Sklep
Próbna ewakuacja służy sprawdzeniu procedur i systemów w biurowcach. Jednocześnie wyrabia w pracownikach prawidłowe nawyki zachowania się w czasie pożaru. To ważne, bo zdecydowana większość Polaków nie wie co robić, gdy pojawi się ogień. Zaledwie 7 % z nas wystawiłoby sobie ocenę bardzo dobrą z tej wiedzy. Zatem pamiętajmy o przeprowadzaniu próbnych ewakuacji. Oto kilka podpowiedzi jak ją przeprowadzić.
Warsaw Spire to drugi najwyższy budynek w kraju, pierwsze miejsce wciąż zajmuje Pałac Kultury i Nauki. W nowoczesnym biurowcu nad bezpieczeństwem czuwa szereg zaawansowanych rozwiązań, również w zakresie ppoż. Przykładem mogą być nowoczesne rozwiązania stosowane dla napowietrzania budynku w systemach oddymiania. Poznaj technologię XXI wieku wpływającą na bezpieczeństwo ewakuacji w wysokościowcu.
W wielu procesach przemysłowych mamy do czynienia z elektrostatyką. Jest to niebezpieczne zjawisko, bo gromadzenie się ładunku elektrostatycznego może doprowadzić do wybuchu. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy na pewno sprawdzi się zapobiegawcza ochrona przeciwwybuchowa, która dąży do wyeliminowania potencjalnych źródeł zapłonu. Takim typem są m.in. kable uziemiające z kontrolką.
Czy zawsze należy informować straż pożarną o próbnej ewakuacji w firmie?
Jerzy Żurekstarszy brygadier pożarnictwa w staniespoczynku, były Naczelnik Wydziałuw KG PSP w Warszawie
Czy zezwolenie na przeprowadzenie prac niebezpiecznych pożarowo z użyciem otwartego ognia (spawanie, cięcie, nagrzewanie, itp.) można wydać pracownikowi na dłuższy okres niż jeden dzień, np. na cały rok gdyż tylko on się tym zajmuje?
Jerzy Żurek starszy brygadier pożarnictwa w stanie spoczynku, były Naczelnik Wydziału w KG PSP w Warszawie
17 lutego 2016 r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 27 stycznia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 191).
4 lutego 2016 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju z 11 stycznia 2016 r. w sprawie sprawdzania pod względem wycieków urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła oraz systemów ochrony przeciwpożarowej zawierających substancje kontrolowane (Dz.U. z 2016 r., poz. 89).
Kinga Grodzicka-Lisek
2 lutego 2016 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z 14 stycznia 2016 r. w sprawie wzoru Karty Urządzenia i wzoru Karty Systemu Ochrony Przeciwpożarowej oraz sposobu ich sporządzania i prowadzenia (Dz.U. z 2016 r., poz. 73).
Od 16 stycznia 2016 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Środowiska z 8 stycznia 2016 r. w sprawie Centralnego Rejestru Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej (Dz.U. z 2016 r., poz. 56).
12 stycznia 2016 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 4 stycznia 2016 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych (Dz.U. z 2016 r., poz. 47). Określa ono zakresu ubezpieczenia, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną ubezpieczenia.
15 grudnia 2015 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2 grudnia 2015 r. w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony przeciwpożarowej (Dz.U. z 2015 r., poz. 2117).
10 grudnia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2 grudnia 2015 r. w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz sprawdzianu dla rzeczoznawców (Dz.U. z 2015 r., poz. 2083)
Do prowadzenia prac pożarowo niebezpiecznych należy się odpowiednio przygotować. Przed wszystkim należy wiedzieć, jakie prace będą zaliczane do tego rodzaju prac i jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują przy ich realizacji. Oto kilka wskazówek, które pomogą osobą odpowiedzialnym za prowadzenie prac pożarowo niebezpiecznych w bezpiecznym ich zorganizowaniu i prowadzeniu.
Zbigniew OlejnikSt. specjalista ds. bhp i ochrony ppoż.
Prace niebezpieczne pożarowo mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby do tego upoważnione, posiadające odpowiednie kwalifikacje. Natomiast do obowiązków osób nadzorujących prace niebezpieczne pożarowo należy też prowadzenie rejestru prac niebezpiecznych pożarowo. Aby ułatwić to realizację tego zadania prezentujemy wzór Karty rejestru prac niebezpiecznych pożarowo gotowy do pobrania i wypełnienia.
Z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy IQS wynika, że Polacy bardzo nisko oceniają swój poziom wiedzy na temat postępowania w przypadku pożaru – jedynie 7% ocenia go jako bardzo dobry, 29% respondentów uważa, że ich poziom wiedzy jest co najmniej dobry. Poznaj wyniki badania i dowiedź się czy Polacy mają wystarczającą wiedzę na temat bezpieczeństwa pożarowego?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone