Sklep
Zgodnie z rozporządzeniem uznaje się zawory i hydranty wewnętrzne jako urządzenia przeciwpożarowe. Czy przewody zasilające do hydrantów też są urządzeniami przeciwpożarowymi, którymi to powinien zajmować się. inspektor ochrony ppoż.?
Jerzy Żurek
Budynek czterokondygnacyjny w kształcie litery U - jedna część budynku przebudowana w 2001 r., druga część przebudowana w 2009 r. Obie części stanowią jeden budynek. W 2009 r. budynek został podzielony przegrodą o odporności ogniowej na 2 strefy pożarowe w pionie tj. w połowie budynku na każdej kondygnacji znajduje się przegroda przeciwpożarowa zamykana drzwiami EI 60 oddzielająca pożarowo dwie części budynku. Na każdej kondygnacji części budynku przebudowanej w 2009 klatka schodowa wydzielona pożarowo zamykana drzwiami EI30. Natomiast druga część budynku przebudowana w 2001 r nie posiada wydzielonej pożarowo klatki schodowej. Stanowi jedną dużą strefę pożarową składającą się z kilku pięter od parteru po wyższe kondygnacje. Czy wymagać zabezpieczeń ogniochronnych przepustów instalacyjnych w ścianach pomieszczeń lub w stropach w części budynku z 2001 r. która j nie posiada wydzielonej pożarowo klatki schodowej. Logika podpowiada ,że bez wydzielonej pożarowo klatki schodowej ewentualny pożar i tak przedostanie się na inne piętra tej części budynku przez niezabezpieczoną klatkę schodową, czyli zabezpieczenia przepustów instalacyjnych nie będą spełniały swojej roli.
Jakie są zagrożenia pod względem bhp, jeżeli chodzi o instalację nadciśnieniowego systemu napowietrzania oraz ciśnieniowy system oddymiania w budynku biurowym?
Jan Pióro
specjalista w dziedzinie
bezpieczeństwa i higieny pracy
Jaka powinna być częstotliwość przeprowadzania badań hydrantów wewnętrznych w zakresie wydajności poboru wody i ciśnienia na zaworze - co rok czy co 5 lat?
Jerzy Żurekstarszy brygadier pożarnictwa w stanie spoczynku, były naczelnik Wydziałuw KG PSP w Warszawie
Producent, sprzedając wytwornicę piany AP powinien dołączyć do niej deklarację zgodności czy certyfikat?
Jan M. Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy jako osoba odpowiadająca za sprawy ochrony przeciwpożarowej powinienem znać dokładne zasady działania urządzeń pożarowych (czyli wiedzieć np. dlaczego na danej sekcji instalacji jest za małe albo za duże ciśnienie, co zrobić żeby usunąć konkretną awarię itp.), czy może posiadanie takiej wiedzy "leży" po stronie działu technicznego?
Jerzy Żurekstarszy brygadier pożarnictwa w staniespoczynku, były naczelnik Wydziałuw KG PSP w Warszawie
Jakimi trzeba się legitymować uprawnieniami i kto je wydaje, aby można legalizować gaśnice, robić przeglądy sieci hydrantowych i wystawiać zgodne z prawem protokoły z ich przeglądu?
Czy została już uregulowana kwestia inspektorów ochrony przeciwpożarowej w firmie? Ważność zaświadczenia o ukończeniu takiego szkolenia wynosi 5 lat. Czy po tych 5 latach trzeba przejść kolejne szkolenie, czy wystarczy poddać się samemu egzaminowi?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Czy dla budynku biurowo-magazynowego, który nie ma dokumentacji budowy (pochodzi z XIX wieku), pozwolenia na użytkowanie, podstawowych urządzeń ochrony ppoż., można napisać instrukcję bezpieczeństwa pożarowego? Czy wcześniej muszą być uzupełnione wszelkie braki, zgodnie z prawem?
Od 4 kwietnia 2011 r. zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 25 marca 2011 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych, dotyczących żłobków i klubów dziecięcych (Dz.U. nr 69, poz. 367). Nowe przepisy dotyczą organizowania i funkcjonowania opieki nad dziećmi do lat 3. Nakładają one na podmioty tworzące i prowadzące żłobki i kluby dziecięce liczne obowiązki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i higieny w tego rodzaju podmiotach.
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Czy przeprowadzenie próbnej ewakuacji pracowników jest obowiązkowe i co ile należy ją przeprowadzać?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Na terenie gminy znajdują się trzy hydrofornie i jedna oczyszczalnia ścieków. W umowie dzierżawca nie ma zapisu o zabezpieczeniu mienia oraz o przestrzeganiu przepisów bhp i ppoż.. Czy w takiej sytuacji odpowiedzialność ponosi dzierżawca, czy urząd gminy? Jeśli w umowie dzierżawy jest zapis o odpowiedzialności, to czy dzierżawca zobowiązany jest do systematycznej aktualizacji sprzętu i instrukcji bezpieczeństwa pożarowego?
Na terenie gminy znajduje się stadion sportowy. Jest on użyczony klubowi sportowemu, który tam ćwiczy i rozgrywa mecze piłki nożnej. Kto odpowiada za stan bhp i p-poż na stadionie? Czy klub sportowy, jako stowarzyszenie, czy też urząd gminy? I kto odpowiada za apteczki pierwszej pomocy? Czy klub sportowy czy urząd?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone