Sklep
Główny Inspektor Pracy zapowiedział powrót inspektorów do czynności kontrolnych wraz z ustaniem stanu epidemii. Inspektorzy rozpatrzą skargi pracowników, które regularnie napływają w czasie epidemii do inspekcji. Sprawdzą też, czy wydane w toku wcześniejszych kontroli środki prawne zostały zrealizowane. Zweryfikują również przestrzeganie reżimu i zaleceń sanitarnych.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Komunikat Głównego Inspektora Pracy dotyczący znacznego ograniczenia działalności kontrolnej nie oznacza zawieszenia przestrzegania przepisów i zasad bhp. Wraz z ustaniem stanu epidemii inspektorzy wrócą do kontroli i zweryfikują zarówno skargi pracowników, które regularnie napływają w czasie epidemii, jak również sprawdzą czy wydane w toku wcześniejszych kontroli środki prawne zostały zrealizowane.
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Państwowa Inspekcja Pracy, której zadaniem jest skuteczne egzekwowanie przepisów prawa pracy, w tym bhp, m.in. poprzez kontrole, coraz bardziej ogranicza swoją ustawową działalność w czasie koronawirusa. Najnowsze rozwiązania PIP przewidują kontrolne tylko wprzypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników, oraz w sytuacji śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy.
W celu przeciwdziałania koronawirusowi pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania. Nowy przepis nie doczekał się jeszcze próby interpretacji przez organy kontroli i nadzoru nad przestrzeganiem prawa pracy. Pewne jest natomiast to, że PIP od 6 marca br. do odwołania zaprzestał przyjmowania interesantów w celu udzielania osobistych porad prawnych. Czy można się spodziewać dalszych ograniczeń w funkcjonowaniu PIP?
Główny Inspektorat Pracy opublikował „Wyjaśnienia PIP w związku z koronawirusem”. Znalazły się w nich odpowiedzi na pytania z zakresu stosowania przepisów prawa pracy w relacjach między pracodawcą a pracownikami. Warto uzupełnić, że mają one zastosowanie również względem osób zatrudnionych na podstawie umów prawa cywilnego. Szkoda, że wyjaśnienia PIP nic o tym nie wspominają. Sprawdź, na co jeszcze warto zwrócić uwagę w kontekście praw i obowiązków pracodawcy w odniesieniu do problematyki koronawirusa.
Jak wynika z najnowszych danych PIP coraz więcej pracowników skarży się na warunki pracy latem. Upały dają się we znaki wielu pracownikom, niezależenie od zawodu i branży. Natomiast inspektorzy PIP muszą na każdą taką skargę zareagować. W niektórych przypadkach może wiązać się to z kontrolą i nakazem, a nawet karą dla pracodawcy. Pamiętaj zatem o obowiązku zapewnienia pracownikom napojów.
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy w tym w zagadnieniach związanych z bhp
Główny Inspektor Pracy organizuje kolejną edycję konkursu o ”Nagrodę im. Haliny Krahelskiej”. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie: nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, prewencji zagrożeń zawodowych, wynalazczości, projektowania bezpiecznych technik i technologii, a także popularyzacji ochrony zdrowia, bhp. Nagroda przyznawana jest osobom fizycznym lub zespołom osób. Ty też możesz wziąć udział w konkursie! Zobacz, jak to zrobić.
27 marca 2018 r. został opublikowany nowy jednolity tekst ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. poz. 623).
Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy po kontroli mogą wydać nakaz, gdy kontrola wykaże nieprawidłowości z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy. Inspektor może również w toku kontroli – gdy stwierdzane nieprawidłowości dotyczyą nie tylko zagadnień z zakresu bhp ale i również kwestii szeroko rozumianej prawnej ochrony pracy – wystosować do kontrolowanego podmiotu wystąpienie Zarówno w przypadku nakazu, tak i w przypadku wystąpienia kontrolowany podmiot ma obowiązek poinformować inspektora pracy, w terminie przez niego wyznaczonym o fakcie i sposobie realizacji wystosowanych środku prawnym. Należy pamiętać, że realizacja nakazów nie jest prywatną sprawą pracodawcy, do którego zostały one skierowane. Takiej informacji można dokonać na wykorzystują do tego, opracowany przez ekspertów Portalu BHP, wzór dokumentu informacji o realizacji nakazu/wystąpienia PIP.
Państwowa Inspekcja Pracy nie dostanie w tym roku z budżetu Państwa pieniędzy na dodatkowe etaty i podwyżki dla inspektorów, o które postulowali sami inspektorzy, czy Rada Ochrony Pracy. Decyzja w tej sprawie zapadła na posiedzeniu sejmowej komisji finansów. Choć w tym roku budżet PIP będzie nieco wyższy niż zeszłoroczny to, mimo dodatkowych obowiązków spadających na inspektorów, płace w PIP pozostaną zamrożone. Co zatem z kontrolami?
Rada Ochrony Pracy postanowiła wystosować pismo do Marszałka Sejmu wyrażając swoją opinię w sprawie poprawki do budżetu państwa na 2018 r. dotyczącej okrojenia finansów dla PIP w 2018 r. Jak podkreślają członkowie Rady to już kolejny rok, kiedy to obcina się fundusze PIP przy ciągłym zwiększaniu zadań tej instytucji, twierdząc, że PIP sobie poradzi. ROP najwyraźniej ma ku temu obawy i postanowiła walczyć o środki dla PIP.
Prawnik
29 listopada 2017 r., odbyła się uroczystość wręczenia corocznej Nagrody Głównego Inspektora Pracy im. Haliny Krahelskiej. Podczas tego wydarzenia poznaliśmy również laureatów XXIV edycji konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. Nagrodzeni przedsiębiorcy "wdrożyli nowoczesne systemy zarządzania, wprowadzili programy doskonalące procedury i zasady bezpiecznej pracy, sięgnęli po najnowsze technologie, eliminując zagrożenia dla zdrowia i życia swych pracowników".
Główny Inspektor Pracy zaprezentował na ostatnim posiedzeniu Komisja ds. Kontroli Państwowej i Rady Ochrony Pracy projekt budżetu PIP na rok 2018. Zakłada on 7% zwiększenie budżetu PIP w 2018r . względem roku 2017. Owe zwiększenie budżetu wynika w głównej mierze z planów zatrudnienia nowej kadry ekspertów w PIP, a także podniesienie wynagrodzeń obecnych inspektorów co z kolei ma zatrzymać ich odpływ z tej instytucji. Zobacz jak PIP planuje spożytkować pieniądze podatników w 2018 r.
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Pod hasłem „Bezpieczeństwo w zmieniającym się świecie pracy” w dniach 4 i 5 października 2017 r. odbyło się I Ogólnopolskie Forum Służby BHP. Spotkanie zainicjowało dyskusję w gronie ekspertów z różnych dziedzin, na temat współczesnej służby bhp, jej problemów oraz wyzwań. Organizatorem konferencji było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP, a wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele PIP oraz Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.
Z dniem 10 października 2017 r. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał Wiesława Łyszczka na stanowisko Głównego Inspektora Pracy. Kandydaturę dotychczasowego p.o. okręgowego inspektora pracy w Rzeszowiepozytywnie zaopiniowały Rada Ochrony Pracy oraz sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej. Nowo mianowany szef PIP zapowiedział kontynuację polityki swojego zmarłego poprzednika Romana Giedrojcia.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone