Sklep
W związku ze zmianami do ustawy dotyczącej COVID-19 z 31 marca 2020 r. na czas stanu epidemii koronawirusa zawieszeniu ulegają przepisy Kodeku pracy dotyczące obowiązku badań lekarskich pracowników. Ekspert Portalu BHP szybko zapozna Cię z najważniejszymi zmianami w tym zakresie.
Czy zgodnie ze zmianami do specustawy dotyczącej COVID-19 również ważność zachowują orzeczenia lekarskie innych specjalizacji albo psychologiczne, jeżeli ich ważność upłynęła po dniu 7 marca 2020 r., nie dłużej jednak niż do upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii? Czy dotyczy to badań sanitarno-epidemiologicznych, które muszą wykonywać pracownicy w procesie produkcji i obrocie żywności?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Na mocy zmian do ustawy o COVID-19, zmianie na czas epidemii, ulegają również przepisy dotyczące profilaktycznych badań lekarskich pracowników. Zmiany te rozwiązują, na czas epidemii, problemy z przeprowadzaniem badań wstępnych, kontrolnych i okresowych pracowników i wystawianiem skierowań na te badania.
Opr. Red.
W związku z epidemią koronawirusa, ministerstwo zdrowia chce dopuści czasowe zawieszenie obowiązku wykonywania badań profilaktycznych pracowników – dowiedział się Portal BHP. Zobacz, których badań będzie dotyczyło zawieszenie.
Lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne pracownika może poszerzyć jego zakres o dodatkowe specjalistyczne badania konsultacyjne oraz badania dodatkowe. Jednak wówczas rodzi się pytanie, kto zapłaci za takie badania dodatkowe? Czy jest to obowiązek pracodawcy? A może koszty takich badań powinien pokryć już sam pracownik? Dowiedz się więcej na ten temat.
Z tego tekstu dowiesz się:
Czy lekarz medycyny pracy może zlecić dodatkowe badania specjalistyczne?
Kiedy pracodawca może odmówić pokrywania kosztów dodatkowych badań pracowników?
Jaki może być skutek odmowy pokrycia kosztów dodatkowych badań lekarskich pracowników przez pracodawcę?
Czy osoba, która asekuruje osobę pracującą na drabinie (na wysokości) powinna mieć zaznaczone w skierowaniu na badania profilaktyczne – prace na wysokości powyżej 3 m?
Halina Góralska
Kontrolne badania profilaktyczne przeprowadzane są poza standardowym cyklem badań, którego częstotliwość określa lekarz medycyny pracy kierując się wskazówkami metodycznymi. Są one przeprowadzane w przypadku niedyspozycji zdrowotnej wywołanej chorobą trwającą dłużej niż 30 dni. W szczególnych sytuacjach pracodawca będzie miał możliwość kierowania pracownika na badania kontrolne mimo braku formalnego spełnienia powyższej przesłanki. Ujawnione przez pracownika podczas urlopu problemy zdrowotne mogą uzasadniać skierowanie go na badania – uwzględniając ogólną zasadę dbałości o zdrowie i życie zatrudnionego.
Czy można wysłać pracownika w podróż służbową samochodem jeżeli nie ma badań psychotechnicznych, a podczas badań profilaktycznych nie miał wpisanego na skierowaniu "kierowania samochodem do celów służbowych kat. B"?
Po dłuższym zwolnieniu lekarskim kierujesz pracownika na badania kontrolne. Jednak pracownik nie posiada zaświadczenia o zakończeniu leczenia, ponadto twierdzi, że w ciągu tygodnia nie może takiego zaświadczenia przedłożyć lekarzowi medycyny pracy, co zrobić w takim przypadku?
Od 4 maja 2019 r., pracodawca ma prawo żądać przedstawienia nie tylko aktualnego orzeczenia lekarskiego, od nowo zatrudnianego pracownika, ale również skierowania na badania, na podstawie którego zostało ono wydane. Sprawdź, co jeszcze zmienia się w przepisach i jakie nowe obowiązki związane z dokumentowaniem badań lekarskich pracowników ma pracodawca?
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy
Lekarz po okresowych badaniach pracownika wydał orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku (pracownik gospodarczy) i jednocześnie w adnotacji przeciwwskazania napisał: przeciwwskazana ciężka praca fizyczna. Jak powinien postąpić pracodawca? Czy powinien przenieść pracownika na inne stanowisko, czy też pozostawić go na zajmowanym stanowisku z ograniczeniami?
Każdy pracownik objęty jest profilaktyczną opieką medyczną u pracodawcy, czyli podlega określonym badaniom lekarskimi. Wśród nich są m.in. badania kontrolne. Dowiedz się, jak prawidłowo zrealizować obowiązek kierowania pracownika na kontrolne badania lekarskie. Sprawdź, kiedy trzeba poddać pracownika takim badaniom, a kiedy można od nich odstąpić. Dzięki tym informacjom, w razie kontroli PIP, będziesz mieć argumenty i uzasadnienie dla swoich decyzji w tym zakresie.
Magdalena Jaroszewska
prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i bhp
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:
Przyjmując pracownika do pracy musimy się upewnić czy jego stan zdrowia pozwoli mu prawidłowo i bezpiecznie wykonywać zadania związane z danym stanowiskiem. Dlatego też obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie nowego pracownika na wstępne badania lekarskie. Ale czy zawsze jest to konieczne? Sprawdź, jak prawidłowo zrealizować obowiązek skierowania pracownika na wstępne badania lekarskie, aby uniknąć zarzutu niedopełnienia obowiązku, w tym zakresie, w razie kontroli PIP.
Dzięki informacją zawartym w tym tekście dowiesz się:
Kiedy nie musisz wysyłać pracownika na wstępne badania lekarskie, a zatem zaoszczędzisz na kosztach tych badań;
Kiedy jednak musisz skierować pracownika na badania wstępne, aby uniknąć zarzutu niedopełnienia obowiązków;
Którego pracownika oddelegować do innych zadań, bez konieczności dodatkowych badań wstępnych.
Czy pracownicy basenu tj. ratownicy wodni, pracownicy techniczni, sprzątaczki, kasjerki powinni być skierowani na badanie sanitarno-epidemiologiczne?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Oświadczenie pracownika lub pracodawcy zawierające zamiar rozwiązania umowy za wypowiedzeniem powoduje, iż strony realizują swoje obowiązki do upływu okresu wypowiedzenia, który może trwać nawet 3 miesiące. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pracownik w związku z dokonanym wypowiedzeniem został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jednak jak postąpić w takiej sytuacji, gdy w okresie wypowiedzenia przypada termin badań okresowych lub szkoleń bhp?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone