Od 28 marca 2022 r. przestaje obowiązywać nakaz noszenia maseczek – z pewnymi wyjątkami. Natomiast w wielu zakładach pracy maski zostały potraktowane jako środki ochrony indywidualnej. Jak zatem podejść do zakładowego nakazu noszenia maseczek na terenie zakładu pracy wobec zniesienia obowiązku noszenia maseczek?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Z informacji zawartych w tym artykule dowiesz się:
Czy zniesienie obowiązku noszenia maseczek uchyla też zakładowy nakaz stosowania maseczek w pracy?
Czy nadal możesz egzekwować od pracowników nakaz noszenia maseczek w pracy wynikający z oceny ryzyka?
Czy nadal można stosować maseczki jako środek profilaktyczny?
Czytaj także: Nakaz stosowania maseczek w zakładzie pracy – czyli gdzie?>>>
Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy może nie być sprawą łatwą. Jednak właściwe przygotowanie się do tego zadania może bardzo pomóc i ułatwić jego realizację. Z uwagi na duże zainteresowanie problematyką oceny ryzyka zawodowego przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak krok po kroku zabrać się do samodzielnego przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego.
W sposób okresowy ocenę ryzyka zawodowego wykonuje się na stanowiskach pracy oraz dla technologii i procesów o dużych zagrożeniach, których skutki mogą być bardzo rozległe lub katastrofalne. Chodzi tu o stanowiska pracy, na których rejestruje się wiele wypadków przy pracy lub chorób zawodowych, a zastosowane środki zapobiegawcze nie powodują w praktyce zmniejszenia ani liczby wypadków, ani chorób.
Trzeba również powtarzać po pewnym czasie przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego, gdy w firmie zorganizowano nowe stanowiska, na których zastosowano nowe techniki zabezpieczeń. Szacując dla takich stanowisk (przy pierwszej ocenie ryzyka) prawdopodobieństwo skutków wypadku, najczęściej nie ma odniesienia do zdarzeń z przeszłości. W takich przypadkach prawdopodobieństwo to zależy w dużym stopniu od doświadczenia oceniającego i może się zdarzyć, że będzie obarczone poważnym błędem.
dr inż. Iwona Romanowska-Słomka
ekspert w zakresie oceny ryzyka zawodowego
Ten tekst pozwoli Ci:
Czy ocena ryzyka zawodowego uwzględniająca tylko zagrożenia związane z Sars-Cov-2 może być sporządzona jedna wspólna dla wszystkich stanowisk pracy (administracja, robotnicy, kadra kierownicza)? Czy można wówczas pominąć aktualizacje poszczególnych ORZ o zagadnienia związane z pandemią?
29 grudnia 2020 r. wirus SARS-CoV-2 został dodany do innych wirusów wywołujących zespół ostrej niewydolności oddechowej, uwzględnionych w rozporządzeniu w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. Zaliczono go do 3. grupy zagrożenia. Kluczowe dla tematu są słowa: „zawodowo narażonych na te czynniki”.
Ewa Krause