Sklep
Wypadek przy pracy rodzi określone obowiązki, zarówno po stronie pracodawcy, jak i osoby poszkodowanej – zakładając, że zdarzenie nie nosi cechy wypadku śmiertelnego ze skutkiem natychmiastowym. Jednym z obowiązków pracodawcy, jest zawiadomienie o wypadku przy pracy osoby wskazanej przez pracownika w treści kwestionariusza osobowego. Pamiętajmy jednak, że tak osoba musi zostać wskazana i wyrazić zgodę na przetwarzanie jej danych na potrzeby wypełnienia obowiązku informacyjnego.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Wypadek przy pracy w każdej firmie oznacza szereg czynności dla pracodawcy, służby bhp. Szczególnie w przypadku wypadków śmiertelnych lub ciężkich rodzą się dodatkowe obowiązki. Taki wypadek trzeba zgłosić do PIP i należy spodziewać się kontroli powypadkowej oraz zbadania jego okoliczności przez inspektora PIP. Na co w takim przypadku zwróci uwagę inspektor? Z czym pracodawcy mają największy problem, a co odbija się na wypadkowości?
Kinga Grodzicka-Lisek
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:
prawidłowo wywiązać się z obowiązków ciążących na pracodawcy w przypadku śmiertelnego czy ciężkiego wypadku przy pracy i uniknąć kary;
przygotować się na kontrolę powypadkową inspektora PIP i zwrócić uwagę na badane bez niego obszary;
poznać najczęstsze nieprawidłowości mające wpływ na wypadkowość w polskich firmach i podjąć odpowiedzenie działania zapobiegawcze.
Pracodawca, dysponujący zakładem produkcyjnym, odpowiada na zasadzie ryzyka, co oznacza, że musi wykazać wyłączną winę pracownika w spowodowaniu wypadku przy pracy, aby uwolnić się od odpowiedzialności cywilnej, w razie stwierdzenia uchybień w zakresie bhp, pracodawca zobowiązany jest także do wypłaty zadośćuczynienia za krzywdy psychiczne, które wypadek wyrządził pracownikowi – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Michał Culepa
Kto może być współodpowiedzialnym za wypadek pracownika przy pracy, gdy pracownik zostanie oddelegowany czasowo do innej pracy u tego samego pracodawcy, np. z działu produkcji do działu magazynu? Zakładając że każdy z tych działów ma odrębnego przełożonego (kierownika). Czy zatem odpowiadał będzie przełożony strukturalny, czy przełożony na czas oddelegowania?
Czy świadkiem zdarzenia może być Społeczny Inspektor Pracy, który jest również członkiem zespołu powypadkowego?
Halina Góralska Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Jeżeli zachowanie pracodawcy po wypadku przy pracy, którego przyczyną było niezapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, urągało zasadom współżycia społecznego, jego zarzut przedawnienia części roszczeń poszkodowanego pracownika może nie zostać uwzględniony mimo upływu czasu. Ponadto na wysokość zadośćuczynienia nie ma wpływu sytuacja finansowa pracodawcy, który nie zachowując przepisów bhp przyczynił się do wypadku przy pracy.
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Problem niebezpiecznych zdarzeń związanych z pracą, w wyniku których nikt nie doznaje urazu, nie ma poszkodowanych, pojawia się w wielu firmach. Często wówczas nasuwają się pytania, jak zakwalifikować takie zdarzenie, jakie rodzi ono obowiązki, czy wymaga sporządzenia jakiejś dokumentacji, podjęcia działań ze strony służby bhp lub pracodawcy? Mając na uwadze powyższe wątpliwości, przygotowaliśmy szkolenie, które przybliży i wyjaśni problematykę sytuacji potencjalnie wypadkowych.
Wykonywanie pracy w formie telepracy nie wyłącza możliwości wystąpienia zdarzenia które może być oceniane w kategoriach wypadku przy pracy. Gdy praca jest wykonywana w domu telepracownika ustalenie związku wypadku z pracą nie jest sprawą łatwą. Czy zatem pracodawca oraz pracownik, zabiegający o wykonywanie pracy w formie telepracy, mogą się umówić, że wszelkie nieprzewidziane zdarzenia, które w normalnych warunkach wymagają podjęcia postępowania powypadkowego, są wyłącznie prywatną sprawą zatrudnionego?
Czy zespół cieśni nadgarstka można uznać za wypadek przy pracy?
Sylwia Oziębło-Brzykczy audytor systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy
Czy można uznać szkolenie bhp za odbyte, gdy pracownik uległ wypadkowi podczas drugiego dnia przeprowadzanego instruktażu stanowiskowego bhp?
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i bhp
Wypadek przy pracy z udziałem pracownika, który nie jest formalnie zatrudniony przez pracodawcę, na terenie którego doszło do zdarzenia powoduje, że postępowanie powypadkowe jest procesem wymagającym właściwego współdziałania pracodawców. Zasadą jest, że postępowanie powypadkowe prowadzone jest wówczas przez zespół powołany przez pracodawcę poszkodowanego. Jednak na wniosek pracodawcy istnieje możliwość przejęcia obowiązków związanych z ustalaniem okoliczności i przyczyn zdarzenia przez pracodawcę, na terenie którego doszło do wypadku. Zastanówmy się, kiedy taki wniosek powinien być złożony?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Czy poszkodowany w wypadku ma obowiązek przekazania zespołowi powypadkowemu oryginały dokumentów medycznych, np. wypis ze szpitala, zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne?
Tomasz Zwolak
Specjalista ds. prawa pracy
Jak wygląda procedura powypadkowa, w sytuacji gdy pracownik z Ukrainy zatrudniony na umowę o pracę w Polsce jako kierowca, miejsce świadczenia pracy UE, ulega wypadkowi np. w Niemczech i tam pracownik przebywał w szpitalu? Pracownik następnie wraca do Polski, przekazuje dokumenty z leczenia i wraca na Ukrainę i tam kontynuuje leczenie. Czy zaświadczenie o zdolności do pracy powinien wystawić lekarz w Polsce, czy może lekarz z Ukrainy?
Halina Góralska
Pracownik zgłasza wypadek, ale podane okoliczności jego zaistnienia, czas zdarzenia nie pokrywa się z monitoringiem. Monitoring sugeruje inny potencjalny czas zdarzenia, jednak na obrazie nie widać wprost co się wydarzyło. Czy takie sprzeczności mogą być podstawą do nieuznania zdarzenia za wypadek przy pracy?
Czy w postępowaniu powypadkowym mogę, jako argument przytoczyć decyzję Sądu Najwyższego w podobnej sprawie? Jeżeli tak, to w jakiej formie powinno się tego używać?
prawnik, ekspert prawa pracy
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone