Sklep
Oceniając ryzyko zawodowe na stanowisku pracy kasjera w hipermarkecie musimy mieć na uwadze ze właściwe zastosowanie środków ochrony indywidualnej oraz właściwa organizacja pracy mogą obniżyć poziom ryzyka zawodowego na tym stanowisku. Aby ułatwić realizację tego zadania prezentujemy przykładową kartę oceny ryzyka zawodowego dla stanowiska pracy kasjera w hipermarkecie, oszacowanego w skali 3-stopniowej metodą matrycy ryzyka wg Polskiej Normy PN-N-18002:2011 gotową do pobrania i wykorzystania.
Bezwzględnym warunkiem uzyskania rzeczywistego odzwierciedlenia obciążenia dynamicznego jest przeprowadzenie na podstawie obserwacji (tzw. fotografii dnia roboczego) pełnej identyfikacji i inwentaryzacji wszystkich czynności, pozycji przy pracy oraz czasu ich wykonywania. Mając to na uwadze przygotowaliśmy wzór karty obserwacyjnej fotografii dnia roboczego gotowy do wykorzystania.
Jakie są najważniejsze elementy/zagadnienia do przygotowania oceny ryzyka zawodowego na stanowisku rozbieracz-wykrawacz wieprzowiny? Na co należy zwrócić uwagę?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Branża budowlana uważana jest za jedną z najniebezpieczniejszych branż. Współczynnik wypadków, a przede wszystkim wypadków śmiertelnych, jest w niej bardzo wysoki. Pracownicy budowlani narażeni są na wiele niebezpieczeństw. Dlatego tak bardzo ważna jest ocena ryzyka zawodowego na stanowiskach budowlanych. Chcąc ułatwić Wam to i tak nie proste zadanie prezentujemy przygodową przez eksperta przykładową kartę oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy murarza wg Polskiej Normy PN-N-18002:2011, w skali trzystopniowej.
Z pracą kierowcy samochodu dostawczego związanych jest z szeregiem zagrożeń. W zakresie zadań tego pracownika jest wiele czynności. Zatem przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego dla tego stanowiska pracy nie jest proste. Mając to na uwadze, prezentujemy przykładową karę oceny zagrożeń i ryzyka zawodowego na stanowisku kierowcy samochodu dostawczego. Przygotowany przez eksperta materiał z całą pewnością ułatwi Wam samodzielne przygotowanie i przeprowadzenie oceny ryzyka dla takiego stanowiska w Waszej firmie.
Przeprowadzenie i udokumentowanie oceny ryzyka zawodowego na budowie nie jest proste. Szczególnie ważne jest właściwe przygotowanie oceny ryzyka zawodowego pracowników sprawujących bezpośredni nadzór nad pracami budowlanymi. Ciąży bowiem na nich olbrzymia odpowiedzialność, a ich zakres obowiązków jest szeroki. Aby ułatwić to zadanie proponujemy, opracowaną przez eksperta przykładową dokumentację oceny ryzyka zawodowego pracowników inżynieryjno-technicznych, opracowaną metodą RISC SCORE. Wykorzystując ten materiał możecie samodzielnie sporządzić ocenę ryzyka w Twoim zakładzie.
Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego w szkole może przysporzyć trudności. W szkole należy wyeliminować zagrożenia oraz wzmacniać właściwe zachowania nie tylko pracowników ale i uczniów. Oznacza to m.in. obowiązek przeprowadzania diagnozy stanu bezpieczeństwa oraz oceny ryzyka. Prezentacja ta zawiera wskazówki, jak zebrać niezbędne informacje, określić zagrożenia, oszacować ryzyko oraz określić działania naprawcze, a także jak wykorzystać cenę ryzyka w praktyce.
Proces oceny ryzyka zawodowego musi przebiegać sprawnie, a sama ocena musi być rzetelna. Aby sprostać tym wymaganiom, ważna jest właściwa jej dokumentacja. Pierwszym dokumentem z oceny ryzyka zawodowego jest ten, który opisuje stanowisko pracy. Taki dokument, opracowany przez ekspertów portalu bhp, z całą pewnością przyspieszy proces przygotowywania i przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego.
Dokumentem koniecznym do opracowania przez zespół oceniający ryzyko zawodowe jest identyfikacja stwierdzonych zagrożeń i uciążliwości wraz z ich skutkami zdrowotnymi, dotycząca prac wykonywanych na konkretnym stanowisku. Jest to kolejny dokument, który wpływa na rzetelność przeprowadzanej oceny ryzyka. Taki dokument, w formie wykazu, opracowali eksperci portalu bhp, gotowy do pobrania i wykorzystania w każdym zakładzie pracy.
Oceniając ryzyko zawodowe pracowników wykonujących pracę na wysokości należy zidentyfikować i określić zagrożenia oraz środki profilaktyczne, możliwe do zastosowania. Na różnych stanowiskach mogą być one różnie, zależnie od specyfiki wykonywanej pracy. Prezentowana karta oceny ryzyka zawiera typowe dla pracy na wysokości zagrożenia oraz określenie stopnia ryzyka przy zastosowaniu odpowiednich środków profilaktycznych.
Pracownicy niepełnosprawni bardzo często zatrudniani są na stanowiskach administracyjno-biurowych związanych z obsługą komputerów. Zatrudniając pracownika niepełnosprawnego na takim stanowisku należy zwrócić uwagę na zagrożenia. Na stanowisku pracy osoby niepełnosprawnej mogą wystąpić bowiem inne zagrożenia niż w przypadku takiego samego stanowiska, na którym zatrudniona jest osoba w pełni sprawna. Mając to na uwadze przygotowaliśmy przykładową ocenę zagrożeń i ryzyka zawodowego na stanowisku pracy pracownika niepełnosprawnego, z niedowładem kończyn dolnych (poruszającego się na wózku inwalidzkim), zatrudnionego przy obsłudze monitora ekranowego, czyli na stanowisku pracy z komputerem.
W celu dokonania rzetelnej oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy należy w pierwszej kolejności dokonać identyfikacji zagrożeń. Od prawidło dokonanej identyfikacji zagrożeń zależy cała ocena ryzyka. Do realizacji tego zadania można wykorzystać kartę informacyjną identyfikacji zagrożeń do oceny ryzyka zawodowego. Wzór tego dokumentu gotowy do wykorzystania można pobrać poniżej.
Czy dla zleceniobiorców trzeba sporządzać ryzyko zawodowe oraz zapoznawać z ich instrukcjami bhp? Co leży w obowiązku zlecającego pracę w przypadku świadczonych usług przez zleceniobiorcę – formę jednoosobową?
Opracowanie oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy związanych z promieniowaniem RTG, szczególnie w jednostkach medycznych może przysporzyć trudności. Aby ułatwić to zadanie przedstawiamy przykładową ocenę zagrożeń na stanowisku pracy z tomografem komputerowym. Wskazane zadania i zagrożenia należy traktować jako przykładowe i porównać je z warunkami pracy w danej jednostce medycznej.
Dostaliśmy wniosek z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy dotyczący sporządzenia karty oceny narażenia zawodowego pracownika. Czy jesteśmy zobligowani do sporządzenia tej karty?
Jan. M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone