Sklep
Zdarzenie, jakiemu uległ pracownik w czasie podróży służbowej, w trakcie części rekreacyjnej zaplanowanego spotkania, jest wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy w rozumieniu art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 7 maja 2014 r. (sygn. akt III AUa 1681/13).
Aneta Mościcka
Tym razem analizujemy wypadek, w którym choć ciężko zostali poszkodowani dwaj pracownicy, inspektor bhp nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości po stronie pracodawcy. Natomiast zespół powypadkowy musiał wykazać się dociekliwością w ustalaniu faktów i przyczyn wypadku. Ten przypadek to przykład jak nietypowe potrafią być przyczyny wypadków. Sprawdź, co zatem wydarzyło się na terenie budowy?
Jak pokazują statystyki wypadki przy pracy zdarzają się najczęściej osobom młodym, o krótkim stażu pracy i niedoświadczonym. Dlatego też pracownicy Ci bezwarunkowo powinni przejść szkolenia bhp, a ich praca powinna być nadzorowana. Właśnie tego zabrakło w przypadku pracownika firmy montującej wentylację, który używając niewłaściwych narzędzi uległ wypadkowi przy pracy. Poznaj analizę tego wypadku.
Pracownik (pokojowa) w czasie pracy doznał postrzału pleców. Dostarczył po 4 dniach zwolnienie lekarskie twierdząc, że urazu nabawił się w czasie podnoszenia ciężkiego przedmiotu (łóżko). Czy możemy to uznać za wypadek bez diagnozy specjalisty (neurolog)?
Tomasz Zwolak prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy
Brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach pracy może być tragiczny w skutkach. Wynika tak z analizy śmiertelnego wypadku przy pracy. Stan wentylacji, szczególnie w okresie grzewczym w jednostkach z własnym systemem grzewczym – kotłownią – ma ogromne znaczenie dla zdrowia i życia pracowników. Dwutlenek węgla – czad, to tzw. cichy morderca. Sprawne systemy wentylacyjne mogą uchronić przed nim pracowników.
Z punktu widzenia kwalifikacji wypadku przy pracy nie można traktować stresu jako jego wyłącznej przyczyny zewnętrznej. Stres związany z wykonywaniem obowiązków pracowniczych jest cechą tych obowiązków i jako taki nie może być uznany za zewnętrzną przyczynę wypadku, chyba że jego gwałtowny charakter jest wynikiem nietypowych warunków pracy – orzekł Sąd Najwyższy.
Każdy pracownik wykonując swoje zadania podejmuje odpowiednie działania. Są jednak zawody, np. elektromonter, w których decyzja o takim a nie innym działaniu powinna być podjęta na podstawie znajomości odpowiednich instrukcji bhp, zasad i przepisów bhp, a także wiedzy i doświadczenia. Czasami jednak coś zawodzi, czegoś brak. Skutkiem tego może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń np. wypadku przy pracy.
Prace ziemne w wykopie zaliczane są do prac szczególnie niebezpiecznych, o czym zdaje się zapomniał jeden z przedsiębiorców podczas wykonywania studzienek kanalizacyjnych. Skutkiem tego, prowadzenie tych prac zakończyło się niestety tragicznie dla dwóch zleceniobiorców. Zobacz jak niewłaściwa organizacja pracy i lekceważenie przepisów bhp stało się przyczyną śmiertelnego wypadku przy pracy.
Wiedza zdobyta na podstawie analiz wypadków ma duże znaczenie dla podejmowania działań prewencyjnych. Dlatego warto poznać analizy różnych zdarzeń wypadkowych, aby móc zareagować wcześniej, podejmować odpowiednie działania, zanim zdarzy się wypadek. Ten materiał przedstawia analizę wypadku przy pracy pomocnika montera kotłowego podczas ręcznego montażu rur do otworów szkieletu obudowy modułu sita kotłów grzewczych.
Rano o godzinie 7.00 pracownik potknął się i bolała go noga. Zgłosił wypadek swojemu przełożonemu o godzinie 10.00 lecz powiedział, że nic takiego się nie stało i kontynuował pracę normalnie bez konsultacji lekarza. Następnego dnia o godzinie 15.00 poinformował kierownika, że właśnie wraca z SOR ponieważ noga spuchła i ma zwolnienie lekarskie. Czy zdarzenie takie można uznać za wypadek mimo, że do końca zmiany pracownik normalnie pracował – zgłaszając potknięcie kierownikowi.
Jan. M. Piórospecjalista w zakresie prawa pracy,biegły sądowy w dziedzinie bhpprzy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Analizę wypadku przy pracy przeprowadza się po to, aby wyciągnąć wnioski i podjąć działania prewencyjne. Niestety, wiele wypadków ma znacznie głębiej ukryte przyczyny pośrednie. Podczas badania wypadków przy pracy wykrywa się również wiele nieprawidłowości, które mogą przyczyniać się do zaistnienia wypadku przy pracy. Zobacz, co podczas kontroli w związku z wypadkiem młodego cieśli wykrył inspektor pracy.
Zgodnie z art. 304 § 3 Kodeksu pracy obowiązki przewidziane w art. 207 § 2 Kodeksu pracy spoczywają na podmiocie niebędącym pracodawcą (przedsiębiorcy) a organizującym pracę osób fizycznych zatrudnionych na innej podstawie niż stosunek pracy, także w ramach stosunków niepracowniczych, w tym umów zlecenia – orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z10 kwietnia 2015 r. (sygn. akt I ACa 1002/14).
Jak pokazują statystyki i badania wypadkom przy pracy ulegają najczęściej pracownicy młodzi oraz pracownicy z dużym doświadczeniem. Jednych gubi niewiedza i brak doświadczenia a drugich rutyna i zuchwałość. A co zgubiło stolarz budowlanego, który stracił 3 palce? Co dodatkowo odkrył inspektor pracy podczas analizy wypadku przy pracy? Poznaj konsekwencje kontroli po wypadku w zakładzie pracy.
Jaka musi wystąpić przyczyna zewnętrzna aby uznać zawał serca jako wypadek przy pracy?
Jan Pióro, specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Stwierdzenie w wyroku karnym, że winnym nieumyślnego spowodowania śmierci jest pracownik zakładu pracy poprzez nieprzeprowadzenie instruktażu stanowiskowego, powoduje, że nie jest możliwe, aby wyłączną winą obciążyć poszkodowanego za zaistniały wypadek, a jedynie można rozważyć jego przyczynienie się do powstania szkody – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 14 lipca 2015 r., sygn. akt II PK 86/14
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone