Sklep
Pracownicy usuwający azbest, a także osoby kierujące pracownikami wykonującymi prace w narażeniu na działanie pyłów azbestów, powinni podczas szkolenia okresowego bhp poznać zasady bezpiecznej i higienicznej pracy w kontakcie z wyrobami zawierającymi azbest. Powinni wiedzieć również jakie zabezpieczania stosować przy usuwaniu wyrobów azbestowych. Bardzo ważnym tematem podczas szkolenia jest także kwestia zagrożeń dla zdrowia jakie niosą pyły azbestu. O tym, w jakim stopniu pracownicy przyswoili wiedzę z powyższych zagadnień możesz przekonać się przeprowadzając egzamin na koniec szkolenia. Aby ułatwić Ci to zadanie przygotowaliśmy test z powyższej tematyki, który możesz wykorzystać.
Podczas szkolenia okresowego pracowników narażonych na hałas lub drgania mechaniczne należy omówić tematykę związaną z chorobami spowodowanymi działaniem hałasu lub drgań mechanicznych, a także zasady profilaktycznej opieki zdrowotnej. Pracownicy po skończonym szkoleniu powinni wiedzieć, w jaki sposób hałas lub drgania mechaniczne mogą wpływać na ich zdrowie. Powinni mieć również świadomość, w jaki sposób powinna wyglądać ich profilaktyczna opieka zdrowotna. Dlatego też po skończonym szkoleniu okresowym bhp należy sprawdzić zakres wiedzy pracowników z tej tematyki. W tym celu możecie skorzystać z przygotowanego przez eksperta testu wraz z kluczem odpowiedzi.
W spółce z o.o. jest dwóch wspólników, jeden z nich pracuje (umowa o pracę) na etacie. Jakie szkolenia BHP powinni posiadać?
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy
Resort rozwoju nadal pracuje nad pakietem ułatwień dla przedsiębiorców, w którym proponuje zmiany w zakresie przepisów bhp. Dotyczą one zniesienia obowiązku szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjno-biurowych oraz poszerzenia kręgu pracodawców mogących samodzielnie wykonywać zadania służby bhp w swoich firmach. Zdaniem ekspertów zmiany idą w dobrym kierunku, jednak mogą okazać zbyt ryzykowne i negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo pracowników.
Ministerstwo rozwoju nie wycofuje się z propozycji zmian, w zakresie szkoleń okresowych bhp pracowników administracyjnych i podwyższenia limitu zatrudnienia z 20 do 50 pracowników, który umożliwia pracodawcy wykonywanie samodzielnie zadań służby BHP, mimo nieprzychylnych opinii zarówno PIP, organizacji Pracodawcy RP; OPZZ i NSZZ Solidarność. Poznaj zastrzeżenia tych organizacji wobec projektu resortu rozwoju.
Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
W zakładzie jest stanowisko pracy prokurenta, jako zarządzającego zakładem, i jest wicedyrektor zakładu. Czy wobec tego wicedyrektor musi odbyć szkolenie okresowe z bhp dla pracodawców, czy wystarczy szkolenie dla kadry kierowniczej? Kto może takie szkolenie przeprowadzić?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Już za niespełna miesiąc we Wrocławiu odbędzie się spotkanie ekspertów-praktyków BHP, na którym najwyższe standardy BHP prezentowane będą przez dwa nowoczesne zakłady produkcyjne. Jeszcze możesz wciąć udział w tym wydarzeniu, którego patronem medialnym jest Portal BHP. Poznaj szczegóły dotyczące tego wydarzenia.
35 % wszystkich wypadków w pracy to upadek osoby z wysokości, a co czwarty pracownik ulega wypadkowi w ciągu pierwszego tygodnia zatrudnienia – wynika z danych PIP. Praca na wysokości należy do zajęć szczególnie niebezpiecznych. Firma 3M Poland chcąc zwrócić uwagę na ten problem zorganizowała II Konferencję pt. „Bezpieczna i świadoma praca na wysokości”. Patronat honorowy nad konferencją objęli: Elżbieta Rafalska, minister pracy, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia oraz Główny Inspektor Pracy.
Resort rozwoju opracował nowy pakiet zmian w przepisach mający na celu wprowadzenie uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. W projekcie zmian niektórych ustaw znalazła się również propozycja wprowadzenia zmiany przepisów w Kodeksie pracy w zakresie dotyczącym szkoleń okresowych bhp i samodzielnego prowadzenia spraw bhp w firmie przez pracodawcę. Zobacz, jak ministerstwo uzasadnia swoje propozycje w tym zakresie.
Czy specjalista ds. bhp mający ukończone studia podyplomowe bhp i wieloletni staż w zakresie wykonywania zadań służby bhp oraz działalności szkoleniowej w zakresie bhp może w ramach prowadzonego szkolenia okresowego bhp omawiać tematykę związaną z ochroną p.poż.?
Jan Pióro specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Inwestycje w innowacje to od zawsze kluczowe działanie strategiczne firmy 3M. Dziś firma może poszczycić się otwarciem Centrum Szkoleniowego 3M we Wrocławiu. To najnowszy projekt firmy, który wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracy, szczególnie w zakresie obsługi maszyn i urządzeń. Tu pracownicy klientów 3M będą mogli poznać działanie systemów obróbki ściernej, produktów do napraw blacharsko-lakierniczych czy też środków ochrony indywidualnej.
Bezpieczne wykonywanie pracy wymaga nie tylko właściwych kwalifikacji i umiejętności ale i również właściwej wiedzy z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy. Mimo, iż problematyka z zakresu szkoleń bhp jest w miarę kompleksowo uregulowana przepisami, wielu pracodawców ma uzasadnione wątpliwości w zakresie prawidłowego wypełniania względem pracowników obowiązków dotyczących w szczególności szkoleń wstępnych.
Sebastian KryczkaPrawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
W tym artykule znajdziesz:
W zeszłym roku pracownicy wzięli udział w szkoleniu wstępnym dostępu ogólnego prace powyżej 3m organizowanego przez firmę zewnętrzną. Oprócz tego przeszli szkolenie bhp. Czy w związku z tym pracodawca jest zobligowany i w tym roku skierować pracowników na szkolenie okresowe przypominające do prac powyżej 3m? Czy takie przypomnienie wiedzy będzie właściwe?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik,wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Kiedy należy wykonać szkolenia alpinistyczne pracowników wykonujących pracę na wysokości? Czy pracownik pracujący na wysokości pow. 5m wystarczy jeśli posiada badania lekarskie do pracy powyżej 3m i szkolenie BHP dla stanowisk robotniczych przy pracach szczególnie niebezpiecznych?
Lesław Zieliński
były główny inżynier zarządzania
bezpieczeństwem pracy, rejestrowany
audytor pomocniczy SZBP wg ISRS
W Twojej firmie pracownicy wyposażani są w odzież i obuwie robocze. Pewne kwestie w związku z tym budzą Twoje wątpliwości? Z uwagi na ten obowiązek masz pytania? Zastanawiasz się, jak te kwestie regulują przepisy? Zapraszamy na bezpłatne szkolenie on-line – Odzież i obuwie robocze – obowiązki pracodawcy, podczas którego będziesz miał okazję zadania pytania ekspertowi. Już dziś zapisz się na szkolenie, które odbędzie się w Twoim komputerze, w dowolnie wybranym przez Ciebie miejscu.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone