Sklep
Anna Kucharska psycholog
Informacje zawarte w tym tekście pomogą Ci:
Czym jest Wstępna Analiza Zagrożenia? Jak dokonać oceny ryzyka zawodowego według metody PHA? Co krok po kroku powinnam w niej zamieścić?
Jan Pióro specjalista z zakresu prawa pracy biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Przy pracach związanych z odśnieżaniem dachów określenie prawdopodobieństwa wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących u pracowników niekorzystne skutki zdrowotne, jest bardzo ważne. Istotna jest również ocena zagrożeń występujących przy tej pracy. Konieczne w tym przypadku jest dokonanie oceny ryzyka zawodowego. W realizacji tego zadania pomocny będzie materiał opracowany przez ekspertów Portalu BHP – Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracownika odśnieżającego dachy.
Jednym z etapów oceny ryzyka zawodowego jest wartościowanie ryzyka, czyli nadanie mu wartości według przyjętych kryteriów. W metodzie Risk Score poszczególne parametry ryzyka zawodowego są oceniane w kilkustopniowych skalach. Eksperci Portalu BHP przygotowali tabelę wartościowania ryzyka zarodowego w zakładzie fryzjerskim, która ułatwi Wam przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego na stanowisku fryzjera.
Pracownik odśnieżający dachy narażony jest na wiele zagrożeń. Dlatego przed dopuszczeniem go do wykonywania takiej pracy powinniście zapoznać go z oceną ryzyka zawodowego. Powinien poznać nie tylko same zagrożenia i ich przyczyny ale również stopień narażenia na nie, a także możliwe sposoby zmniejszania ryzyka ich wystąpienia. Pomocna w tym będzie, opracowana przez ekspertów, Karta oceny ryzyka zawodowego.
W firmie przekroczono 100 pracowników i utworzono służbę bhp gdzie zatrudniono jednego pracownika na stanowisku starszego inspektora ds. bhp. Jak wiadomo powstaje nowe stanowisko pracy. Kto w takim razie przeprowadza ocenę ryzyka zawodowego na tym stanowisku pracy? Jak wygląda szkolenie wstępne dla takiego pracownika i kto je przeprowadza?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Przedstawiamy ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy pracownika wykonującego prace ogólnobudowlane (m.in. zbrojarskie, betoniarskie, ciesielskie, murarskie i tynkarskie) na wznoszonych budynkach. Materiał opracował ekspert-praktyk Portalu BHP na podstawie metody RISC SCORE. Materiał ten możesz wykorzystać dokumentując ocenę ryzyka zawodowego na podobnym stanowisku w swojej firmie biorąc pod uwagę warunku panujące na stanowisku pracy, dzięki temu oszczędzisz czas i pieniądze.
Rolnictwo zalicza się do jednej z najbardziej niebezpiecznych branży. Zawód rolnika znajduje się w grupie prac wysokiego ryzyka, która może zakończyć się wypadkiem śmiertelnym, chorobą płuc związaną z pracą, urazami akustycznymi, chorobami skóry oraz nowotworami związanymi ze stosowaniem substancji chemicznych i długotrwałym przebywania na słońcu. Zobacz, w jaki sposób należy oceniać ryzyko zawodowe w gospodarstwie rolnym.
Norbert Szymkiewicz
Inspektor ds. BHP i ochrony środowiska
Ten artykuł pozwoli Ci:
Stanowska pracy w branży budowlanej należą do jednych z bardziej wypadkowych, szczególnie jeżeli praca ta wiąże się np. z pracą na wysokości czy obsługą maszyn budowlanych. Tak też jest w przypadku stanowiska dekarza. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zidentyfikowanie wszystkich zagrożeń na tym stanowisku pracy oraz właściwe określenie stopnia ryzyka. Mając to na uwadze prezentujemy przygotowaną przez eksperta przykładową ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy dekarza (montera pokryć dachowych blaszanych na terenie budowy). Materiał opracowano na podstawie metody RISC SCORE. Korzystając z przygotowanych przez ekspertów przykładowych materiałów z łatwością przeprowadzicie ocenę ryzyka zawodowego w Waszej firmie na podobnym stanowisku pracy.
Obsługa maszyn bardzo często wiąże się z szeregiem zagrożeń, niektóre z nich są dość oczywiste inne łatwo przeoczyć. Tak też jest w przypadku stanowiska drukarz, który w swojej pracy obsługuje maszyny poligraficzne, np. offsetowe, typograficzne, fleksograficzne, do sitodruku, do sztancowania. Mając to na uwadze przygotowaliśmy przykładową ocenę ryzyka zawodowego przy obsłudze maszyn poligraficznych - metodaRISK SCORE. Materiał ten z całą pewnością ułatwi Wam zadanie przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego na stanowisku drukarza lub innego pracownika zakładu poligraficznego, jak również jej udokumentowanie.
Na jakie zagrożenia chemiczne i biologiczne narażony jest kierowcy służbowego samochodu osobowego?
Lesław Zielińskibyły główny inżynier zarządzaniabezpieczeństwem pracy, rejestrowanyaudytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Ocena ryzyka zawodowego jest jednym z narzędzi służących do ograniczania wypadków przy pracy i chorób, w tym chorób zawodowych. Jednak czy istnieje metoda oceny ryzyka zawodowego dająca 100% pewność, że do wypadku przy pracy nie dojdzie? Innymi słowy, czy dokonując oceny ryzyka zawodowego, której przeprowadzenie jest wymagane przez przepisy, spowodujemy że nasi pracowici nie ulegną wypadkowi, będą bezpieczniejsi?
Lesław Zieliński,były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy,rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
Ten artykuł wskaże Ci:
Ocena ryzyka zawodowego to temat najczęściej wyszukiwany w Internecie związany z BHP, pewnie dlatego iż nie jest to proste zadanie. Jej przygotowanie i przeprowadzenie wymaga od osób będących w zespole oceniającym ryzyko zawodowe określonej wiedzy i umiejętności. Jednocześnie sporządzenie jest obowiązkowe i wymagane przez przepisy prawa. Natomiast organy kontrolne (PIP czy PIS) dokonując kontroli w zakresie bhp najczęściej sprawdzają przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego i jej dokumentacje. Mając to na uwadze przygotowaliśmy e-szkolenie: „Ocena ryzyka zawodowego – obowiązki pracodawcy”.
Podczas szkolenia dowiesz się:
• Na czym polegają obowiązki pracodawcy w zakresie oceny ryzyka zawodowego
• Jaka jest rola służby bhp w ocenie ryzyka zawodowego
• Kto powinien ocenić ryzyko zawodowe
• Jak przebiega proces oceny ryzyka zawodowego
• Kiedy przeprowadzać ocenę ryzyka zawodowego i jak często ją aktualizować
• Komu potrzebna i dla kogo jest ocena ryzyka zawodowego
Szkolenie poprowadzi:
Mariusz Foremniak - prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Od 8 lat pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.
Wstęp:
Jak na każdym stanowisku pracy, taki i na stanowisku sprzedawcy w sklepie wędkarskim należy przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego. Z jej wynikami należ następnie zapoznać pracownika zatrudnionego na tym stanowisku. Aby ułatwić Wam to zadanie prezentujemy przykładową ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracy sprzedawcy w sklepie wędkarskim. Materiał opracowany został przez eksperta na podstawie metody RISC SCORE.
Oceniając ryzyko zawodowe na stanowisku pracy piekarza trzeba zastanowić się na jakie zagrożenia jest narażony piekarz. Wiedzieć, jakie informacje powinna zawierać charakterystyka stanowiska pracy piekarza oraz jak szacować ryzyko zawodowe piekarza. Natomiast jednym z ważnych obowiązków pracodawcy jest poinformowanie pracowników o ryzyku zawodowym związanym z pracą na stanowiskach, na których są zatrudnieni. Przedstawiając pracownikowi kartę oceny ryzyka zawodowego dla jego stanowiska pracy można wywiązać się z tego obowiązku. Wszystkie te zagadnienia znajdziesz w materiale Dokumentacja oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy piekarza.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone