Sklep
W zakładzie pracy wypłacany jest ekwiwalent za używanie przez pracownika własnej odzieży roboczej i obuwia roboczego. W takim razie czy pracownik, który otrzymał ekwiwalent musi kupić sobie własną odzież, która musi spełniać wymagania bhp lub czy może chodzić w innym własnym ubraniu? Czy w przypadku wypłaty ekwiwalentu z pracodawcy schodzi obowiązek sprawdzenia, czy odzież kupiona przez pracownika spełnia wymagania bhp? Czy jednak pracodawca musi skontrolować w jakiej odzieży pracownik pracuje?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Firma posiada Oddział w Polsce oraz w Anglii. Pracownik jest zatrudniony w Anglii, jednak został oddelegowany na rok do pracy w siedzibie znajdującej się w Polsce. W Anglii został zatrudniony zgodnie z przepisami obowiązującymi u nich. Czy w momencie gdy wykonuje prace w siedzibie w Polsce, pracodawca ma obowiązek wysłać go na badania wstępne oraz przeprowadzenie szkolenia wstępnego (instruktaż ogólny oraz stanowiskowy)? Czy dodatkowo jakieś dokumenty należy przygotować jeżeli taki pracownik ma świadczyć pracę w siedzibie firmy w Polsce?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Kto powinien być koordynatorem BHP, gdy na terenie zakładu pracy pracują firmy podwykonawcze (zleceniobiorcy)? Czy koordynatorem BHP może być pracownik z firmy zleceniobiorcy?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Narażenie pracownika na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w skutek niedopełnienia obowiązków bhp jest przestępstwem. Jednak czasami znalezienie osoby odpowiedzialnej za stan bhp nie jest takie proste, np. z uwagi na strukturę organizacyjną firmy. Zatem, kto może odpowiadać za niedopełnienie obowiązków bhp i ponosić odpowiedzialność karną? Czy tylko pracodawca?
Robert Widzisz prawnik, główny specjalista ds. bhp, doktorant w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Z tego artykułu dowiesz się:
Samo niedopełnienie obowiązków w zakresie bhp przez pracodawcę narusza już prawo pracownika do pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach, i naraża go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, czyli jest przestępstwem. – stwierdził Sąd Okręgowy w Ostrołęce w wyroku z 11 września 2013 r., sygn. akt II Ka 163/13.
Praca w sezonie letnim stawia przed pracodawcą kilka dodatkowych obowiązków. Jednym z nich jest przeglądu poszczególnych elementów mających wpływ na komfort pracy pracowników związany z aurą pogodową. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku właściwej ochrony przed nasłonecznieniem miejsca pracy. Sprawdź zatem, jak zapewnić pracownikom ochronę przed silnym nasłonecznieniem.
Waldemar Krupagłówny specjalista ds. bhpi specjalista ochrony przeciwpożarowej
Zbliża się do nas fala upałów i pracodawcy powinni pamiętać o jednym z najważniejszych obowiązków ciążącym na nich w sezonie letnim, czyli obowiązku zapewnienia pracownikom wody zdatnej do picia lub zimnych napojów. Realizacja tego zadania rodzi zwykle wiele pytań wśród zarówno pracodawców jak i pracowników. Oto zatem kilka wskazówek i wyjaśnień dotyczących tej powinności pracodawcy.
W mojej firmie instrukcje bhp opracował zewnętrzny specjalista ds. bhp, z którym ma umowę na obsługę w zakresie bhp. Pracownik ten twierdzi jednak, że ja jako pracodawca powinienem tę instrukcję podpisać. Czy tak jest faktycznie?
NSZZ Solidarność wzywa pracodawców o zadbanie o swoich pracowników podczas upałów. Ulgę zmęczonym pracownikom przynieść mogą zimne napoje, przerwy w pracy oraz skrócenie czasu pracy.
Czy pracodawca musi jeszcze robić coś więcej w stosunku do swoich pracowników w sprawach ochrony ppoż., poza tym, że przeszkolił pracowników okresowo bhp (gdzie w programie są sprawy ppoż. i I-szej pomocy), wyznaczył pracowników do zwalczania pożarów i ewakuacji, wyznaczył miejsca ewakuacji oraz zapoznał pracowników z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego? Jeżeli uczynił to co powyżej, to czy można pisać w decyzji Państwowej Straży Pożarnej, że pracodawca nie zapoznał pracowników z przepisami ppoż.? Co to znaczy zwrot „sprawowanie czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej”? Czyżby miało to znaczyć, że każdy pracodawca musi teraz zatrudnić uprawnionego strażaka do sprawowania ochrony ppoż. w firmie?
Jednym z obowiązków pracodawcy w razie rozpoznania u pracownika choroby zawodowej pracodawca jest niezwłoczne usunięcie czynników powodujących powstanie choroby zawodowej i zastosowanie innych niezbędnych środków zapobiegawczych.
Jan M. Pióro
Zwolnienia pracodawców z obowiązku zgłaszania Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej informacji o miejscu, rodzaju i zakresie wykonywanej działalności gospodarczej oraz uchylenie sankcji za niedopełnienie tych obowiązków - przewidują zmiany w Kodeksie pracy i innych ustawach, uchwalone przez Parlament.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Obowiązki pracodawcy przy ocenie ryzyka zawodowego
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone