Sprawdzone pomysły na ciekawe i skuteczne szkolenie bhp

„Wielokrotnie słyszy się opinie, że szkolenie bhp to zło konieczne. Nudne, nieciekawe, jednym słowem – strata czasu. A wcale nie musi tak być. Można je uatrakcyjnić. Poznaj sposoby prowadzenia szkoleń bhp, w których uczestnicy biorą aktywny udział i uczą się przez zabawę. Oto kilka sprawdzonych i skutecznych pomysłów, dzięki którym urozmaicisz swoje szkolenia bhp i poprawisz ich atrakcyjność.
Stosując wskazówki zawarte w tekście
- Podniesiesz jakość i skuteczność prowadzonych przez Ciebie szkoleń bhp
- Poprawisz swój wizerunek jako instruktora
- Zmienisz obraz postrzegania problematyki i zagadnień bhp
Czy można przeprowadzić szkolenie bhp bez prezentacji? Wielu szkoleniowców nie wyobraża sobie takiej sytuacji. A jest to możliwe. Prezentacje pełnią ważną rolę: zawierają plan szkolenia oraz najważniejsze informacje i określają jego ramy. Jeśli jednak prezentacja staje się głównym sposobem prowadzenia zajęć, można być skazanym na porażkę. Tylko 10% informacji, które słyszymy, zostaje zapamiętanych. Zdobycie wiedzy przez działanie lub podzielenie się nią z innymi może wzrosnąć aż do 90%. Należy zatem tak przygotować szkolenie, aby odpowiadało naturalnym sposobom uczenia się ludzi dorosłych.
Szkolenia, podczas których słuchacze siedzą i słuchają, odchodzą do lamusa. Coraz więcej firm stawia na jakość i wybiera aktywne formy uczenia, a osoby prowadzące szkolenia bhp wykorzystują różne sposoby, żeby zaciekawić uczestników szkoleń.
Przygotowanie szkolenia bhp jest zadaniem trudnym. Większość doświadczonych specjalistów ds. bhp z dużą praktyką zawodową w zakresie prowadzenia szkoleń zgodzi się z ze mną, że przekazywanie wiedzy uczestnikom szkoleń jest ważne, ale uczenie ich myślenia ze zrozumieniem i odpowiedzialnością za podejmowane decyzje jest jeszcze ważniejsze.
Prowadź szkolenia bhp stosując formy aktywizujące jego uczestników
Oczywiście różne metody szkoleniowe w różnym stopniu angażują uczestników w proces szkolenia. Wykład jest tradycyjną formą przekazywania wiedzy przez szkolącego, rodzajem komunikacji jednokierunkowej. Dyskusja grupowa to z kolei kierowana rozmowa uczestników mająca na celu osiągnięcie zadań związanych z nauką.
Metoda odgrywania ról najlepiej aktywizuje pracowników
Najbardziej aktywną formą uczestnictwa w szkoleniu jest metoda odgrywania ról. Aby ją zastosować należy przygotować wcześniej scenariusz określonej sytuacji od odegrania przez uczestników szkolenia. Potrzebna będzie również charakterystyka bohaterów biorących udział w scence. Następnie przydziel podczas szkolenia role uczestnikom i poproś o ich odegranie. Pod koniec szkolenia dokładnie omów improwizowaną scenkę, a następnie zapytaj uczestników, czy czegoś się nauczyli w trakcie tej zabawy.
Urozmaicaj szkolenia bhp zapraszając na nie gości
Uatrakcyjnieniem szkolenia jest także zapraszanie gości (specjalistów ds. bhp, inspektorów pracy), którzy na konkretnych przykładach wypadków przy pracy mogą omówić przepisy i zasady bhp obowiązujące w danym zakładzie pracy.
Przykłady z życia wzięte przedstawione przez zaproszonych gości wpływają na utrwalenie przekazywanej wiedzy.
Prezentowanie przez gości danego problemu na praktycznych przykładach, lub przedstawianie zagadnień na przykładach opartych o pracę szkolonej grupy pozwoli uczestnikom szkolenia na uświadomienie sobie, że ten pracownik z przykładu może być ich współpracownikiem.
Można w takich przypadkach wykorzystać przykłady wypadków przy pracy w różnych branżach. Jest to szczególnie skuteczna forma np. podczas szkolenia okresowego w ramach omawiania zagadnień dotyczących analizy okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz związanej z nimi profilaktyki ze szczególnym uwzględnieniem wypadków powstałych na skutek niewłaściwej organizacji pracy.
Najbardziej skuteczną nauką jest nauka przez zabawę
Kolejnym sposobem na uatrakcyjnienie szkolenia bhp są gry szkoleniowe. Stosując tę metodę możesz mieć pewność, że Twoje szkolenie bhp będzie skuteczne i atrakcyjne dla jego uczestników. Szkoleni będą się dobrze bawić, a przy okazji wyniosą ze szkolenia tak ważną wiedzę. Szkolenie spełni swoje cele, a jego uczestnicy nie będą mieli poczucia straconego czasu. Przykłady gier szkoleniowych, które można wykorzystać podczas szkolenia znajdziesz na Portalu BHP.
Burza mózgów pozwoli Ci przebrnąć przez trudny temat
Jeżeli podczas szkolenia bhp dotrzesz do miejsca gdzie będziesz miał wrażenie że dotarłeś do ściany i nie masz żadnego pomysłu na rozwiązanie stawianego przez Ciebie problemu poproś o pomoc uczestników stosując burzę mózgów.
Metodę burzy mózgów można też wykorzystywać w wielu innych sytuacjach i przy różnych okazjach, np. podczas spotkania szefa z podwładnymi, w czasie pracy grupy osób nad nowym projektem czy podczas różnych szkoleń.
Burza mózgów umożliwia uczestnikom szkoleń bhp szybkie zgromadzenie wielu rozwiązań problemu, któremu poświęcone jest dane szkolenie lub jego fragment. Pamiętaj jednak aby pomysły uczestników nie były oceniane ani negatywnie komentowane. Na ich autorów nie mogą też spływać żadne obowiązki ani odpowiedzialność. Najlepiej, żeby w burzy mózgów brało udział około 10–15 osób. Taka grupa jest z reguły najbardziej produktywna.
Przygotuj z uczestnikami instrukcje bhp, łatwiej będzie im o nich pamiętać i ich przestrzegać
Pracownik każdego dnia pracownik spotyka się w swojej pracy z wieloma przepisami regulującymi jego postępowanie w zakładzie pracy. Są to zarówno informacje ogólne, które kształtują codzienną pracę, nakazy postępowania, jak i zakazy, których należy bezwzględnie przestrzegać. Czasem nie łatwo mu to wszystko zapamiętać. Przygotowanie instrukcji bhp wspólnie z pracownikami na szkoleniu bhp zapewne ułatwi ich zapamiętanie.
Warto zwrócić uwagę, że jedynym aktem normatywnym dotyczącym osób biorących udział w procesie tworzenia instrukcji bhp jest rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z jego przepisami pracownik służby bhp ma obowiązek do opiniowania instrukcji bhp. To wyłącznie od pracodawcy zależy, komu powierzy opracowanie takiej instrukcji. Nie ma też przepisów, które określają wymagania kwalifikacyjne osób, które przygotowują instrukcje bhp.
Pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy, a także pracownicy nadzoru (kierownicy, brygadziści, majstrowie) oraz sami pracownicy obsługujący maszyny i urządzenia techniczne to osoby, które mają niezbędną wiedzę na temat użytkowanych maszyn, i to oni właśnie tworzą zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli w praktyce warunki niezbędne do wykonywania pracy w bezpieczny sposób.
Zatem żeby skutecznie przekazać pracownikom w czasie szkolenia bhp zasady bezpieczeństwa obowiązujące na stanowisku pracy, opracowanie instrukcji bhp może być doskonałą i skuteczną metodą.
Oczywiście podczas szkoleń możesz również wykorzystać tradycyjne środki jak prezentacje czy filmy instruktażowe, które stanowią uzupełnienie szkolenia, zależnie od formy przygotowania (np. śmieszne scenki, czy rysunki) często jego urozmaicenie. Taka forma również przemawia, do uczestników szkolenia.
Marek Kalman
specjalista z zakresu zagadnień bhp
Inne artykuły w kategorii Szkolenia bhp
Powiązane treści
Poradnia 48 Portalu BHP
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Popularne
Badania kontrolne w trakcie zwolnienia lekarskiego »
Zmiany w medycynie pracy od 2025 r.: Dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie pracowników. »
Ile minut trwa przerwa w pracy pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze? »
Wskazówki, jak przechowywać butle z gazami? »
Rodzaje pracy: praca fizyczna a praca umysłowa »

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.