją rozumieć? »
Wyłączenie obiektu z użytkowania nie zwalnia z aktualizacji instrukcji ppoż.
Pytanie: Czy w obiektach, które nie są obecnie użytkowane (budynki/pomieszczenia stoją puste, brak pracowników) należy aktualizować Instrukcje Bezpieczeństwa Pożarowego? Czy na takich obiektach powinno się też robić coroczny przegląd gaśnic i hydrantów? Czy można poczekać z takimi czynnościami do czasu ponownego użytkowania obiektu? »
Zmiana stanowiska z kierowniczego na administracyjno-biurowe nie zawsze wymaga nowego szkolenia okresowego bhp
Pytanie: Szkolenie okresowe BHP dla pracowników kierujących pracownikami posiada szeroki program i trwa 16 godzin, wobec tego jest obszerniejsze aniżeli dla pracowników biurowych (8 godzin). Czy w związku z tym, gdy pracownik zmienia stanowisko z kierującego pracownikami na biurowe jest obowiązek przeprowadzania szkolenia okresowe BHP dla pracowników biurowych? »
Jak zapewnić bezpieczny załadunek i rozładunek naczepy?
Pytanie: Czy istnieje przepis lub norma zabraniająca rozładunku naczepy odpiętej od ciągnika siodłowego? Sytuacja jest następująca: firma podstawia naczepę pod rampę, następnie kierowca wypina ciągnik i odjeżdża po następną naczepę. Rozładunek wykonywany jest przez wjazd wózkiem czołowym na naczepę. Jak ustalić zasady bezpiecznej pracy w takim przypadku? Czy taki rozładunek jest zgodny z przepisami BHP? »
- « pierwsza
- «
- 78
- 79
- 80
- 81
- 82
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol