Sklep
W firmie zatrudniamy osoby na stanowisku sprzątaczki. Pracownikom kwartalnie wydawane są środki chemiczne służące do mycia, czyszczenia, dezynfekcji. Czy jeżeli z karty charakterystyki wynika, że np. dany środek działa drażniąco na oczy to wpisuję ten środek w karcie oceny ryzyka jako niebezpieczny? Kto powinien zapoznawać pracowników z kartami substancji niebezpiecznych, jeśli na danym stanowisku pracuje się z takimi substancjami? Czy przy każdej zmianie środka czyszczącego (zakładając że zmieniamy go na również niebezpieczny) należy uaktualniać ocenę ryzyka i na nowo zapoznawać pracowników z kartami? Kto powinien mieć w dokumentach karty charakterystyk: bezpośredni przełożony, kadrowy czy może behapowiec?
Halina Góralska
Czy w ocenie ryzyka zawodowego pracownika administracyjno-biurowego muszę wpisać wypadki komunikacyjne, jeśli pracownik 2-3 razy w ciągu roku wyjeżdża samochodem służbowym/osobowym na szkolenie poza miejsce pracy?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W firmie nie ma etatu sprzątaczki. Prace sprzątające wykonują dwie pracownice spółki na umowie zlecenie. Czy w związku z tym należy przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego dla stanowiska sprzątaczki, którego de facto nie ma, czy może do zajmowanych stanowisk przez panie dopisać dodatkowe zagrożenia jak mycie okien, kontakt z środkami czyszczącymi żrącymi, co jeśli umowę - zlecenie podpiszą inni pracownicy?
Pracownik na zatrudniony stanowisku szwacza to pracownik linii produkcyjnej. Od zapewnienia mu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zależy jego wydajność i jakość pracy. Zatem dokonanie oceny ryzyka zawodowego na takim stanowisku to nie tylko konieczność sprostania przepisom ale również dbałość o dobro zakładu. Mając to na uwadze przedstawiamy przykładową ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy szwacza. Materiał opracowano na podstawie metody RISC SCORE
Nie można szacować ryzyka (oceniać) jako bardzo małe, dopuszczalne lub nieistotne, jeżeli nie są spełnione warunki ergonomii. Nieergonomiczne stanowiska pracy, organizacja prac oraz urządzenia i narzędzia są zawsze czynnikiem podnoszącym poziom ryzyka zawodowego. Mając to na uwadze przedstawiamy przykładową ocenę ryzyka zawodowego dla wybranych prac uwzględniającą niektóre zagrożenia związane z czynnikami ergonomicznymi wykonaną metodą wg Polskiej Normy PN-N-18002:2000.
Przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego może przysporzyć trudności. Kłopotliwe może być również przygotowanie jej dokumentacji. Nie zapominajmy też o kwestii planowania działań mających na celu ograniczenie występującego w zakładzie pracy ryzyka zawodowego. Oto kilka wskazówek, dzięki którym wywiązanie się z obowiązku związanego z oceną ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy będzie łatwiejsze.
dr inż. Iwona Romanowska-Słomka ekspert w zakresie oceny ryzyka zawodowego
Z tego tekstu dowiesz się:
Zwieńczeniem przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego na danym stanowisku pracy powinno być sporządzenia planu/programu naprawczego . Jest to element planowanej profilaktyki w ryzyku zawodowym. Pamiętajcie, że do planowania działań profilaktycznych należy przystąpić po przeanalizowaniu potrzeb i możliwości eliminacji oraz ograniczenia ryzyka zawodowego. Aby ułatwić Wam przygotowanie takiego dokumentu, eksperci Portalu BHP przygotowali przykładowy wzór druku, który możecie wykorzystać w Waszej firmie.
W 2014r. metodą Risk Score zostały opracowane nowa dokumentacja oceny ryzyka zawodowego dla wszystkich stanowisk w nadleśnictwie zawierająca identyfikację wszystkich zagrożeń oraz czynników szkodliwych wraz z opisem. Czy w związku z powyższym musi być jeszcze prowadzony tzw. Rejestr Czynników Szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowisku pracy; rejestr pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników biologicznych zakwalifikowanych do grupy 3 lub 4 zagrożenia oraz rejestr prac narażających pracowników na działanie szkodliwego czynnika biologicznego?
Jakie zagrożenia należałoby ująć w ocenie ryzyka zawodowego, pracownika zatrudnionego przy produkcji mączki rybnej? Produkcja odbywa się przy użyciu kotła KMR.
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych bhp.
Ryzyko zawodowe jest ściśle związane ze środowiskiem pracy. Dla takich samych stanowisk, ale w różnych warunkach pracy, zagrożenia i poziom ryzyka mogą być różne. Jednak aby ułatwić zadanie przedstawiamy ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy cieśli. Materiał opracowany na podstawie metody RISC SCORE. Jednocześnie przypominamy, że w ramach charakterystyki stanowiska pracy należy sporządzić wykaz wykonywanych na nim czynności. Sporządzając go, trzeba zwrócić szczególną uwagę na te czynności, które będą miały istotny wpływ na ryzyko zawodowe, tzn. przy których występują zagrożenia.
Nasz zakład pracy przeszedł na podstawie art. 231 Kodeksu pracy, na innego właściciela. Jesteśmy w trakcie zmian w dokumentach, które posiadamy (głównie logo, adres, dane kontaktowe). Czy i jak należy zmienić ocenę ryzyka zawodowego? Zagrożenia czy prawdopodobieństwo nadal są takie same. Czy wystarczy zmienić pierwszą stronę?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jakie zagrożenia, czynniki muszą być brane pod uwagę przy ocenie ryzyka zawodowego laborantki w oczyszczalni ścieków?
Jakie leżą obowiązku po stronie pracodawcy (spółka A), który zawarł umowę z inną spółką (Spółka B) na świadczenie usług polegające na wykonywaniu usługi dla spółki B przez pracowników i na sprzęcie Spółki (A) natomiast na terenie Spółki B. Czy spółka A musi dokonać instruktażu stanowiskowego swoich pracowników na nowym terenie spółki B? Czy należy wykonać ponowne badania lekarskie dla oddelegowanych pracowników? Czy pod daną umowę należy podłączyć listę oddelegowanych tymczasowo pracowników do spółki B w celu świadczenia powierzonych usług? Czy spółka A zobowiązana jest wykonać pomiary środowiska pracy, jeżeli uznaje że na danym terenie spółki B występują czynniki szkodliwe? Czy należy dokonać nowej oceny ryzyka zawodowego dla oddelegowanych pracowników?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. BHP, prawnik,
wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Czy dla osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej należy dokonać oceny ryzyka zawodowego?
Jednym z etapów określania wydatku energetycznego na danym stanowisku pracy jest wykorzystanie wyników obserwacji dania roboczego w karcie obliczeń wydatku energetycznego. Tak więc, po dokonaniu obserwacji pracy na stanowisku i wypełnieniu karty obserwacyjnej fotografii dnia roboczego możemy przystąpić oceny wydatku energetycznego. Aby ułatwić to zadanie prezentujemy wzór karty oceny wydatku energetycznego oraz przykład jej wypełnienia.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone