Sklep
8 sierpnia 2011 r. to data wejścia w życie ustawy z 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 142, poz. 829; dalej: ustawa zmieniająca). Głównym celem uchwalenia ustawy jest zmiana sposobu wykonywania zadań, prowadzenia kontroli i stosowania środków prawnych przez organy PIP.
11 maja 2011 r. Główny Inspektor Pracy Tadeusz J. Zając podał się do dymisji, którą marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna przyjął.
Marcin Papierz Redaktor PortalBHP.pl
10 maja 2011 r. na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy w siedzibie Sejmu Główny Inspektor Pracy Tadeusz Jan Zając przedstawił sprawozdanie z działalności PIP w 2010 r. Członkowie ROP pozytywnie ocenili dokonania inspekcji pracy w roku sprawozdawczym.
Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła swój plan działania na rok 2011. Znalazły się w nim między innymi działania prewencyjno-kontrolne. PIP informuje nas tym samym do czyich drzwi zapuka inspektor w celu przeprowadzenia kontroli oraz co znajdzie się w głównym punkcie jego zainteresowania podczas kontroli.
Na wysłane do inspekcji pracy pismo o przesunięcie terminu wykonania zalecenia, nie otrzymałem odpowiedzi, czy mogę w takiej sytuacji brak odpowiedzi traktować jako akceptacje nowego terminu realizacji zalecenia?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
W 2011 r. PIP planuje przeprowadzenie ok. 88 tys. kontroli, z czego 30% ma dotyczyć skarg pracowniczych i zadań wynikających bezpośrednio z przepisów ustawowych. Różnorodnymi działaniami prewencyjnymi planuje się objąć ponad 100 tys. podmiotów: pracodawców, rolników indywidualnych, pracowników młodocianych, organizacje pracodawców, związki zawodowe, jednostki samorządu terytorialnego.
Priorytety przyjęte na rok 2009 przez PIP koncentrowały się na najistotniejszych dla zatrudnionych problemach. Państwowa Inspekcja Pracy kontynuowała działania zmierzające m.in. do poprawy sytuacji w zakresie kontroli legalności zatrudnienia, wypłaty wynagrodzeń pracowniczych, ograniczenia liczby wypadków przy pracy, w szczególności w budownictwie oraz zwiększenia świadomości prawnej podmiotów zobowiązanych do przestrzegania prawa.
Czy termin 30 dni na zgłoszenie do PIP rozpoczęcia działalności liczy się od momentu zarejestrowania działalności, czy zatrudnienia pierwszego pracownika?
Tomasz Zwolakprawnik, specjalistaz zakresu prawa pracy
Pracodawca zatrudnia 18 osób. Po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy dostał nakaz zapewnienia wykonywania zadań służby bhp w zakładzie. Czy w takim wypadku musi utworzyć służbę bhp? Czy wykonywanie zadań służby bhp może powierzyć firmie zewnętrznej, podpisując z nią umowę cywilną?
Jan Piórospecjalista z zakresu prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Wypadek komunikacyjny - samochód firmy, który jechał swoim pasem, został czołowo uderzony. W zdarzeniu tym poszkodowanych było 2 pracowników. Zdarzenie zgłosiłem do PIP jako wypadek zbiorowy. Spotkałem się z zarzutem, że postąpiłem nieprawidłowo. Czy zarzut był słuszny?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone