Sklep
Kierowca zatrudniony w polskiej firmie przewozowej doznał urazu głowy podczas dobowego odpoczynku (prawdopodobnie upadł podczas wchodzenia do kabiny – był pod wpływem alkoholu – lub, jak twierdzi sam poszkodowany, został uderzony w głowę przez nieznajomego, z którym pił kawę przy samochodzie). Przepisy WE z 2002 r. i 2006 r. oraz ustawa z 2004 r. o czasie pracy kierowców mówią, że dobowy odpoczynek kierowcy nie jest czasem pracy. Czy to zdarzenie może nie być uznane za wypadek przy pracy, jako że miało miejsce podczas czasu nie będącego czasem pracy zgodnie z przepisami?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy i bhp
Pracownik fizyczny w gospodarstwie rolnym uległ wypadkowi przy pracy, w wyniku którego nastąpiła amputacja palca środkowego. Czy w tym przypadku należ traktować to jako wypadek ciężki?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Jaka instytucja może udzielić zespołowi powypadkowemu informacji na temat skutków wypadku przy pracy (czy w ogóle wystąpił uraz i jaki to uraz)? Zespół powypadkowy otrzymał od poszkodowanego kartę informacyjną ze szpitala. Szpital natomiast odmówił udzielenia odpowiedzi powołując się na ustawę o ochronie praw pacjenta, podkreślając, że na tego typu informację zgodę musi wyrazić pacjent (poszkodowany). Z uwagi na fakt, że żaden z członków zespołu powypadkowego (pracownik służby BHP i Społeczny Inspektor Pracy) nie posiada wykształcenia medycznego, z zapisów powyższej karty nie można było stwierdzić, czy jakikolwiek uraz wystąpił. Jak w takim razie zespół powypadkowy, w związku z prowadzonym postępowaniem, może zasięgnąć opinii lekarza w zakresie niezbędnym do oceny rodzaju i skutków wypadku?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Pracownica zgłosiła wypadek w pracy, pracodawca pojechał do lekarza z poszkodowaną celem stwierdzenia obrażeń i udzielenia zwolnienia lekarskiego. Lekarz jednak orzekł, że pracownicy nic się nie stało, nie ma urazu i nie daje jej zwolnienia lekarskiego. Jak powinien postąpić pracodawca, czy ma sporządzać protokół powypadkowy? Jak należy postąpić i gdzie i w jakiej formie to odnotować?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Dopuszczenie przez pracodawcę pracownika do pracy na podstawie wadliwego orzeczenia lekarskiego może stanowić zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy tylko wówczas, gdy zdarzenie wypadkowe nastąpiło przy wykonywaniu pracy przeciwwskazanej ze względu na stan zdrowia pracownika. – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 3 lipca 2007 r. sygn. akt. I UK 35/07
Anna Słowińska
Vox Poland Pomoc Prawna
Jak należy rozumieć zwrot „w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności” odnosząc się do wypadków przy pracy i w drodze z pracy do domu?
Pracownik przyjechał do pracy. na parkingu przed bramą wjazdową do zakładu pracy przewrócił się i uległ wypadkowi. Czy takie zdarzenie należy zakwalifikować jako wypadek w drodze do pracy, czy wypadek w pracy? Z wcześniejszych wyjaśnień ekspertów przeczytałem, że droga do pracy kończy się z chwilą przekroczenie bramy zakładu pracy lub po wejściu do budynku, w którym znajduje się miejsce pracy pracownika. W tym przypadku pracownik nie przekroczył jeszcze bramy zakładu pracy.
Halina GóralskaSpecjalista ds. bhp, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Pracownik Agencji Pracy Tymczasowej (pochodzenia ukraińskiego) wykonuje pracę u "użytkownika" na podstawie umowy zlecenie z APT. Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Do wypadku doszło prawdopodobnie z winy pracownika poszkodowanego. Po wyjściu ze szpitala poszkodowana wyjechała na Ukrainę, do domu. Nie ma możliwości przesłuchania go. Czy należy w postępowaniu powypadkowym pominąć zebranie informacji od poszkodowanego? Czy należy sporządzić kartę wypadku w oparciu jedynie o informacje uzyskane od świadków pośrednich (bezpośrednich nie było) i monitoringu? Czy należy postępowanie zawiesić? Poza tym, brak wyjaśnień poszkodowanej uniemożliwia zakładowi jednoznaczne stwierdzenie jej wyłącznej winy.
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Organizujemy czasami w firmie wyjazdy integracyjno-szkoleniowe. W związku z tym mam pytanie, czy gdyby podczas takiego wyjazdu, któryś pracownik uległ wypadkowi, to czy będzie to wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy, czy w ogóle możemy to zakwalifikować jako wypadek na takim wyjeździe?
Gł. Specjalista ds. BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Nie w każdym przypadku dopuszczenie pracownika do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stanowi przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy. Taka możliwość istnieje jednak, przyjęcie wystąpienia tak określonej przyczyny zewnętrznej wypadku uzależnione jest w każdej sprawie indywidualnie od konkretnych okoliczności faktycznych. - stwierdził Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 28 czerwca 2016 r. sygn. akt III AUa 174/16.
Kinga Grodzicka-Lisek
Mimo że odbywający staż u pracodawcy nie zawiera z pracodawcą umowy o pracę, to faktycznie świadczy u niego pracę. Choć nie dochodzi do zawarcia stosunku pracy, nie znaczy to jednak, że na pracodawcy nie ciążą obowiązki wobec stażysty w zakresie bhp. Stażysta może np. ulec wypadkowi przy pracy. Jakie wówczas obowiązki spoczywają na pracodawcy? Oto wskazówki, jak przeprowadzić postępowanie powypadkowe stażysty.
Waldemar Klucha specjalista ds. bhp
Z tego tekstu dowiesz się:
Proszę o poradę odnośnie następującej sytuacji. ZUS nie uznał pracownikowi zdarzenia jako wypadku przy pracy uzasadniając to tym, że w wywiadzie lekarskim pracownik poinformował lekarza, iż do urazu doszło w domu. W tym momencie ZUS ma rację. Niemniej jednak zdarzenie miało miejsce w pracy, co zostało ustalone przez zespół powypadkowy. Pracownik tłumaczy się, że nie istotne jest co powie lekarzowi, dla niego ważne było tylko to żeby uratował mu palec. Pracownikowi w ZUS powiedziano iż nie ma szans na zmianę decyzji. W dokumentach mam zdarzenie zarejestrowane jako wypadek przy pracy (o decyzji ZUS wiem od pracownika). Czy w związku z tą sytuacją mam podejmować jakieś działanie i ewentualnie jakie? Czy zostawić to pracownikowi?
Halina Góralska
Zespół powypadkowy uznaje zdarzenia za wypadek przy pracy i przyznajemy pracownikowi 100% wynagrodzenia z funduszu wypadkowego, gdyż zespół uznał, iż pracownik nie spowodował wypadku umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa. Po kilki miesiącach ZUS zakwestionował to i cofnął świadczenia. Co można w takiej sytuacji zrobić? Czy mogą być różne interpretacje przepisów eksperta bhp oraz ZUS-u?
Jan M. Pióro specjalista z zakresu prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Jeżeli zdarzenie spełnia warunki definicji wypadku, ale poszkodowana po odłączeniu zabezpieczeń przystąpiła do ręcznego usunięcia zatoru w urządzeniu i podczas tej czynności nie zachowała należytej ostrożności i przyczyniła się do spowodowania urazu, to czy można nie uznać tego zdarzenia jako wypadek? Podczas badania okoliczności zdarzenia stwierdzono, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub w skutek rażącego niedbalstwa. Jakie wówczas wskazać dowody?
Bohdan Michalski specjalista w zakresie prawa pracy, biegły sądowy w dziedzinie bhp przy Sądzie Okręgowym w Warszawie
Pracownik w czasie pracy przemieszczał się między dwoma miejscowościami (w tym dniu pracował w dwóch miejscach). Wysiadł z busa i przesiadł się na swój rower, którym zamierzał dojechać na miejsce pracy. W czasie tej drogi wywrócił się z roweru doznając urazu kolana. Przebywa na zwolnieniu lekarskim. Rower nie jest jego narzędziem pracy. Ten rower wykorzystuje jedynie prywatnie na dojazdy z dworca bus do pracy. Czy mogę uznać to zdarzenie za wypadek w pracy? Czy raczej nie powinien się tym rowerem przemieszczać bo pracodawca nie dał mu takiego narzędzia?
Mariusz ForemniakGł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone