Sklep
Po 30 dniach chorobowego pracownica dostaje skierowanie na badania kontrolne. Lekarz wystawia zaświadczenie jak z badań okresowych wpisując datę następnego badania, która jest późniejsza od daty z poprzedniego badania okresowego. Która data jest datą następnego badania okresowego?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy osoby pracujące na innych stanowiskach, niż kierowcy, ale używające samochodu własnego w celach służbowych (np osoby odczytujące wodomierze, czy dyrektor zakładu, itp.) muszą być skierowane na badania lekarskie dla kierowców?
Mariusz Foremniak specjalista ds. bhp, wykładowca zagadnień prawnej ochrony pracy
Mężczyzna zatrudniony jako kierowca, posiada prawo jazdy kat. B kieruje samochodem służbowym o ładowności do 500 kg, liczba miejsc pasażerów 4. Czy należy skierować pracownika na badania psychofizyczne w związku z tym, że oprócz przewozu drobnego towaru jakiemu służy auto przewozi czasami innych pracowników np. na szkolenia, narady?
Pracownicy wykonują czynności służbowe w terenie m.in.: przeprowadzają kontrole czy inne czynności inspekcyjne w granicach administracyjnych miasta, w tym celu szybkiego dotarcia wykorzystują samochód prywatny. Pracodawca zawarł umowę z pracownikiem na korzystanie z samochodu prywatnego w granicach administracyjnych miasta, przyznał ilość km i wypłaca ryczałt. Umowa zawierana jest na rok. Czy pracodawca powinien również skierować tych pracowników na badania dla kierowców ? Co wpisać na takim skierowaniu?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Skierowanie na profilaktyczne badania lekarskie zawierało zapis o zagrożeniu w postaci możliwego kontaktu pracownika podczas pracy z substancją chemiczną, na którą są wymagane badania krwi na aktywność cholinoesterazy. Placówka służby zdrowia nie wykonała takiego badania, a lekarz uprawniony do badań profilaktycznych wydał zaświadczenie dopuszczające pracownika w pełnym zakresie. Pracownik uległ wypadkowi w postaci zatrucia tą substancją chemiczną. W jakim zakresie pracodawca ponosi odpowiedzialność za zaistniały wypadek? Czy na podstawie tak wydanego zaświadczenia o zdolności do pracy pracownik był dopuszczony w pełnym zakresie?
Jan M. Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Na jakiej podstawie skierować sprawcę wypadku (kierowcę wózka jezdniowego) na badanie lekarskie pod kątem jego zdolności psychofizycznych. Obecnie ma ważne badanie okresowe wydane 3 m-ce przed zdarzeniem.
Anna Błażejczyk specjalista w Departamencie Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia
Pracownica ma ważne badania okresowe do listopada 2011r. W listopadzie 2009r. uległa wypadkowi, po którym skierowana została na badania kontrolne. Termin ważności tego zaświadczenia upływa w styczniu 2011 r. Czy badania okresowe wykonane przed wypadkiem zachowują ważność? Kiedy pracownik powinien wykonać kolejne badania okresowe?
05 stycznia 2011 r. Sejm przyjął projekt zmian do Kodeksu pracy dotyczący konieczności poddawania badaniom wstępnym osób przyjmowanych ponownie do pracy u danego pracodawcy.
Redakcja Portalu BHP
Pracownik na stanowisku operator maszyn został zwolniony z firmy z dniem 1.12.2010 r. Od dnia 3.01.2011 r. został ponownie zatrudniony na stanowisko kierowca samochodu ciężarowego kat C. Pracownik posiada aktualne prawo jazdy kat. C wydane według nowych przepisów, przed otrzymaniem którego zrobił stosowne szkolenie okresowe BHP, psychotesty oraz otrzymał świadectwo kwalifikacji. Czy pracownika należy wysłać na badania wstępne lekarskie i jeżeli tak, to jaki powinien obejmować go zakres badań?
Czy nauczyciel zatrudniony w jednej szkole i uzupełniający etat w drugiej szkole (bez umowy w drugiej szkole) musi być w szkole, w której uzupełnia etat skierowany na wstępne badania profilaktyczne i poddany szkoleniu wstępnemu?
Czy lekarz rodzinny, który nie ma uprawnień z medycyny pracy może podpisać książeczkę zdrowia pracownikowi, któremu minął już termin badań okresowych.
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Kto ponosi koszty badań lekarskich wstępnych pracownika kierowanego na staż pracy przez urząd pracy? Kto wydaje skierowanie na to badanie?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy pracownik służby bhp może zajmować się wystawianiem skierowań na badania profilaktyczne, czy raczej powinien zajmować sie tym np. dział kadr? Myślę że służba bhp może kontrolować terminy badań, lecz nie może zajmować się wypisywaniem skierowań na badania.
Jan Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Zakład pracy ma podpisaną umowę na przeprowadzanie badań profilaktycznych przez pracowników z kilkoma przychodniami w różnych miastach. Nie na wszystkich pieczęciach firmowych przychodni widnieje napis „poradnia medycyny pracy”. Lekarze wystawiający takie zaświadczenie również nie mają w pieczęci informacji, że są lekarzami medycyny pracy. Czy można zakwestionować takie zaświadczenie, mimo że jest z tą przychodnią podpisana umowa na wykonywanie badań, czy należy je przyjąć?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone