Sklep
Czy w świetle obowiązujących przepisów praktykant, stażysta – staż trwa 6 miesięcy posiadający program szkolenia – winien posiadać opracowaną dla swojego stanowiska ocenę ryzyka zawodowego i instrukcję bhp?
Lesław Zieliński były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Niedopełnienie obowiązków przez pracownika ale i tolerowanie, przez osoby sprawujące nadzór, odstępstw od przepisów i zasad bhp obowiązujących podczas prac rozładunkowych stało się przyczyną wypadku przy pracy. Lekceważenie przepisów i zasad bhp może doprowadzić do wypadku i skutkować konsekwencjami wobec osób odpowiedzialnych. Zobacz, jakie zaniedbania wskazał inspektor PIP analizując zdarzenie.
30 września 2015 r. odbyła się konferencja naukowa, pod honorowym patronatem Prezesa WUG Mirosława Koziury, pt. „Bezpieczeństwo pracy w przedsiębiorstwie”. Wiodącym wątkiem konferencji była oceny ryzyka kryzysowego w kopalniach oraz zagadnienia związane ze sprawnością ratowników górniczych. Organizatorem spotkania była Politechnika Śląska w Gliwicach.
W dniach 29 września – 2 października 2015 r. w Paryżu odbywa się 13. kongres Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Oficjalni przedstawiciele EU-OSHA będą na kongresie prowadzili stoisko promujące kampanię „Stres w pracy? Nie, dziękuję!” , narzędzie interaktywnej oceny ryzyka online (OiRA) oraz OSHwiki – internetową encyklopedię informacji na temat bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przygotowując się do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego na stanowisku lekarza internisty należy zidentyfikować zagrożenia występujące na takim stanowisku pracy. Nie jest to proste zadanie. W różnych placówkach medycznych mogą występować różne zagrożenia. Jednakże są również i takie zagrożenia, dla tego stanowiska pracy, które można wskazać w każdej placówce ZOZ. Opracowany materiał zawiera listę takich zagrożeń.
Jakie elementy powinna zawierać ocena ryzyka zawodowego w przetwórstwie ryb? Proszę o wskazówki do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego.
Przygotowując się do przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego na stanowisku z urządzeniami i maszynami dobrze jest wcześniej określić i sprawdzić zagrożenia oraz zabezpieczenia jakie mogą być związane z występującymi w zakładzie pracy maszynami. Przygotowana przez ekspertów przykładowa lista kontrolna zagrożeń maszynami z cała pewnością ułatwi to zadanie.
Jesteśmy firmą produkującą leki. Wprowadzamy nowy lek do produkcji i jest on na bazie penicyliny. Czy powinniśmy zrobić testy uczuleniowe dla pracowników? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Mariusz ForemniakGł. specjalista ds. BHP, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Niewłaściwe zachowanie się pracownika stanowią jedną z częstszych przyczyn wypadków przy pracy. Niestety wyeliminowanie tych przyczyn wypadków nie jest proste. Na zachowanie człowieka składa się bowiem szereg czynników. Wśród nich są m.in. nawyki oraz stan emocjonalny i psychofizyczny pracownika. Oto kilka wskazówek na temat tych czynników, które mogą przydać się do oceny ryzyka zawodowego.
Anna Kucharska,psycholog
Z tego tekstu dowiesz się:
Tak jak na każdym stanowisku pracy tak i na stanowisku pracy księgowej należy dokonać oceny ryzyka zawodowego. Aby ułatwić to zadanie przedstawiamy opracowany materiał oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy księgowego/księgowej (pracownik administracyjno-biurowy). Materiał opracowano na podstawie metody RISC SCORE. Pobierz gotowy do wykorzystania dokument i zaoszczędź swój cenny czas.
Niemal w każdej firmie znajdziemy stanowisko pracy asystentki/sekretarki. Aby ułatwić przygotowanie oceny ryzyka zawodowego oraz przeprowadzenie kontroli stanu bhp na tym stanowisku pracy przygotowaliśmy listę kontrolną dla stanowiska sekretarki. Dokument ten z całą pewnością ułatwi sprawdzenie bądź przygotowanie tego stanowiska pracy pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jak przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku technik weterynarii?
Identyfikacja źródeł zagrożeń występujących na stanowisku pracy montera konstrukcji stalowych pozwoli zorganizować pracę w sposób bezpieczny oraz określić czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe, o których także należy poinformować pracownika w ocenie ryzyka zawodowego. Prezentowany materiał zawiera zestawienie zagrożeń, ich źródeł, skutków oraz sposobów ochrony na stanowisku spawacza.
Identyfikacja i charakterystyka czynników środowiska pracy elektromontera na budowie pozwoli zorganizować jego pracę w sposób bezpieczny, zaś znajomość źródeł zagrożeń występujących na stanowisku pracy pomoże dokonać prawidłowej oceny ryzyka zawodowego na tym stanowisku. Materiał ten zawiera zestawienie zagrożeń, ich źródeł, skutków oraz sposobów ochrony przed nimi na stanowisku elektromontera.
Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy przedstawi główne ustalenia II edycji Europejskiego badania przedsiębiorstw na temat nowych i pojawiających się zagrożeń (ESENER-2). Wyniki tego badania dają szczegółowy wgląd w to, w jaki sposób w europejskich miejscach pracy zarządza się zagrożeniami dla bezpieczeństwa i higieny pracy. Poznaj najczęstsze identyfikowane czynniki ryzyka w UE.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone