Sklep
Jak wygląda prawidłowa procedura zgłoszenia wypadku stażysty do GUS? Kto zgłasza taki wypadek, podmiot na rzecz którego pracuje stażysta (pracodawca), czy też Urząd Pracy jako płatnik składek?
Halina Góralska
Kto sporządza kartę wypadku gdy wypadkowi ulegnie osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, a zatrudniona jest na podstawie umowy cywilnoprawnej (tzw. umowa kontraktowa)?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
Kto może sporządzić statystyczną kartę wypadku?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
W jakich przypadkach należy wysyłać protokół i dokumentację powypadkową do ZUS-u? Czy tylko wówczas gdy pracownik stara się o odszkodowanie? Czy wysyła się protokół powypadkowy tylko w celu ustalenia uszczerbku na zdrowiu, czy też w celu uznania zdarzenia przez ZUS za wypadek przy pracy? Jak prawidłowo należy postąpić gdy pracownik rezygnuje z ubiegania się o odszkodowanie? Czy wówczas wysyłać protokół do ZUS-u tylko i wyłącznie w celu uznania zdarzenia za wypadek przy pracy?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy
Jeżeli pracownik ulega wypadkowi w drodze do pracy, czy istnieje obowiązek wysyłania do ZUS dokumentacji powypadkowej z prośbą o uznanie zdarzenia a za wypadek w drodze do pracy?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Uczeń uległ wypadkowi w czasie zajęć w szkole. Podczas badania lekarskiego stwierdzono skręcenie stawu skokowego prawej nogi i jest to wypadek lekki. Czy szkoła ma obowiązek sporządzić protokół powypadkowy zgodnie z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Moją wątpliwość budzi zapis w protokole powypadkowym, w którym w pkt. 2 jest rodzaj wypadku śmiertelny, zbiorowy, ciężki. Czy protokół sporządza się tylko w tych wypadkach, a co w przypadku wypadków lekkich?
Halina GóralskaGł. Specjalista ds. bhpwykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Pracownik w czasie wykonywania obowiązków służbowych stracił przytomność, dodatkowo miał objawy padaczki. Wcześniej na nią nie chorował. Wezwana karetka zawiozła go na SOR, gdzie po wstępnych badaniach został skierowany na oddział neurologiczny. Upadając stłukł sobie bok i doznał, jak mówi urazu szczęki. Niestety, w żadnym miejscu dokumentacji nie ma wzmianki o jakimkolwiek urazie, a w rozpoznaniu wpisano kod G40, który jest kodem padaczki, dalsze leczenie przebiega w kierunku naczyniaka żylnego. Fakt zaistnienia zmian podskórnych tzw. rozległych siniaków potwierdzają świadkowie oraz żona, która przyszła niezwłocznie do szpitala. Czy zdarzenie to możemy uznać za wypadek przy pracy? Czy zeznania światków wystarczają pomimo brak wpisu do historii choroby o jakichkolwiek zmianach podskórnych.
Mariusz ForemniakGł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy świadkowi należy przekazać kopię jego zeznania złożonego w związku z wypadkiem przy pracy?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Poszkodowany pracownik ma prawo zgłoszenia uwag i zastrzeżeń do zawartych w protokole powypadkowym ustaleń. Pracownik ma prawo także do wniesienia sprostowania i uzupełnienia które jego zdaniem mogą mu być przydatne dla ewentualnego dochodzenia od pracodawcy dodatkowego odszkodowania na drodze postępowania cywilno-prawnego Zespół powypadkowy jest obowiązany pouczyć poszkodowanego pracownika o takim prawie. Sprostowanie powinno być wniesione w formie pisemnej dla celów dowodowych.
Prowadzenie dokumentacji powypadkowej nie jest proste i może przysporzyć trudności. Zebranie i wypełnienie wszystkich dokumentów w określonym czasie może stanowić wyzwanie. Jednak zarówno pracodawca, jak i zespół powypadkowy powinni opanować tę umiejętność. Powinni wiedzieć jakie wypełnić protokół powypadkowy i jakie załączniki do niego dołączyć. Te wszystkie informacje możecie w łatwy sposób przekazać uczestnikom szkolenia korzystając z przygotowanej przez eksperta prezentacji, gotowej do pobrania i wykorzystania.
Jakie dokumenty, oraz na jakich drukach, obecnie trzeba wykonać dokumentację powypadkową wysłaną do ZUS o jednorazowe odszkodowanie w przypadku wypadku w pracy, oraz wypadku w drodze do lub z pracy?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy należy uznać zdarzenia za wypadek przy pracy w sytuacji, gdy pracownik twierdzi, iż doznał urazu kręgosłupa w trakcie pracy, a zgłosił zdarzenie po 28 dniach od rzekomego zdarzenia (po dokonanym zabiegu operacyjnym). Z opisów medycznych wynika, że cierpi na wieloletni przebieg dolegliwości bólowych odcinku LS i kontuzja praktycznie mogła zaistnieć z tytułu choroby?
Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej odnosząc się do zarzutu, posła S. Szweda, że „ankieta powypadkowa jaką wypełniają przedsiębiorcy ma zbyt wiele pytań otwartych, co powoduje trudności w określeniu przyczyn wypadków” zauważył, iż zmiana takiego dokumentu i stanu rzeczy będzie wymagała opracowania projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy.
Kinga Grodzicka-Lisek
Na terenie zakładu pracy, teren ogólnodostępny, wydarzył się wypadek klienta. Czy pracownik służby bhp tego zakładu, na terenie którego wydarzył się wypadek ma obowiązek podjąć jakieś czynności i sporządzić dokumentację dotyczącą zdarzenia, jeśli tak na jakiej podstawie prawnej?
Jan Pióro
Czy w przypadku zdarzenia potencjalnie wypadkowego należy skompletować całą dokumentację powypadkową, tzn. powołać zespół powypadkowy, sporządzić protokół, przesłać dokumenty do ZUS i wypełnić statystyczną kartę wypadku?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone