Sklep
Błędy w ocenie ryzyka zawodowego pojawiają się, jeżeli w procesie szacowania ryzyka zawodowego zadowalający wynik został osiągnięty na skutek nieprawidłowości w procesie oceny poszczególnych parametrów mających wpływ na wynik końcowy.
Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Jeżeli dojdzie do wypadku przy pracy, należy zweryfikować ocenę ryzyka zawodowego w zakresie zagrożeń, które spowodowały ten wypadek.
Adam Słomka
W przypadku, gdy pracownik zaczyna uskarżać się na alergię i istnieje uzasadnione podejrzenie, że przyczyną może być zawodowy kontakt z czynnikiem biologicznym na stanowisku pracy, należy właściwie przygotować się do oceny ryzyka zawodowego.
Pracodawca ma w taki sposób prowadzić działalność firmy, aby unikać występowania zagrożeń, a tym bardziej wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W tym celu ceduje drogą służbową wiele swoich obowiązków kontrolnych w zakresie organizacji stanowisk pracy i kontroli wykonywania prac zgodnie z wymaganiami przepisów oraz zasad bhp na pracownika służby bhp.
Przystępując do oceny ryzyka zawodowego, najpierw należy przeprowadzić przegląd miejsc pracy. Należy zwrócić uwagę na zagrożenia wypadkowe i chorobowe. Trzeba pamiętać jednak, że nie można poprzestać na przeglądzie. Ma on się stać podstawą skonstruowania planu systematycznych działań w celu obniżenia poziomu ryzyka zawodowego i poprawy warunków pracy zatrudnionych osób.
Zygmunt Wieczorek - specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych
Czy jest konieczność dokonania ponownej oceny ryzyka zawodowego po wypadku przy pracy, mimo iż w aktualnym opracowaniu są ocenione zagrożenia , które były przyczyną wypadku?
Komu składamy raport o bezpieczeństwie i higienie pracy w podmiocie leczniczym w zakresie zranień ostrymi narzędziami przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Anna M. Błażejczyk
Czy dla pracowników zatrudnionych w poradni psychologicznej na stanowiskach: pedagog, psycholog, logopeda, pracodawca musi opracować ryzyko zawodowe i zapoznać z nim tych pracowników? Jak często trzeba aktualizować ryzyko zawodowe?
ekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowego
były pracownik dydaktyczny Ośrodka Szkolenia
Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu
Z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy nie wynika bezpośrednio, że pracodawca powinien podpisać karty oceny ryzyka zawodowego. Nie mniej jednak odpowiedzialność za ocenę ryzyka zawodowego ponosi pracodawca.
Marcin Papierz
Do obowiązków pracowników służby bhp należy m.in. udział w dokonywaniu oceny ryzyka zawodowego, które wiąże się z wykonywaną pracą. Jedną z najczęściej wybieranych metod oceny ryzyka zawodowego jest Risk Score, czyli metoda wskaźnika ryzyka.
Czy dokonując oceny ryzyka zawodowego dla pracowników administracyjno-biurowych w punkcie "wypadek komunikacyjny" należy wziąć pod uwagę jedynie wyjazdy pracowników na delegacje służbowe, czy również codzienne dojazdy pracowników do pracy?
dr inż. Adam Słomka ekspert z zakresu oceny ryzyka zawodowego były pracownik dydaktyczny Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu
To na pracodawcy ciąży obowiązek prowadzenia dokumentacji oceny ryzyka zawodowego oraz zastosowanych niezbędnych środków profilaktycznych. Jednak w razie ustalenia, że przeprowadzona przez pracodawcę ocena ryzyka zawodowego nie spełnia wymogów nałożonych w przepisach, organy kontrolne mają obowiązek wskazać jakich konkretnie uchybień dopuścił się pracodawca i jakie przepisy naruszył, czyli głównie jakich czynników szkodliwych dla środowiska pracy zakład pracy nie uwzględnił w ocenie ryzyka, a także wskazać, które stanowiska pracy objęte oceną nie istnieją lub nie są należycie opisane.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Mam ocenę ryzyka zawodowego dla stanowiska technik fizjoterapii. Zatrudniono nowego niepełnosprawnego pracownika, dlatego dokument musi ulec modyfikacji. Jakie kryteria należy uwzględnić w nowej ocenie ryzyka, oczywiście ujmując potrzeby i możliwości wynikające ze zmniejszonej sprawności.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone