Sklep
Czy można w jednostce samorządowej między profilaktycznymi okresowymi badaniami lekarskimi wysłać pracownika na dodatkowe badanie wzroku i dokonać dopłaty do nowych okularów do pracy przy monitorze ekranowym? Jeżeli tak, to co się z tym wiąże, bo spotkałem się ze stwierdzeniem, że jest to złamanie dyscypliny finansowej i należy odprowadzić jakiś podatek?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej (badania lekarskie), osoby kierujące pracownikami powinny przejść badania psychologiczne?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Nowy wzór skierowania na badania lekarskie pracowników wypełnia pracodawca (bezpośredni przełożony pracownika).Wszystko jasne, gdy są znane zagrożenia ze względu na wykonywanie pomiarów środowiskowych w firmie. Co zrobić, gdy pracownicy danej Firmy – serwisanci, świadczą usługi na obiektach inwestora zewnętrznego i praktycznie nie jest wiadome co tam się emituje w procesach produkcyjnych u tego inwestora, a tym bardziej, jakie są wartości tych emisji w porównaniu do NDS czy NDN. Co w takiej sytuacji należy wpisać do skierowania, aby lekarz przeprowadzający badania po pierwsze przyjął takie skierowanie a po drugie wiedział o co chodzi? Czy możemy wpisać – brak narażeń na żaden z czynników jak w skierowaniu – choć wiemy, że występują ale nie wiemy jakie i o jakim natężeniu? Czy żądać od inwestora konkretnych informacji w kwestii emisji i wykonywanych przez niego pomiarów środowiskowych?
Mariusz Foremniak Gł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Od 29 kwietnia 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 3 kwietnia 2015 r. w sprawie wymagań zdrowotnych, badań lekarskich i psychologicznych oraz oceny zdolności fizycznej i psychicznej osób ubiegających się o świadectwo maszynisty albo o zachowanie jego ważności (Dz.U. z 2015 r. poz. 522). Przestaje obowiązywać dotychczasowe rozporządzenie regulujące te kwestie.
Kinga Grodzicka-Lisek
1 kwietnia 2015 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 marca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 457). Rozporządzenie zmienia m.in. wzór skierowania na badania lekarskie.
Pracownik posiada ważne badanie lekarskie pracował na umowę zlecenie do końca września od 1 października pracuje na umowę o prace na tym samym stanowisku, czy musi odbyć ponowne badanie lekarskie wstępne?
21 listopada 2014 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 17 października 2014 r. w sprawie listy podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badań lekarskich i psychologicznych oraz orzekania w celu sprawdzenia spełnienia wymagań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych, niezbędnych do uzyskania licencji maszynisty oraz świadectwa maszynisty, a także zachowania ich ważności (Dz.U. z 2014 r. poz. 1534).
Od 1 kwietnia 2015 .r do Kodeksu Pracy zostaną wprowadzone zmiany na mocy uchwalonej przez Sejm 7 listopada 2014 r. ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Zmiany w Kodeksie Pracy dotyczyć będą wstępnych badań lekarskich. Ustawa czeka na podpisanie przez Prezydenta RP.
W projekcie zmian do Kodeksu pracy, jaki przedstawił resort pracy, zaproponowano m.in. możliwość wydawania orzeczenia lekarskiego o częściowej zdolności do pracy, przeprowadzanie okresowych badań pracowników poza określonymi terminami oraz dokładne opisywanie warunków pracy w skierowaniu na badania. Zakończyły się konsultacje społeczne tego projektu, które trwały do końca września 2014 r.
Marek Kalman
Jeżeli pracownik z powodu choroby w związku z ciążą był niezdolny do pracy dłużej niż przez 30 dni to pracodawca ma obowiązek skierować takiego pracownika na badania kontrolne?
Tomasz Zwolak
Od 1 stycznia 2014 r. do wykonywania zawodu pracownika ochrony fizycznej nie będzie już niezbędne posiadanie licencji. W związku z tym straci moc obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej. Zastąpić je ma projektowane przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wpis lub posiadających wpis na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.
Emilia Wawrzyszczuk
Pracodawca zatrudnia na umowę o pracę pracownika u którego podejrzewa zaburzenia psychiczne. Pracownik ten ma zmienność nastrojów, są dni kiedy jest spokojny, a niekiedy wpada w szał, rzuca się, wyzywa innych, niszczy przedmioty itp. Jakie działania należy podjąć w takim przypadku? Czy można w jakikolwiek sposób dążyć do tego, aby wysłać takiego pracownika na badania lekarskie? Czy można dążyć do rozwiązania z takim pracownikiem umowy o pracę?
Mariusz Foremniak starszy specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Jakie badani lekarskie pracowników powinni przejść osoby skierowane przez pracodawcę na przeszkolenie w zakresie obsługi wózków widłowych elektrycznych?
Anna Błażejczykspecjalista w Ministerstwie Zdrowia
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone