Sklep
Każda praca niezależnie od miejsca jej wykonywania oraz zawodu czy specjalności wiąże się z ryzykiem. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest więc przebrnięcie przez proces oceny ryzyka zawodowego. Dlatego też ważna jest znajomość problematyki oceny ryzyka w kontekście uprawnień inspektora pracy w czasie jego kontroli, w tym najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości. Dzięki temu można zminimalizować negatywne konsekwencje pokontrolne.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
Informacje zawarte w tyk artykule pozwolą Wam:
Uniknąć najczęstszych nieprawidłowości przy sporządzaniu oceny ryzyka zarodowego.
Dowiedzieć się, na jakie aspekty oceny ryzyka zwracają uwagę inspektorzy PIP podczas kontroli.
Poznać możliwość w zakresie odwołania od nakazu inspektora PIP.
W jaki sposób uwzględnić osoby niepełnosprawne w dokumentowanej Ocenie Ryzyka Zawodowego?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jeżeli na terenie zakładu jednego pracodawcy, stale wykonują pracę również pracownicy drugiego pracodawcy, którzy szkoleni są przez niego (np. szkolenia stanowiskowe) i wyznaczony jest koordynator bhp. Przy jednym stanowisku pracę wykonują pracownicy obu pracodawców i zapoznawani są z jedną oceną ryzyka zawodowego wykonaną przez pierwszego pracodawcę. Czy można zatem zapoznawać pracowników z oceną ryzyka zawodowego wykonaną przez pracodawcę na terenie, którego wykonywana jest praca? Czy jednak drugi pracodawca musi opracować swoją ocenę ryzyka jako osobny dokument i zapoznawać z nią swoich pracowników?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp
Co powinna zawierać ocena ryzyka zawodowego pracownika zatrudnionego w punkcie skupu złomu?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Przedstawiamy przykład oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy piekarza, dokonanej metodą matrycy ryzyka wg Polskiej Normy, PN-N-18002:2011 Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy – Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego, z wykorzystaniem skali 3-stopniowej. Pamiętaj jednak, że jest to tylko przykład, który przedstawia określone wzorce postępowania. Każda ocena ryzyka zawodowego jest procesem indywidualnym i musi uwzględniać autentyczne, realne warunki pracy i zagrożenia na określonym stanowisku pracy w danej firmie. Jednak prezentowany materiał z cała pewnością ułatwi przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy piekarza.
Oceniając ryzyko zawodowe na stanowisku pracy cukiernika trzeba zastanowić się, na jakie zagrożenia jest narażony cukiernik. Osoba zatrudniona na takim stanowisku wykonuje bowiem wiele różnych czynności. Dlatego też, aby skutecznie zabezpieczyć pracownika przed zagrożeniami, należy je dokładnie zidentyfikować. W tym celu pomocne będzie zapewne przygotowane przez ekspertów Portalu BHP zestawienie czynników szkodliwych i niebezpiecznych najczęściej występujących na stanowisku cukiernika.
Ocenę ryzyka zawodowego należy rozpocząć od zidentyfikowania zagrożeń. W identyfikacji i weryfikacja zagrożeń na stanowisku projektanta przy projektowaniu wspomaganym komputerem pomoże Wam przygotowana przez ekspertów Portalu BHP tabela. Miejcie na uwadze, że charakter pracy na stanowisku komputerowym może znacznie się różnić, co do czasu pracy, koncentracji, precyzji ruchów. Oczywiście różnice te przekładają się na poziom zagrożeń.
Jakie to są zagrożenia pierwotne, a jakie wtórne w ocenie ryzyka zawodowego prac spawalniczych?
Proces produkcji pieczywa w piekarniach to nie tylko sam wypiek pieczywa, ale także wiele różnych czynności technologicznych oraz prace związane z obsługą maszyn i urządzeń produkcyjnych. Pracownik narażony jest na wiele czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych występujących przy wykonywaniu tego zawodu. Dlatego tak istotne jest właściwe przeszkolenie stanowiskowe pracownika zatrudnionego na tym stanowisku. Szczególnie ważne jest uświadomienie mu zagrożeń, które mogą wystąpić w pracy. Mając to na uwadze ekspert Portalu BHP przygotował prezentację, która pomoże Wam w przygotowaniu i przekazaniu wiedzy pracownikowi.
Identyfikacja zagrożeń jest podstawowym elementem oceny ryzyka zawodowego i od niej zależeć będzie poprawność całego procesu oceny. Dlatego zespół powypadkowy powinien poświęcić jak najwięcej uwagi temu etapowi oceny. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób dokonać identyfikacji zagrożeń a następnie ich analizy. Dzięki nim dowiecie się, gdzie możecie szukać informacji o zagrożeniach w firmie, co pozwoli Wam szybko i sprawnie przejść przez pierwszy etap oceny ryzyka zawodowego.
Dzięki informacjom zawartym w tym tekście:
Objawy niedociążenia psychicznego, wynikające z jednostajności bodźców, działań i niezmiennej sytuacji pracy, występują we wszystkich typach przedsiębiorstw oraz instytucji. Stanowią one istotę monotonii pracy. Przedstawimy Wam listę kontrolną, dzięki której będziecie umieć samodzielnie identyfikować zjawisko monotonii pracy. Pomoże Wam ona przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego spowodowanego czynnościami powtarzalnymi, do czego niezbędny jest przegląd warunków pracy na stanowiskach, który może być wykonany wg listy kontrolnej.
Na czerwcowym posiedzeniu Rada Ochrony Pracy przedstawiła swoje stanowisko w sprawie stresu w miejscu pracy, zalecając w nim m.in. szkolenia dla pracodawców z zakresu przeciwdziałania stresowi w pracy. Stres dotyka ponad połowy pracowników, a jego negatywne skutki odczuwają nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy. Okazuje się jednak, że Ci drudzy nie są tego świadomi. Widać to po kontrolach PIP w zakresie oceny ryzyka, w której ten czynnik psychospołeczny rzadko jest uwzględniany.
Czy rodzice pracownika młodocianego zatrudnianego w stolarni mają być zapoznani z oceną ryzyka zawodowego opracowaną dla stanowiska pracy tegoż młodocianego?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy nie jest prostym zadaniem i może przysparzać trudności nawet doświadczonym pracownikom. Jest to również zadanie bardzo odpowiedzialne, bowiem źle zidentyfikowane zagrożenia lub pominięcie niektórych zagrożeń występujących na stanowisku pracy może być niebezpieczne dla zdrowia i życia pracowników. Ponadto konieczne jest także właściwe udokumentowanie przeprowadzonej oceny ryzyka, szczególne dla celów kontrolnych. Trzeba bowiem podkreślić, że właśnie poprawność przepowiedzenia oceny ryzyka zawodowego jest często kontrolowana przez organy nadzoru, np. Państwową Inspekcję Pracy. Dla lepszego przygotowania się do tego zadania, oraz dla odświeżenia wiadomości zapraszamy na webinarium pt.: „Ocena Ryzyka Zawodowego metodą Polskiej Normy PN-N-18002 ("Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego")”.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone