Sklep
Małgorzata Kwiatkowska, zastępca Głównego Inspektora Pracy, na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej zaprezentowała rezultaty działalności Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie popularyzacji prawa pracy oraz kształtowania świadomości pracowników i pracodawców. Przedstawiła także wyniki przeprowadzonych w zeszłym roku badań ankietowych.
Marcin Śpiewakowski
Popularyzacja prawa pracy była jednym z głównych zadań Państwowej Inspekcji Pracy od samego początku jej działalności. Jednak dopiero od 2007 r., gdy przyjęto nową ustawę o PIP, prewencja uzyskała formę systemową i stała się konsekwentnie realizowanym procesem.
W ostatnim czasie przedsiębiorcy i pracodawcy otrzymują pisma od Polskiej Inspekcji Pracy, nieistniejącej instytucji podszywającej się pod Państwową Inspekcję Pracy. Korespondencja ta ma na celu wyłudzenie pieniędzy pod pretekstem wystawienia certyfikatu, niezbędnego podczas ewentualnej kontroli.
Inauguracyjne posiedzenie komisji odbyło się 22 marca w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy. Członkowie komisji zapoznali się z założeniami kampanii medialnej na rzecz bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych, której rozpoczęcie Państwowa Inspekcja Pracy zaplanowała na ten rok. Zgłosili również propozycje tematów i inicjatyw, którymi należałoby zająć się w czasie kolejnych posiedzeń.
6 marca Państwowa Inspekcja Pracy zawarła porozumienie ze Związkiem Rzemiosła Polskiego dotyczące współdziałania w zakresie ochrony pracy. Zastąpiło i uaktualniło poprzednie z kwietnia 2008 roku.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu i Politechnika Opolska zawarli porozumienie na mocy którego będą podejmować wspólne działania, aby podnieść wiedzę z zakresu prawa pracy i bhp wśród studentów.
Po tym, jak 26 lutego PIP podpisała porozumienia z Urzędem Dozoru Technicznego i Wyższym Urzędem Górniczym, dzień później uaktualnione zostało porozumienie z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. Regulacja ta ma pomóc w likwidacji zagrożeń w obiektach budowlanych, w których znajdują się pomieszczenia pracy oraz zapewnieniu bezpieczeństwa przy wykonywaniu robót budowlanych.
12 lutego w siedzibie Głównego Inspektora Pracy Warszawie odbyło się kolegium, którego tematem była przyszłość Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy im. prof. Jana Rosnera we Wrocławiu.
Czy Państwowa Inspekcja Pracy może ukarać pracodawcę za przeprowadzenie szkolenia okresowego pracownika 2 lata po upłynięciu terminu określonego w przepisach?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista w zakresieprawa pracy
Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi kolejną, czwartą już edycję kampanii społecznej na rzecz przeciwdziałania wypadkom w budownictwie. Tylko w 2011 roku 130 pracowników straciło życie na placach budów. W pierwszej połowie 2012 r. już 45 osób poniosło śmierć pracując na budowie, a wiele osób doznało trwałego kalectwa.
Aneta Mościckadziennikarz, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
25 października 2011 r. podczas obrad rady Ochrony Pracy, których tematem było znaczenie bezpiecznej obsługi i konserwacji urządzeń technicznych dla zapewnienia bezpieczeństwa korzystających z nich pracowników oraz osób wykonujących te czynności, Dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP Leszek Zając przedstawił wyniki kontroli PIP w zakresie spełniania zasadniczych i minimalnych wymagań przez maszyny i urządzenia techniczne, zwracając uwagę na nieprawidłowości, które rzutują na ich bezpieczną obsługę i konserwację.
Kiedy przedsiębiorca powinien zgłosić swoją działalność do Państwowej Inspekcji Pracy? w momencie otwarcia działalności (do 30 dni), czy w momencie zatrudnienia pierwszego pracownika?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
16 września br. Sejm RP przyjął sprawozdanie głównego inspektora pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2010 r. Przyjęcie sprawozdania jednomyślnie poparły wszystkie kluby poselskie.
29 sierpnia 2011 r. na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy w siedzibie Sejmu Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła materiały m.in. dotyczące problematyki zagrożenia hałasem w świetle swoich kontroli. Materiały „Ocena zagrożenia i ograniczanie narażenia na hałas na stanowiskach pracy” omówił zastępca głównego inspektora pracy dr Grzegorz Łyjak.
Marcin PapierzRedaktorPortalBHP.pl
8 sierpnia 2011 r. to data wejścia w życie ustawy z 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 142, poz. 829; dalej: ustawa zmieniająca). Głównym celem uchwalenia ustawy jest zmiana sposobu wykonywania zadań, prowadzenia kontroli i stosowania środków prawnych przez organy PIP
Marek Kalmanspecjalista z zakresu bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone