Sklep
Cywilnoprawna odpowiedzialność pracodawcy za skutki wypadku przy pracy ma charakter uzupełniający. Pracownik nie może dochodzić odszkodowania i renty na podstawie art. 444 Kodeksu cywilnego oraz zadośćuczynienia z art. 445 Kodeksu cywilnego przed rozpoznaniem jego roszczeń o świadczenia przysługujące na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – to stanowisko Sadu najwyższego.
Aneta Mościcka
Prawnik, dziennikarz
Jak potraktować wypadek w drodze do pracy w sytuacji kiedy pracownik ma zadaniowy czas pracy? Drogę do pracy nie można porównać do drogi wskazywanej w definicji określającej wypadek w drodze do pracy, ponieważ pracownik był na mieście i z miejsca spożycia posiłku pokonywał drogę najbliższą do pracy na hulajnodze.
Sebastian Kryczka
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Zdarza się, że pracownik w trakcie pracy ma zawał lub udar mózgu. Trzeba przeprowadzić postępowanie powypadkowe i określić czy zdarzenie to będzie wypadkiem przy pracy. W takim przypadku największą trudność sprawia wskazanie przyczyny zewnętrznej wypadku. Poznaj zatem najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego w kwestii ustalenia przyczyny zewnętrznej wypadku przy pracy, szczególnie przy wystąpieniu schorzenia samoistnego. Dzięki temu dokonasz prawidłowej kwalifikacji wypadku.
Poszkodowany, jeżeli jego stan na to pozwala, ma prawo i zarazem obowiązek brać czynny udział w postępowaniu powypadkowym, praktycznie na każdym jego etapie. Uprawnieniem poszkodowanego jest wnoszenie uwag i zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole. Jednak, czy poszkodowany pracownik może w nieskończoność wnosić zastrzeżenia do kolejnych wersji protokołu powypadkowego?
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Jak reagować jeśli wydarzy się zdarzenie zaliczane do potencjalnie wypadkowych? Czy należy wnioskować do kierownictwa o podjęcie działań zapobiegających możliwemu do zaistnienia wypadkowi związanemu z takim zdarzeniem?
Norbert Szymkiewicz
Specjalista ds. BHP i PPOŻ
Czy zdarzenie kiedy personel medyczny zachorował na Odrę po przyjęciu pacjenta do szpitala można uznać za wypadek przy pracy? Na oddział zostaje przyjęta osoba z podejrzeniem Odry. Przy przyjęciu personel powiadamia o zagrożeniu władze szpitala i pielęgniarkę epidemiologiczną. Nic nikt nie zrobił. Po kilku dniach 7 osób z personelu zaczyna chorować na Odrę. Po powrocie ze zwolnienia osoba domaga się uznania zdarzenia zachorowania za wypadek przy pracy. Czy słusznie?
Czy są różnice proceduralne (postępowania powypadkowego) w przypadku wypadku przy pracy stażysty a praktykanta/wolontariusza?
Halina Góralska
Gł. Specjalista ds. bhp wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. sprawiło, iż nie obowiązują już pomocnicze wzory kwestionariuszy dla pracowników. Z nowego proponowanego wzoru kwestionariusza dla pracowników wynika, że uprawnieniem, a nie obowiązkiem, pracownika jest wskazanie osoby kontaktowej. Czy oznacza to, że przetwarzanie danych osobowych takiej osoby na potrzeby związane z wypadkiem przy pracy może odbywać się bez jej udziału – na podstawie swobodnej decyzji pracownika?
Dwóch pracowników uległo wypadkowi w czasie podróży służbowej. Zespół powypadkowy uznał to zdarzenie za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy. Czy w dalszej kwalifikacji wypadku powinniśmy uznać zdarzenie za wypadek zbiorowy czy dwa wypadki indywidualne? Czy jest coś takiego jak wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy zbiorowy? Czy taki wypadek powinniśmy zgłosić do PIP?
Mariusz Foremniak
Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp
Ustalając uszczerbek na zdrowiu w celu określenia kwoty jednorazowego odszkodowania od ZUS podstawą do jego określenia powinna być całość dokumentacji medycznej tworzonej od chwili wypadku, także w innych sprawach dotyczących tego zdarzenia, a nie tylko bieżące badania lekarza orzecznika ZUS czy biegłych sądowych - orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 30 stycznia 2019 r. sygn. II PK 194/17.
Michał Culepa
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Pracodawca-właściciel firmy stolarskiej w dniu wolnym ustawowo od pracy postanowił samodzielnie sprzątnąć pył i kurz, który nagromadził się na hali. Dbając o bezpieczeństwo ppoż. i bhp swoich pracowników od czasu do czasu sam wykonywał te czynności zazwyczaj w dni wolne od pracy np. Niedzielę. W czasie wykonywania tych czynności spadł z drabiny i doznał urazu kręgosłupa. Czy jest to wypadek w pracy? Czy możemy uznać, że do zdarzenia doszło podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej?
Wiele firm przyjmuje stażystów, mogą być to osoby kierowane, np. z Urzędu pracy, czy uczelni. Tak jak każdy inny pracownik także stażysta może ulec wypadkowi podczas pracy, jak i w drodze do/z pracy. W takim przypadku rodzą się pytania, kto sporządza dokumentację wypadku takiej osoby? Jakie dokumenty wypełnić? Czy postępowanie czymś się różni? Usystematyzujmy wiadomości na ten temat. Dzięki temu podjęcie działań przy wypadku stażysty nie będzie stanowić trudności.
Korzyści:
Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci prawidłowo:
wywiązać się z obowiązków i uniknąć konsekwencji złożenia skargi do PIP przez stażystę.
sporządzić dokumentację powypadkową przy wypadku stażysty i uniknąć ewentualnych nakazów inspektora PIP.
realizować obowiązki (w sytuacji wypadku) wobec podmiotu kierującego na staż i utrzymać dalszą współpracę korzystając z pracy stażystów.
Na właścicielu budynku lub mieszkania ciąży obowiązek należytego zabezpieczenia otworów, włazów i wejść do piwnic i innych tego typu pomieszczeń, brak tych zabezpieczeń i choćby poinformowania osób przebywających w budynku czy mieszkaniu o zagrożeniu powoduje odpowiedzialność odszkodowawczą, jeżeli dojdzie do wypadku; nie ma tu znaczenia fakt, że poszkodowany pracuje w branży remontowo-budowlanej – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Michał Culepa Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy
Obecnie w biurach stało się modne tworzenie kolorowych stref odpoczynku z miejscami do gier. Jak ma się to do wypadku przy pracy jeśli w ocenie ryzyka mam charakter pracy biurowej, a wypadek ma zupełnie inny charakter. Pracodawca chce w tych miejscach zamontować drążki do podnoszenia a na ścianie tarcze z rzutkami. Jak zakwalifikować wypadek pracownika w takim pokoju relaksu?
Powzięcie informacji o wypadku, w tym wstępna ocena zdarzenia również w zakresie urazu jakiego doznał pracownik poszkodowany nakazują pracodawcy podjęcie obowiązków wynikających z treści rozporządzenia powypadkowego. Problem w tym, że obowiązująca regulacja nie odpowiada na kluczowe dla bezpieczeństwa poszkodowanego pracownika pytanie – w jakich przypadkach pracodawca powinien sięgnąć po fachową pomoc medyczną?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone