Sklep
Program dofinansowania z ZUS działań na poprawę warunków pracy cieszy się ogromnym zainteresowaniem, świadczą o tym statystyki ZUS. Z początkiem 2017 r. chętnych było tak dużo, że już w lutym budżet okazał się za mały i wstrzymano przyjmowanie wniosków. Jednak już sporo „szczęśliwców”, załapało się na ZUS-owskie dofinansowanie. Zobacz, jak ZUS realizuje swoje działania w ramach prewencji wypadkowej.
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Pracodawcy RP zgadzają się na określenie w ustawie o ubezpieczeniu z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych reguł przyznawania dofinansowania na działania skierowane na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej. Organizacja ta ma jednak pewne zastrzeżenia i uwagi, którymi podzieliła się z resortem pracy. Zobacz, jakie kwestie dotyczące procedury dofinansowania z ZUS na rzecz poprawy warunków pracy wzbudziły wątpliwości Pracodawców RP.
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Ruszyła kolejna, 45 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy organizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Już po raz kolejny każdy kto działa na rzecz zwiększania bezpieczeństwa pracy, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie może wziąć udział w Konkursie i wnieść swój wkład w poprawę warunków pracy dla kilkuset tysięcy osób. Oczywiście laureaci Konkursu mogą liczyć na cenne nagrody, jak również wyróżnienia.
21 marca 2017 r. w siedzibie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego Rada Ochrony Pracy zapoznała się z końcowym raportem w sprawie realizacji III etapu (2014-2016) programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”. Przyjęła również stanowisko w sprawie chorób zawodowych i związanych z pracą.
Zasady i tryb przyznawania dofinansowania działań na poprawę warunków pracy, przyznawane dotychczas przez ZUS, zostaną unormowanie w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Dotychczas były określone w ramach regulaminu programu prewencyjnego ZUS. Takie rozwiązanie ma jasno określić zasady dofinansowania oraz usprawnić cały proces, jak również zagwarantować fundusze na realizację projektów.
Firma posiada trzy fabryki znajdujące się poza terenem stacjonarnym zakładu. Czy w takim razie analizę bhp należy wykonać dla wszystkich osobno czy potraktować ją jako całościową?
Halina Góralska
Jeszcze do 31 sierpnia 2016 r., do Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, można zgłaszać opracowania, których celem jest ulepszenie istniejących rozwiązań technicznych i organizacyjnych, ale także naukowych w obszarze bhp. Cel jest jeden – ułatwić pracę pracownikom, a pracodawcom – wskazać możliwości wdrażania ciekawych pomysłów dla dobra firmy i osób w niej zatrudnionych.
Magdalena Pokrzycka-Walczakdziennikarka specjalizująca się w tematyce ochrony zdrowia
„Przenosząc psychologię na grunt bezpieczeństwa, chcemy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego ludzie łamią zasady i działają w sposób niebezpieczny? (…) chcemy poznać odpowiedź na pytanie: dlaczego ludzie popełniają błędy i jak je zredukować?” – mówi w wywiadzie Günther Kirschstein, psycholog pracy, właściciel firmy Kirschstein&Partner. Zatem, jaką role może odegrać psychologia w temacie bhp.
Rozmawiała Justyna Kostka
Tegoroczna pula ZUS 48 mln zł na poprawę bezpieczeństwa pracy została już prawie rozdysponowana. Liczba złożonych przez przedsiębiorców wniosków o dofinansowanie działań na rzecz poprawy warunków pracy w tym roku przerosła oczekiwania budżetu. Mimo wszystko ZUS dalej przyjmuje i rozpatruje wnioski.
Kontrola przestrzegania prawa pracy w Sejmie nie wykazała naruszenia prawa powiedział, uczestniczący we wtorek 29.03.2016 r. w posiedzeniu Rady Ochrony Pracy, szef PIP Roman Giedrojć. Na posiedzeniu Rada pozytywnie zaopiniowała złożone wnioski personalne. Natomiast CIOP przedstawił sprawozdanie z realizacji III etapu programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”, a ZUS z „Programu dofinansowania działań płatników składek w działaniach na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym”.
30 września 2015 r. poznaliśmy laureatów 43. Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Nagrody laureatom wręczył Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Zadaniem prac konkursowych było opracowanie takich rozwiązań technicznych i organizacyjnych, a także prac naukowych, których zastosowanie przyczyniło się do poprawy warunków pracy. Sprawdź, kto i za co został nagrodzony.
Zarząd Spółdzielczej Mleczarni „Spomlek” zdaje sobie sprawę z tego, że dobre warunki pracy oraz poprawa stanu bhp niosą za sobą korzyści finansowe. Dzisiaj bhp to nie tylko zdrowie pracownika, ale również ekonomia. Nie opłaca się zaniedbywać pracowników. Dowiedź się zatem, jak „Spomlek” dba o stan bhp, warunki i środowisko pracy zapewniając jednocześnie produkty najwyższej jakości.
8 września 2015 r. przed Radą Ochrony Pracy Prezes Zakład Ubezpieczeń Społecznych Elżbieta Łopacińska przedstawiła realizowane przez ZUS, w ramach funduszu prewencji wypadkowej, programy wspierania poprawy warunków pracy. Jednym z takich programów jest dofinansowanie projektów, nawet do kwoty 500 tys., które mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa technicznego i systemowego w miejscu pracy.
CIECH Sarzyna S.A. to zakład produkcyjny, prowadzący działalność, w której wykorzystywane są substancje chemiczne. Dlatego też bezpieczeństwo i higiena pracy w CIECH Sarzyna odgrywają szczególną rolę. Podejmowane są działania mające wpływ na warunki pracy pracowników, zmniejszenie narażenia na występujące substancje i mieszaniny chemiczne. Poznaj działania, jakie podejmowane są w zakładzie.
Tomasz Guzikowskikoordynator ds. BHP, CIECH S.A.
21 lipca 2015 r. Sejm rozpatrzył w I czytaniu rządowy projekt ustawy o pracy na morzu. Projekt ten m.in. wdraża Konwencję o pracy na morzu, która wprowadza minimalne, międzynarodowo ujednolicone standardy pracy i życia marynarzy na statkach morskich, zapewniające m.in. przestrzeganie praw człowieka i obywatela. Sprawdź, jak niebawem poprawią się warunki pracy marynarzy.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone