Sklep
Na stanowisku pracy przewidziane jest używanie środka chemicznego, którego kartę charakterystyki posiadamy i który nie jest zaklasyfikowany jako niebezpieczny. Środek ten będzie używany sporadycznie. Czy należy skierować pracownika na profilaktyczne badania lekarskie z podaniem nazwy tego środka chemicznego?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Na jakiej podstawie mogę wystawić skierowanie na profilaktyczne badanie lekarskie dla pracownika, który ma jeszcze ważne badania okresowe przez rok, natomiast nastąpiło rozszerzenie jego obowiązków i zgłasza w związku z tym problemy zdrowotne?
Na bezpieczeństwo pracy pracownika ochrony składa się nie tylko właściwe wyposażenie czy organizacja czasu pracy, ważny jest również jego stan zdrowia. W przypadku kwalifikowanych pracowników ochrony, niezdolność do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 6 miesięcy uzasadnia przeprowadzenie badania lekarskiego oraz psychologicznego. Zastanówmy się, czy powyższa regulacja szczególna jest do pogodzenia z zawartą w Kodeksie pracy zasadą przeprowadzania badań kontrolnych?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownik ma ważne badania lekarskie na swoim stanowisku pracy na 3 lata, pracodawca przenosi go na inne stanowisko pracy o innych zagrożeniach na 1 rok. Czy po upływie roku, gdy pracownik powróci na swoje poprzednie stanowisko pracy, na nowo należy skierować go na badania lekarskie? Innymi słowy, czy po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego na nowe nowego stanowisko pracy stare orzeczenie, dotyczące obecnego stanowiska pracy, straci ważność?
Jeżeli jesteś zatrudniony w jednej firmie na stanowisku w służbie bhp, na część etatu i w czasie trwania stosunku pracy podejmujesz kolejną pracę, również na część etatu u innego pracodawcy to, czy badania wstępne lekarskie musisz robić ponownie u drugiego pracodawcy, czy może wystarczy przedstawić orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku w służbie bhp uzyskane na podstawie skierowania od pierwszego pracodawcy?
prawnik, ekspert prawa pracy
W związku z dostosowywaniem przepisów krajowych do mającego zacząć obowiązywać od 25 maja 2018 r. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 – RODO, projektowane są również zmiany w Kodeksie pracy, m.in.: w zakresie zwolnienia od wstępnych badań lekarskich pracowników. Chodzi o dokumentację i przedstawianie nowemu pracodawcy aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy w warunkach opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy
Mamy pracownika, któremu ważność badań okresowych skończy się w czasie delegacji, która została przedłużona - delegacja poza UE. Czy w takim razie możemy wysłać pracownika na badania okresowe w danym kraju, w którym znajduje się obecnie? Czy musi niestety przerwać delegacje wrócić do Polski i tu zrobić badania?
Czy w przypadku przekształcenia spółki cywilnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, ponownie trzeba przeprowadzić szkolenia wstępne bhp i badania lekarskie?
Czy bez zgody lekarza, z którym mamy podpisaną umowę na sprawowanie opieki medycznej nad pracownikami, możemy zatrudnić pracownika, który przyniósł do działu kadr aktualne orzeczenie lekarskie mieszczące się w 30 dniach od zakończenia umowy z poprzednim zakładem? Nowo przyjmowany pracownik przedstawił skierowanie do lekarza ze wszystkimi danymi i szkodliwościami, które występują w naszym zakładzie. Czy możemy wobec tego sami, bez zgody lekarza, zdecydować o fakcie uznania orzeczenia lekarskiego za zgodne i przydatne z punktu widzenia prawa? Czy jest obowiązek konsultowania z naszym lekarzem medycyny pracy w tej sprawie?
Halina GóralskaGł. Specjalista ds. bhpwykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy wszyscy pracownicy magazynu produktów spożywczych muszą posiadać badania sanitarno-epidemiologiczne? Czy badania takie powinni posiadać magazynierzy, pracownicy biura obsługującego magazynierów w tym kierownicy, czy również pracownicy biura sprzedaży, marketingu, księgowości?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej, w wykazie prac nie uwzględnił stanowiska operatora wózka widłowego jako wymagającego szczególnej sprawności psychofizycznej. Natomiast w opinii lekarzy Instytutu Medycyny Pracy takie stanowisko wymaga takich badań. Co jest zatem wiążące rozporządzenie czy opinia lekarzy Instytutu? Lekarze medycyny pracy na siłę robią badania psychotechniczne (wiąże się to z kosztami) zastawiając się swoimi przepisami nie uwzględniając rozporządzenia.
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
19 grudnia 2016 r. został opublikowany nowy jednolity tekst rozporządzenia sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy
Czy są wymagania dotyczące wykonywania badań psychologicznych przez kierowców operatorów wózków jezdniowych (podnośników widłowych, platformowych wózków akumulatorowych)?
Czy można dopuścić do pracy operatora ładowarki i koparki, który posiada zaświadczenie o przeprowadzonej konsultacji psychologicznej oraz braku przeciwwskazań psychologicznych do pracy na wskazanym stanowisku wydane przez psychologa uprawnionego do badań psychologicznych?
Jesteśmy firmą produkującą leki. Wprowadzamy nowy lek do produkcji i jest on na bazie penicyliny. Czy powinniśmy zrobić testy uczuleniowe dla pracowników? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Mariusz ForemniakGł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone