Sklep
Kandydaturę Wiesława Łyszczka na stanowisko Głównego Inspektora Pracy pozytywnie zaopiniowała Rada Ochrony Pracy. Wakat na stanowisku szefa PIP spowodowany jest nagłą śmiercią Romana Giedrojcia. Wiesław Łyszczak zapowiada kontynuacje polityki swego poprzednika oraz realizację jego programu. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie marszałek Sejmu.
Rada Ochrony Pracy, oceniając działalność PIP w roku ubiegłym, w swoim stanowisku opowiedziała się za propozycją Głównego Inspektora Pracy za wprowadzeniem obowiązku zgłaszania do PIP wszystkich śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy niezależnie od podstawy jej świadczenia oraz udoskonalenie i uproszczenie systemu postępowania powypadkowego w zakresie ustalania przyczyn i okoliczności wypadków przy pracy.
Posłowie chcą o 15 mln. obciąć budżet Państwowej Inspekcji Pracy, jednak inspekcja się broni. Wskazuje na szeroki zakres swoich obowiązków i troskę o jakość ich realizacji. Podkreśla także swoją ważną rolę w ograniczaniu rozmiarów skutków lekceważenia przepisów prawa. „To niestety kosztuje.” – mówi Zbigniew Ryfka, Zastępca GIP. Większe pieniądze mają więc pozwolić PIP rzetelnie realizować swoje obowiązki.
Kinga Grodzicka-Lisek
Około 79 tys. kontroli planuje przeprowadzić w 2017 roku Państwa Inspekcja Pracy. Wśród nich odbędzie się 3 tys. tzw. pierwszych kontroli ale także kontroli sprawdzających. Dotyczy to gównie mikro i małych - przedsiębiorstw. Ponadto PIP skontroluje zakłady o największym ryzyku utraty zdrowia lub życia. Kontrolowane będą branże budowlana, transportowa, magazynowa, handlowa oraz gastronomiczna.
O ludzkim obliczu pracy, konieczności kreowania i utrzymywania dobrych relacji między pracownikami i kierownictwem, opartych na szacunku i życzliwości, wreszcie – o działaniach, podejmowanych na rzecz tworzenia bezpiecznych miejsc pracy mówili organizatorzy i goście Gali Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. 25 listopada, odbyła się Gala wieńcząca działalność promocyjno-prewencyjną OIP, w 2016 r.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Mała firma z podlubelskiego Garbowa, powstała na bazie rodzinnego biznesu, dba nie tylko o wysokie standardy bezpieczeństwa pracowników, ale także komfort ich pracy i wypoczynku. Te starania przynoszą efekty. Właśnie Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie, przyznał firmie wyróżnienie za „podjęte przez pracodawcę działania zmierzające do poprawy poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w zakładzie”.
W ubiegłym roku PIP przeprowadziła 88 tys. kontroli u ponad 71 tys. pracodawców i innych podmiotów gospodarczych. Kontrole ujawniły, że 71 tys. pracowników świadczyło pracę w bezpośrednim zagrożeniu dla zdrowia i życia. Inspektorzy PIP wydali, z tego powodu, ponad 7,5 tys. decyzji nakazujących natychmiastowe wstrzymanie prac . Poznaj pozostałe wnioski i dane płynące z raportu PIP za 2015 r.
Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński powołał nowego zastępcę Głównego Inspektora Pracy. Został nim Zbigniew Ryfka, dotychczasowy nadinspektor pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach.
Komisja do Spraw Kontroli Państwowej, na posiedzeniu 28 stycznia 2016 r., pozytywnie zaopiniowała zarówno wniosek o odwołanie Iwony Hickiewicz ze stanowiska Głównego Inspektora Pracy, jak i kandydaturę Romana Giedrojcia na to stanowisko. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie aby Marszałek Sejmu powołał Giedrojcia na nowego szefa PIP.
Szefowa Państwowej Inspekcji Pracy, Iwona Hickiewicz, złożyła dymisję. Kandydatem na nowego szefa PIP jest Roman Giedrojć. Były zastępca z GIP w latach 2006-08, były poseł AWS, dziś radny PiS i kierownik słupskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy. Ostateczną decyzję, co do jego kandydatury podejmę Marszałek Sejmu po zaopiniowaniu jej przez Radę Ochrony Pracy.
Jednym z priorytetów w działalności Państwowej Inspekcji Pracy są kampanie informacyjne i programy prewencyjne adresowane do możliwie największej liczby adresatów, wspomagające działania nadzorczo-kontrolne. Państwowa Inspekcja Pracy, przygotowując swoje programy prewencyjne koncentruje się na obszarach o największym ryzyku wypadków przy pracy.
Na plenarnym posiedzeniu Rady Ochrony Pracy, które odbyło się 26 sierpnia 2014 r., jednym z tematów był m.in. materiał przygotowany przez Państwową Inspekcję Pracy „Identyfikacja obszarów o największym ryzyku wypadku przy pracy i przestrzeganie w nich przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy”. Dane pochodzące z badania okoliczności i przyczyn wypadków przez inspektorów pracy gromadzone są przede wszystkim w celu wskazania kluczowych informacji niezbędnych do planowania programów kontrolno-prewencyjnych.
W odniesieniu do problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy program koncentruje się na ograniczeniu skali zagrożeń zawodowych w miejscu pracy. Priorytetem pozostaje zmniejszenie liczby wypadków przy pracy i narażenia na działanie szkodliwych czynników środowiska pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy po raz kolejny przyznała nagrody w konkursie „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. W okręgu łódzkim pierwsze miejsce zdobyła firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego ze swoimi dwoma oddziałami przy ul. Wedmanowej i Papierniczej.
27 czerwca o godz. 10.00 w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu odbędzie się szkolenie w ramach tematu prewencyjnego „ Zdobądź dyplom Państwowej Inspekcji Pracy”. Celem programu jest dostosowanie firm do wymogów bhp, a tym samym zagwarantowanie ich pracownikom bezpiecznych miejsc pracy. A wszystko to na zasadzie dobrowolności i w konsekwencji bez udziału inspektora pracy.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone