Pytania i odpowiedzi
Oświadczenie o zapoznaniu się i zrozumieniu instrukcji ma na celu udokumentowanie faktu, a nie obrażanie pracowników.
Pytanie: Kierownik przekazał pracownikom instrukcje producenta maszyn i urządzeń, aby zapoznali się z nimi. Do wspomnianych instrukcji zostało dołączone oświadczenie ze sformułowaniem: "Zapoznałem się, zrozumiałem i będę się stosował do poniższych instrukcji...". Pracownik po zapoznaniu się z instrukcjami odmówił podpisania oświadczenia, ponieważ stwierdził, że jego treść godzi w jego dobra osobiste. Miał konkretnie na myśli sformułowanie " zrozumiałem". Uznał, że kierownik traktuje go jak osobę delikatnie mówiąc niemądrą. Czy oświadczenie z taką treścią jest zgodne z prawem? Czy kierownik ma prawo wymagać podpisania takiego dokumentu? Czy pracownik ma prawo odmówić jego podpisania? »
Zmiana na stanowisku służby bhp nie wymaga zmiany wszystkich dokumentów z zakresu bhp
Pytanie: Czy przejmując obowiązki BHP po poprzedniku muszę tworzyć dokumenty (tj. ocena ryzyka zawodowego, programy szkoleń) od nowa ze swoją pieczątką, czy w razie braku zastrzeżeń mogę je zostawić i aktualizować w momencie takiej potrzeby? »
Czy można powierzyć tej samej osobie zadania z zakresu pierwszej pomocy oraz zwalczania pożarów i ewakuacji?
Pytanie: Czy na wykazach osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników mogą zostać umieszczeni ci sami pracownicy? »
Jak długo ważne będzie orzeczenie lekarskie wydane na podstawie skierowania na wstępne badania lekarskie kandydata do pracy?
Pytanie: Chcemy przyjąć do pracy nowego pracownika. Wysyłamy go na wstępne badania lekarskie. Ile ważne będzie orzeczenie lekarskie z takich badań? W jakim czasie trzeba zatrudnić pracownika, żeby orzeczenie nie straciło ważności? »
Jakie rękawice ochronne dla pracowników, sprzątaczek, sprzątających toalety publiczne?
Pytanie: Jakie rękawice ochronne powinni stosować pracownicy serwisu sprzątającego podczas sprzątania toalet publicznych? Czy powinni oni używań rękawic chroniących przed mikroorganizmami i o podwyższonej ochronie? Jaka minimalna kategoria ochrony powinna być? Co w sytuacji gdy sprzątają różne pomieszczenia higieniczno-sanitarne, czy na rękawice o podwyższonej ochronie nakładać te jednorazowe, czy istnieje jakieś inne rozwiązanie by nie przenosić mikroorganizmów? »
Jakie trzeba mieć uprawnienia aby obsługiwać tzw. paleciaka elektrycznego?
Pytanie: Czy w myśl przepisów nowego rozporządzenia dotyczącego obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowym do obsługi tzw. paleciaka elektrycznego, a więc wózka prowadzonego unoszącego (o wys. unoszenia do 300 mm) wystarczające jest prawo jazdy kat. B? »
Kiedy przeprowadzić pierwsze szkolenie okresowe bhp w przypadku częstej rotacji na stanowiskach pracy?
Pytanie: Według rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp powinniśmy przeszkolić pracownia rok lub pół roku (zależnie od stanowiska) od momentu pracy na danym stanowisku. Co w sytuacji gdy pracownik często zmienia stanowiska i na żadnym nie przepracuje wspomnianego roku tylko np. 9 miesięcy? Czy w takiej sytuacji nigdy nie przejdzie szkolenia okresowego? »
- « pierwsza
- «
- 76
- 77
- 78
- 79
- 80
- »
- ostatnia »
Bezpiecznie w pracyWięcej

Artykuły powstały przy współpracy ekspertów firmy Raw-Pol