Sklep
30 listopada 2015 r. wchodzą w życie zmiany do ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. z 2009 r. nr 178, poz. 1380, ze zm.). Zmiany te wprowadza ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów (Dz.U. z 2015 r., poz. 1505). Wśród zmian są kwestie dotyczące nabywania uprawnienia inspektora ochrony przeciwpożarowej oraz rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Kinga Grodzicka-Lisek
30 listopada 2015 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 13 listopada 2015 r. w sprawie szkoleń inspektorów ochrony przeciwpożarowej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1964).
30 listopada 2015 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 10 listopada 2015 r. w sprawie szkoleń dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych (Dz.U. z 2015 r., poz. 1963).
Podczas każdego szkolenia okresowego w jego programie powinien znaleźć się panel dotyczący problematyki ochrony przeciwpożarowej i postępowania w razie pożaru. Taki temat powinien zostać również omówiony również podczas szkolenia wstępnego ogólnego. Po jego omówieniu lub też w podsumowaniu całego szkolenia bhp, dobrze jest sprawdzić wiedzę uczestników szkolenia. Czy szkolenie było skuteczne, czy jego uczestnicy wiedzą co robić w przypadku pożaru? Z cała pomocą pomoże Wam w tym przegotowany test raz z kluczem odpowiedzi.
Inspektorzy ochrony przeciwpożarowej będą już niebawem nabywać i uaktualniać swoje uprawnienia według nowych przepisów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt nowych przepisów dotyczących szkoleń inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Będą też nowe wzory zaświadczeń o ukończeniu szkolenia inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Poznaj szczegóły zbliżających się zmian w przepisach.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący w prawie pracy i bhp
Ministerstwo Środowiska przedstawiło do konsultacji publicznych nowy wzór sprawozdania dla podmiotów użytkujących systemy ochrony przeciwpożarowej i gaśnice zawierające halony i przeznaczone do zastosowań krytycznych. Opracowanie wzoru wiąże się z nowymi przepisami obowiązującymi od 10 lipca 2015 r. odnoszącymi się również do systemów ochrony przeciwpożarowej. Poznaj nowe przepisy.
10 lipca 2015 r. wchodzi w życie ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Reguluje ona m.in. obowiązki podmiotów świadczących usługi związanych z obrotem produktami, urządzeniami, systemami ochrony przeciwpożarowej oraz gaśnicami zawierającymi substancje zubożające warstwę ozonową lub fluorowane gazy cieplarniane oraz obowiązki podmiotów je użytkujących.
Czy fakt posiadania i eksploatowania stacji paliw (tylko sprzedaż detaliczna) podlega zgłoszeniu do PSP, a jeżeli tak to jaka jest podstawa prawna takiego zgłoszenia?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Czy pracodawca zatrudniający 320 pracowników, który w komórce służby bhp zatrudnia na umowę o pracę dwóch pracowników (powyżej norm rozporządzenia) może powierzyć jednemu z inspektorów ds. bhp dodatkowe zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej? Nadmieniam, że ten inspektor ds. bhp posiada uprawienia inspektora ochrony przeciwpożarowej.
Zbigniew Olejnik St. specjalista ds. bhp i ochrony ppoż.
Kierownik Działu Administracyjnego twierdzi, że nie może spełniać wymogów ustawy o ochronie przeciwpożarowej podając za uzasadnienie art. 4 ust. 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, jako osoba nie posiadająca odpowiednich kwalifikacji (mając na uwadze treść art. 4 ust. 1 i 2b wymienionej na wstępie ustawy). Zamierza wystąpić do Zarządu o zmianę treści dokumentów wewnątrzzakładowych, w których jest wymieniony jako osoba odpowiedzialna za wypełnianie obowiązków wymienionych w art. 4 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, jako administrator budynków, obiektów budowlanych i terenów. Czy jest to możliwe, ustawie wymienia się administratora jako osobę do tego powołaną? Czy może to prowadzić inspektor BHP z uprawnieniami inspektora ochrony przeciwpożarowej?
Zbigniew Olejnik specjalista ds. bhp i ochrony ppoż.
Rządowy projekt przepisów mających na celu ograniczanie emisji fluorowanych gazów cieplarnianych odbije się na sektorze ochrony przeciwpożarowej. Gazy te są wykorzystywane m.in. w ochronie przeciwpożarowej, jako środki spieniające i gaśnicze. Już niebawem podmioty wprowadzające je na rynek Polski oraz personel obsługujący systemy przeciwpożarowe będą mieli nowe dodatkowe obowiązki.
W budynku administracji publicznej zamontowane zostały zgodnie z zaleceniem rzeczoznawcy ds. zabezpieczeń pożarowych drzwi w klasie odporności ppoż. EI 60. Skrzydła drzwi są przeszkolone w całości. Drzwi są wpięte do systemu sygnalizacji pożaru i w chwili zadziałania czujki zamykają się. Czy na szybie tych drzwi można umieścić oznakowania np. w postaci tabliczki, czy też można oznaczyć w inny sposób?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone