Sklep
Gama sygnalizatorów optycznych VAD linii Fulleon LX uzyskała najwyższy certyfikat bezpieczeństwa w Polsce – CNBOP. Potwierdza to najwyższą jakość produktów oraz ich zgodność z najbardziej rygorystycznym polskim certyfikatem przeciwpożarowym.
15 stycznia 2015 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 31 grudnia 2014 r w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej, jakie musi spełniać lokal, w którym jest prowadzone przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkole podstawowej (Dz. U. z 2015 r. poz. 20).
Jeżeli z uwagi na charakter lub rozmiar robót niezbędne jest sporządzenie projektu budowlanego, którego rozwiązania projektowe dotyczą warunków ochrony przeciwpożarowej obiektu budowlanego, wówczas owy projekt wymaga uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej z Państwową Strażą Pożarną. Jednak, jakie dokładnie projekty wymagają uzgodnienia i co dokładnie należy wówczas uzgodnić?
Na rynku pojawiła się nowa czujka do wczesnego wykrywania zagrożenia pożarowego. Firma D+H Polska wprowadziła do swojej oferty czujkę zasysającą Cirrus Pro. Jest to czujka konwencjonalna, przeznaczona do obiektów o trudnych warunkach środowiskowych takich jak: centra danych, serwerownie, muzea, magazyny, chłodnie, zakłady przemysłowe, stacje metra czy obiekty zabytkowe. Detektor charakteryzuje się dużą odpornością na fałszywe alarmy powodowane przez kurz, opary, skroplenia, wilgoć, przepływ powietrza czy zmiany temperaturowe.
Podstawową informacją dotyczącą magazynowania materiałów palnych jest to, że zabronione jest ich przechowywanie oraz wykonywanie prac z ogniem otwartym w odległości do 10 m od magazynów i 20 m od zadaszonych składów gazów palnych.
Prace spawalnicze zaliczane są do prac niebezpiecznych pod względem pożarowym i wybuchowym. Zagrożenie pożarowe powodowane jest głównie wytwarzaniem przez urządzenia spawalnicze bardzo wysokich temperatur, powstawaniem odprysków metali i żużla oraz przewodnictwem cieplnym metali.
Zygmunt Wieczorekspecjalista ds. analiz i prewencjizagrożeń zawodowych
Czy pracodawca musi jeszcze robić coś więcej w stosunku do swoich pracowników w sprawach ochrony ppoż., poza tym, że przeszkolił pracowników okresowo bhp (gdzie w programie są sprawy ppoż. i I-szej pomocy), wyznaczył pracowników do zwalczania pożarów i ewakuacji, wyznaczył miejsca ewakuacji oraz zapoznał pracowników z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego? Jeżeli uczynił to co powyżej, to czy można pisać w decyzji Państwowej Straży Pożarnej, że pracodawca nie zapoznał pracowników z przepisami ppoż.? Co to znaczy zwrot „sprawowanie czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej”? Czyżby miało to znaczyć, że każdy pracodawca musi teraz zatrudnić uprawnionego strażaka do sprawowania ochrony ppoż. w firmie?
Mariusz Foremniak
Czy koc gaśniczy podlega okresowej kontroli?
Jerzy Żurek
16 czerwca 2014 r. ogłoszony został tekst jednolity rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 13 listopada 2008 r. w sprawie nadawania odznaki „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”. Tekst jednolity znajdziemy w Dz.U. z 2014 r. poz. 787.
Prowadzący szkolenia powinni zdawać sobie sprawę, że uczestnicy szkoleń posiadają różną wiedzę i doświadczenie, a treści i poziom trudności zadań należy dopasować do ich potrzeb. W przypadku młodych i nowych pracowników, którzy często odczuwają sporo stresu, dobrze mogą się sprawdzić zagadki i gry redukujące jego poziom.
Obowiązujące rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zobowiązuje właścicieli lub zarządców obiektów przeznaczonych dla ponad 50 osób będących ich stałymi użytkownikami do praktycznego sprawdzania, co najmniej raz na 2 lata, organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu.
Właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów bądź ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe, przeznaczonych do magazynowania powinni opracować instrukcje bezpieczeństwa pożarowego.
Lesław Zieliński
Wykonuję zadania służby bhp w zakładzie 3 lata. Ukończyłem zaocznie studia podyplomowe z bhp. Czy mogę na umowę zlecenie przeprowadzać szkolenie okresowe w swojej lub innej firmie? Czy mogę w ramach wykładów na studiach z ochrony ppoż. szkolić również z zakresu ochrony przeciwpożarowej? Czy muszę mieć skończony przynajmniej kurs dla specjalistów ochrony ppoż. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Chciałbym na umowę zlecenie objąć nadzorem bhp inną firmę wraz ze szkoleniami jej pracowników. Czy mogę?
Jakie urządzenia przeciwpożarowe powinny być w magazynie? Jakie wymagania obowiązują w przypadku urządzeń przeciwpożarowych? Jakie wymagania muszą spełniać wyjścia ewakuacyjne w magazynie? W jaki sposób przygotować instrukcję bezpieczeństwa pożarowego dla magazynu? Jakie są podstawowe zabezpieczenia przeciwpożarowe w magazynie?
były główny inżynier
zarządzania bezpieczeństwem
pracy, rejestrowany audytor
pomocniczy SZBP wg ISRS
Czy obowiązkiem insp.ds. ppoż. jest również dopilnowywanie, aby urządzenia ppoż (w budynkach istniejących) posiadały odpowiedni odbiór wynikający z Prawa Budowlanego oraz dopilnowanie odpowiednich zgłoszeń do nadzoru budowlanego? Zgodnie z rozporządzeniem wszystkie urządzenia ppoż. powinny być wykonane zgodnie z projektem uzgodnionym z rzeczoznawcą ds. ppoż. a warunkiem ich dopuszczenia do użytku powinno być przeprowadzenie odpowiednich dla danego urządzenia prób i badań, potwierdzających prawidłowość ich działania. Urządzenia ppoż. z uwagi ,że są również np. urządzeniami elektrycznymi lub hydraulicznymi powinny mieć odpowiedni odbiór wynikający z Prawa Budowlanego. Np. nowe oświetlenie awaryjne powinno być odebrane przez osobę o odpowiednich uprawnieniach budowlanych. Zawsze ,żądałem w takich sytuacjach tylko i wyłącznie uzgodnienia projektu z rzeczoznawcą ds. ppoż. oraz przeprowadzania odpowiednich prób i badań, ale ostatnio przeczytałem w Prawie Budowlanym o stosownych odbiorach robót budowlanych oraz zgłoszeniach prac do nadzoru budowlanego. Przecież absurdem by było, aby przy tego typu rozbudowie urządzeń, insp. ds. ppoż. odpowiadał dodatkowo(oprócz przepisów ochrony przeciwpożarowej) za odbiory oraz zgłoszenia wynikające z Prawa Budowlanego, który to przepis nie jest przecież aktem prawnym dotyczącym ochrony przeciwpożarowej.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone