Sklep
Czy pracodawca powinien honorować zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego bhp w formie e -learningu w jednostce organizacyjnej prowadzącej działalność w zakresie szkoleń bhp innej niż wskazana przez pracodawcę? Pracownik sam wybrał firmę, inną niż ta której szkolenie zlecił pracodawca, na której portalu wykonał szkolenie online i dostarczył do pracodawcy zaświadczenie.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jakość szkoleń bhp w Polsce jest na niskim poziome – tak wynika z informacji Państwowej Inspekcji Pracy i Centralnego Instytut Ochrony Pracy. Zdaniem Rady Ochrony Pracy należy podjąć zdecydowane korki zmierzające do zmiany przepisów w zakresie szkoleń bhp, aby poprawić obecną sytuację.
Ze względu na potrzeby produkcyjne pracodawca organizuje szkolenia bhp w godzinach nadliczbowych, w dni wolne od pracy. Czy pracownik może odmówić uczestnictwa w szkoleniu okresowym bhp, jeżeli szkolenia organizowane są w dniach wolnych, ale w godzinach nadliczbowych?
Wiele razy słyszymy, że szkolenia bhp są nudne. Pracownicy często nie pochodzą do nich poważnie i traktują je jak zło konieczne. Jednak można temu zaradzić. Można obalić te negatywne mity. Trzeba tylko zmienić metody ich prowadzenia. Oczywiście metod prowadzenia szkoleń znajdziemy wiele. Powinniśmy jednak wybierać aktywne metody prowadzenia szkoleń bhp. Jedną z najbardziej popularnych jest metoda tzw. cyklu Davida Kolba. Dzięki niej dowiesz się, jak uczą się dorośli. Pozwoli Ci to prowadzić atrakcyjne i ciekawe szkolenia bhp. To z kolei wpłynie pozytywnie na Twój wizerunek i autorytet zarówno u pracodawcy, jak i u pracowników. Przełoży się również na lepsze wyniki prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie szkoleń bhp.
Podczas szkolenia zostaną omówione:
W trakcie szkolenia ekspert podaje przykłady zadań aktywizujących uczestników szkolenia.
Szkolenie prowadzi:
Mariusz Foremniak - prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Od 8 lat pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A., gdzie obecnie zajmuje się kształtowaniem polityki bhp. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.
Co powinien zawierać rachunek sporządzony do umowy zlecenia dot. przeprowadzenia szkoleń bhp (organizatorem szkolenia jest pracodawca), w jakim procencie opodatkowane są wówczas usługi szkoleniowe? Czy umowę zlecenie można wykorzystać zarówno przy zleceniu szkoleń okresowych, jak i szkoleń wstępnych ogólnych?
Izabela Nowacka Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym.
Do jakiej grupy szkoleniowej, podczas szkolenia okresowego bhp, zakwalifikować inspektora ds. ochrony przeciwpożarowej: do stanowisk administracyjno-biurowych, czy może do inżynieryjno-technicznych?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik,
wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Czy w związku ze zmianami jakie weszły w 2019 r. w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp można wykonać szkolenia wstępne i okresowe na podstawie umowy zlecenia?
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
W firmie przyjmowany jest nowy pracownik (od 1.08.). W tym terminie Specjalista ds. BHP jest na urlopie wypoczynkowym. Kto powinien przeprowadzić szkolenie wstępne? Czy może zrobić to Społeczny Inspektor Pracy? Ewentualnie czy szkolenie wstępne może się odbyć 5.08. po powrocie Specjalisty ds. BHP z urlopu?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Po wejściu w życie zmian we wzorach kilku dokumentów bhp (zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp, protokół powypadkowy, statystyczna karta wypadku), gdzie nie ma już obowiązku stosowania pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców, zrodziło się pytanie. Czy zniesienie stawiania pieczęci ma również odniesienie do całej dokumentacji pracowniczej, gdzie dotychczas stosowana była pieczęć nagłówkowa przedsiębiorcy, np. na obwieszczeniu, informacji dla pracownika itp.?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Dzięki informacją zawartym w tym tekście dowiesz się:
Już 28 czerwca 2019 r., wchodzą w życie zmiany do rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wprowadzają one m.in. nowy wzór karty szkolenia wstępnego oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp. Jednak to nie wszystko co ulegnie zmianie w przepisach. Dowiedz się zatem, jakie jeszcze zmiany zostaną wprowadzone w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp.
Kinga Grodzicka-Lisekprawnik specjalizujący się w prawie pracy w tym w zagadnieniach związanych z bhp
Coaching to bardzo popularne ostatnio narzędzie wykorzystywane w wielu obszarach naszego życia, np. biznesowym, menedżerskim, zawodowym czy życiowym. Jego celem jest dokonanie trwałych zmian w myśleniu i skutecznym wykonywaniu zadań przez osobę poddaną oddziaływaniom coachingowym. Sprawdź więc, czy i jak można wykorzystywać elementy coachingu podczas szkoleń bhp? Dzięki tym informacjom Twoje szkolenia bhp będą skuteczniejsze.
dr Włodzimierz Chojnacki
specjalista z zakresu pedagogiki pracy i doradztwa zawodowego
Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń bhp. Przepisy regulujące problematykę szkoleń bhp normują dopuszczalne formy, w jakich szkolenia mogą być przeprowadzane, zawierając jednocześnie ramowe programy takich szkoleń. Jednak w praktyce nie zawsze zasady w powyższym zakresie są przestrzegane. Może to w konsekwencji prowadzić do zarzutu dopuszczenia pracownika do pracy bez uprzedniego zapewnienia szkolenia – przynajmniej szkolenia odpowiedniego.
Do opiniowania trafił właśnie projekt rozporządzenia zmieniającego obecnie obowiązujące przepisy rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Oprócz nowych wzorów zaświadczenia o ukończeniu szkolenia bhp i karty szkolenia wstępnego zaktualizowane oraz dostosowane do niedawno zmienionych przepisów zostaną m.in. przepisy dotyczące szkoleń okresowych. Zobacz na czym mają polegać zmiany.
Agencja pracy dostarcza pracowników tymczasowych zatrudnianych na podstawie różnych umów (o pracę, zlecenie) i nie wiemy kiedy szkolenia wstępne bhp są obowiązkowe a kiedy nie. Dodam, że w umowie pomiędzy zakładem a agencją pracy tymczasowej znajduje się zapis, że szkolenie wstępne bhp będzie przeprowadzane przez pracownika służby bhp z agencji i agencja ponosi za to odpowiedzialność. Kto powinien prowadzić szkolenie wstępne pracowników tymczasowych i czy jest to zależne od rodzaju umowy między agencją a pracownikiem tymczasowym?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone