Sklep
Czy inspektor ochrony przeciwpożarowej, nie będący pracownikiem straży pożarnej może wykonać przegląd gaśnic i drzwi przeciwpożarowych w zakładzie?
Jerzy Żurekstarszy brygadier pożarnictwa w staniespoczynku, były Naczelnik Wydziałuw KG PSP w Warszawie
Czy na wykazach osób wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy oraz wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników mogą zostać umieszczeni ci sami pracownicy?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy w obiektach, które nie są obecnie użytkowane (budynki/pomieszczenia stoją puste, brak pracowników) należy aktualizować Instrukcje Bezpieczeństwa Pożarowego? Czy na takich obiektach powinno się też robić coroczny przegląd gaśnic i hydrantów? Czy można poczekać z takimi czynnościami do czasu ponownego użytkowania obiektu?
Proszę o informację czy brak aktualnego szkolenia inspektora ppoż. uniemożliwia mi np. prowadzenie szkoleń okresowych z zakresu BHP? Czy ukończone studia magisterskie specjalizacja bezpieczeństwo pożarowe nie dają takich samych uprawnień, jak kurs inspektora ppoż.?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zgodnie z przepisami właściciel lub zarządca obiektu przeznaczonego dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, niezakwalifikowanego do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, powinien co najmniej raz na 2 lata przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu. Czy to znaczy, że jeżeli budynek należy do kategorii zagrożenia ludzi ZL III nie ma obowiązku robienia takiego praktycznego sprawdzenia?
Norbert Szymkiewicz
starszy inspektor ds. BHP i PPOŻ
Co do zasady, problematyka bezpieczeństwa pożarowego jest jednym z obowiązkowych tematów omawianych w ramach szkoleń w dziedzinie bhp. Jednak rodzi się pytanie, jak właściwe przeprowadzić tę część szkolenia bhp? Jakie zagadnienia z zakresu ochrony przeciwpożarowej omówić? Oto klika wskazówek i przykładów, dzięki którym w sposób właściwy zorganizujesz i przeprowadzisz wykład z zakresu ochrony ppoż. w ramach szkoleń bhp.
Jerzy Żurekstarszy brygadier pożarnictwa w staniespoczynku, były naczelnik Wydziałuw KG PSP w Warszawie
Z tego tekstu dowiesz się:
Jakie zagadnienia z zakresu ochrony przeciwpożarowej omówić w ramach szkoleń wstępnych bhp?
Jakie grupy zagadnień powinien uwzględniać szczegółowy plan zajęć z zakresu ochrony ppoż.?
Co należy skontrolować w ramach praktycznych ćwiczeń z zakresu ochrony ppoż.?
Bardzo ważnym zagadnieniem w zakresie ochrony przeciwpożarowej są wymogi bezpieczeństwa pożarowego, jakie panują w firmie. Są to warunki, jakie muszą zostać spełnione, aby wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć istniejące zagrożenia pożarowe. Oto kilka wskazówek, o których trzeba pamiętać aby ustrzec się pożaru na terenie firmy. Powinni znać je wszyscy pracownicy, więc warto przypominać o nich podczas szkoleń bhp.
Jerzy Żurek starszy brygadier pożarnictwa w stanie spoczynku, wieloletni pracownik Warszawskiej Straży Pożarnej, były naczelnik Wydziału w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie
Informacje zawarte w tym materiale:
Czy Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego obiektu może zawierać wiążący dla najemcy zapis, mówiący o obowiązku sporządzenia przez najemcę dodatkowej, własnej IBP dla części obiektu, który jest przez niego wynajmowany?
prawnik, ekspert prawa pracy
Na przestrzeni lat regulacje prawne dotyczące ochrony przeciwpożarowej ulegały wielu zmianom. To, co wydaje się najważniejszą nauką płynącą z doświadczeń, to znaczenie nowych, innowacyjnych rozwiązań, zwiększających nasze bezpieczeństwo. Stosowane dziś zabezpieczenia coraz skuteczniej uniemożliwiają rozprzestrzenianie się pożarów, a dzięki oddzieleniom przeciwpożarowym, ogień zostaje za drzwiami.
10 kwietnia 2017 r. został opublikowany nowy jednolity tekst ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. poz. 736).
Jak wiadomo szkolenia bhp oraz ćwiczenia ewakuacji dotyczą pracowników. Jednak w przypadku uczelni wyższych problematyka ta dotyczy również studentów. O tym jak uczelnia dba o bezpieczeństwo studentów i edukuje ich w zakresie bhp oraz ochrony przeciwpożarowej mówi w wywiadzie dla Portalu bhp Iwona Roman, kierownikiem Działu BHP w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II
D+H jest pierwszą firmą w Polsce, która oferuje certyfikowane sygnalizatory akustyczne i akustyczne głosowe umieszczone w obudowie czujki. Rozwiązanie to pozwala zoptymalizować projekt systemu sygnalizacji pożarowej, zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i finansowym. Zobacz, jak możesz usprawnić swój system przeciwpożarowy i zapewnić bezpieczeństwo pracownikom.
Prawie wszystkie pożary zaczynają się od maleńkich ognisk, które można błyskawicznie ugasić. Aby tak się stało, każda firma powinna być przede wszystkim wyposażona w odpowiedni i sprawny podręczny sprzęt gaśniczy, którego zasadniczą rolą jest gaszenie pożarów w pierwszej fazie ich powstania. Jednak aby wyposażyć zakład pracy we właściwy podręczny sprzęt gaśniczy należy znać zakres jego zastosowania i właściwości.
Ten tekst podpowie Ci
Jakie są rodzaje podręcznego sprzętu gaśniczego
Do gaszenia jakich pożarów nadają się jakie środki gaśnicze
Jak właściwie rozmieścić podręczny sprzęt gaśniczy
Szykujesz się do kontroli Państwowej Straży Pożarnej w firmie? Zastanawiasz się, co może sprawdzić PSP podczas kontroli i chcesz właściwie się przygotować? W tym artykule znajdziesz wskazówki, które podpowiedzą Ci o co powinieneś szczególnie zadbać w zakresie ppoż., aby później kontrola przebiegła sprawnie i bez kłopotów. Ten tekst przypomni Ci również Twoje obowiązki i prawa podczas kontroli PSP.
ANWIL ponownie zaangażował się w program wsparcia zawodowych i ochotniczych straży pożarnych prowadzony przez PKN ORLEN we współpracy z korporacyjną Fundacją ORLEN – DAR SERCA. W tym roku wsparcie finansowe od włocławskiej spółki otrzymają trzy jednostki OSP oraz dwie PSP z Włocławka i okolic.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone