Sklep
W przypadku wypadku przy pracy jednym z obowiązków pracodawcy jest wstrzymanie pracy i zabezpieczenie maszyn i innych urządzeń technicznych przed ich uruchomieniem do czasu ustalenia okoliczności oraz przyczyn wypadku. Natomiast po dokonaniu oględzin miejsca wypadku oraz po sporządzeniu, jeśli zachodzi potrzeba, szkicu lub fotografii miejsca wypadku pracodawca wyraża zgodę na uruchomienie maszyn i innych urządzeń technicznych lub dokonanie zmian w miejscu wypadku. Takie wyrażenie zgody na uruchomienie powinno być wydane w formie pisemnej. Wzór takiego dokumentu, gotowy do wykorzystania, przygotował ekspert Portalu bhp.
W którym miejscu należy wpisać adnotacje o winie pracownika sporządzając kartę wypadku w drodze z pracy? Do wypadku doszło z winy pracownika, został ukarany mandatem karnym, ewidentnie przyczynił się do zdarzenia. Nie mogę znaleźć miejsca gdzie wpisujemy winę (jak przy protokole wypadkowym), więc jak to należy zrobić? Poza tym, jak wina poszkodowanego pracownika wpływa na wysokość wynagrodzenia przy zwolnieniu lekarskim, czyli czy to ma wpływ na 100% bądź 80% świadczenia?
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy
W firmie dochodzi do wypadku. Pracownik przewożony na przeciwwadze wózka widłowego spadł na podłogę, wózek najechał na nogę pracownika, doszło do złamania kości. Zespół powypadkowy ocenił sytuację wożenia pracownika jako rażące niedbalstwo i tak zaprotokołował. Pracownik został poinformowany telefonicznie o treści protokołu. Poszkodowany w wypadku pracownik odwołuje się do protokołu tłumacząc, że z jego strony nie było to rażące niedbalstwo oraz tłumacząc sytuację pospiechem i wykonywaniem poleceń służbowych. W związku z powyższym protokół nie został przez niego podpisany. Czy pracodawca może zatwierdzić protokół bez podpisu poszkodowanego? Czy użytkowanie w opisany sposób wózka jezdniowego obliguję pracodawcę do uznania takiego zachowania jako rażące niedbalstwo?
Czy zdarzyła Ci się sytuacja, gdy lekarz zakwalifikował wypadek jako lekki a pracownik stracił część ciała, np. palec? Przecież utrata części ciała, to zeszpecenie lub zniekształcenie ciała, co kwalifikuje ten wypadek przy pracy jako ciężki. Zastanawiasz się, kto w takim przypadku ma rację – lekarz czy przepisy? A wreszcie, co w takiej sytuacji ma zrobić zespół powypadkowy, jak zakwalifikować wypadek? Poznaj zależności w tej kwestii.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaka jest rola lekarza w kwalifikowaniu skutków wypadku przy pracy?
Jak zespół powypadkowy dokonuje oceny ciężkości wypadku przy pracy?
Kiedy możemy mówić o ciężkim wypadku przy pracy?
W przypadku powództwa pracownika o ustalenie wypadku przy pracy niedopuszczalne jest równoczesne orzekanie przez sąd pracy, na wniosek pracodawcy, że do wypadku przy pracy doszło wyłącznie z winy poszkodowanego pracownika (...), jeżeli pozwany pracodawca nie wytoczył pracownikowi powództwa wzajemnego o ustalenie, że nie będzie ponosił uzupełniającej odpowiedzialności cywilnoprawnej za skutki spornego wypadku przy pracy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 1 grudnia 2016 r., sygn. akt. I PK 290/15.
Autor – Anna Słowińska
prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Vox Poland Pomoc Prawna
Pracodawca i zakład – na którego terenie pracownicy tego pracodawcy wykonywali czynności zlecone umową – ponoszą odpowiedzialność solidarną za szkodę wyrządzoną pracownikowi poszkodowanemu w wypadku przy pracy, jeżeli oba te podmioty odpowiadają na podstawie art. 435 kodeksu cywilnego – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 11 marca 2004 r., sygn. akt II UK 260/03.
Anna Słowińska
prawnik Vox Poland Pomoc Prawna
Brak nadzoru ze strony pracodawcy nad sposobem wykonywania pracy przez pracownika w pierwszym dniu jego zatrudnienia w ramach umowy na okres próbny, może stanowić jedną z przyczyn zaistniałego wypadku przy pracy uzasadniającą przyjęcie odpowiedzialności na podstawie art. 415 k.c. – orzekł Sąd Apelacyjny w wyroku z 30 grudnia 2014 r. sygn. akt. III ApA 11/14.
Prawnik
Pracownica w trakcie pracy ,wstała od biurka i udała się do toalety. Idąc korytarzem źle stąpnęła lewą nogą na posadzce korytarza – posadzka w dobrym stanie – i w wyniku tego doszło do skręcenia nogi w stawie. Jak zakwalifikować to zdarzenie – jako wypadek w pracy czy wypadek traktowany na równi z wypadkiem w pracy?
Mariusz Foremniak
Gł. Specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp.
Związek wypadku z pracą należy rozpatrywać w kategoriach jedności miejsca i czasu wykonywania pracy, obowiązków wynikających lub związanych z zawartym stosunkiem obligacyjnym oraz zaistniałego zdarzenia wypadkowego. W celu stwierdzenia istnienia lub zerwania związku z pracą decydujące znaczenie ma zachowanie się pracownika, który uległ wypadkowi orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 11 sierpnia 1994 r. sygn. akt II PRN 1/94.
Kto sporządza kartę wypadku gdy wypadkowi ulegnie osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, a zatrudniona jest na podstawie umowy cywilnoprawnej (tzw. umowa kontraktowa)?
Na podstawie skierowania do pracy (w porozumieniu z aresztem) zatrudniamy więźniów z aresztu karnego. Pracownicy Ci przeszli szkolenia wstępne i stanowiskowe w naszej firmie. Ostatnio jeden z więźniów doznał wypadku przy pracy podczas dźwigania i przebywa na L4. Proszę o informację, czy w tej sytuacji ja mam to sklasyfikować jako wypadek przy pracy i czy mam przeprowadzić postępowanie powypadkowe, czy leży to po stronie zakładu karnego?
Prawnik, ekspert prawa pracy
Pracownicy byli na delegacji i w czasie wolnym w niedzielę wyszli z miejsca zakwaterowania i przechodząc przez jezdnię zostali potrąceni przez samochód. Skutkiem tego zdarzenia była ich śmierć w szpitalu. Czy w zaistniałej sytuacji protokół powypadkowy powinienem zrobić zaraz po zdarzeniu czy czekać na rozstrzygnięcie przyczyn wypadku przez policję i prokuraturę? Osoby poszkodowane prawdopodobnie byli pod wpływem alkoholu.
Wprawienie się pracownika w stan nietrzeźwości w czasie odbywania drogi z miejsca wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy do siedziby pracodawcy środkiem lokomocji należącym do pracodawcy i kierowanym przez innego pracownika nie wyłącza pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w rozumieniu ustawy wypadkowej – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z w 6 marca 2014 r. sprawie sygn. akt I PK 198/13.
Pracownik zgłasza wypadek przy pracy lecz nie ma żadnego zaświadczenia od lekarza o urazie. Pracownik złożył dokument na dziennik Prezesa o wypadku przy pracy. Czy należałoby w formie pisemnej odpowiedzieć pracownikowi, że wypadek nie zostaje uznany z braku wystąpienia urazu? Czy wymagane jest w takim wypadku wypełnienie protokołu powypadkowego?
Kinga Grodzicka- Lisek prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i bhp
Pracownik zgłosił wypadek w pracy – niestety zgłosił go przynosząc ZUS ZLA na 7 dni wydane przez lekarza chirurga (zdarzenie miało miejsce 21.09. o godz. 13.00, zwolnienie od 22.09.) Według pracownika w trakcie pracy na budowie osunęła mu się ziemia i wpadł w wykop o głębokości około 1m powodując ból, a później opuchliznę nogi. Nie zgłosił nic zdarzenia, skończył zmianę roboczą. Pracownik nie ma żadnej dokumentacji potwierdzającej uraz – karty informacyjnej bądź czegokolwiek. Brak też bezpośrednich świadków wypadku. Co zrobić w takiej sytuacji? Uznać opuchliznę jako uraz?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone