Sklep
Podczas wykonywania pracy zdalnej w czasie epidemii koronawirusa, nawet z domu, może zdarzyć się wypadek. W takiej sytuacji obowiązkiem pracownika zdalnego jest niezwłoczne zawiadomienie o tym fakcie swojego przełożonego. A co ma wówczas zrobić pracodawca? Czy i jak przeprowadzić postępowanie powypadkowe, jeżeli sprawa dotyczy pracy zdalnej? Oto kilka wskazówek, jak przeprowadzić postępowanie powypadkowe w razie wypadku pracownika zdalnego.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Z informacji zawartych w tym tekście dowiesz się:
Dwóch pracowników pobiło się w pracy. Czy pracodawca ma z tego tytułu jakieś obowiązki? Czy poszkodowani mogą zgłosić wypadek przy pracy? Jak zakwalifikować takie zdarzenie?
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Pracownik doznał zmiażdżenia ręki. W wyniku toczącego się postępowania powypadkowego zespół powypadkowy, zebrał wszelkie dowody, także z opinii lekarskie, i podjął decyzję, że uznaje wypadek za ciężki. Nie zgadza się z tym pracodawca. Nie podpisał protokołu i kazał zmienić klasyfikację zespołowi powypadkowemu. Co w takiej sytuacji powinien zrobić zespół, jeśli według niego, zarówno opinia lekarska, jak i całe zdarzenie w tym uraz, wykazują znamiona wypadku ciężkiego? Co jeśli pracodawca ostatecznie nie podpisze tego protokołu?
Pracownik wykonywał pracę zdalną, jednak w celu sporządzenia dokumentacji musiał przyjechać na chwilę do pracy (siedziby zakładu pracy). W trakcie drogi z domu do zakładu pracy uległ wypadkowi. Jak należy zakwalifikować zdarzenie? Czy jako wypadek przy pracy, czy też w drodze do pracy?
Halina Góralska
Jak traktowany byłby wypadek, który zaistniałby w trakcie świadczenia pracy zdalnej z domu pracownika lub w trakcie ograniczenia świadczenia pracy w związku ze stanem epidemii?
Mariusz Foremniak
Często w procesach pracy wykorzystywane są rozmaite substancje chemiczne oraz ich mieszaniny. W takich przypadkach, mimo stosowania właściwych procedur, nie można wykluczyć ryzyka związanego z zatruciem chemikaliami. Pytanie, czy taka sytuacja może być kwalifikowana w kategoriach wypadku przy pracy? Sprawdź, jak kwalifikować takie zdarzenia.
Czy wezwanie karetki pogotowia w czasie pracy do pracownika zwalnia ze sporządzania protokołu powypadkowego?
Co zrobić, gdy pracownik zgłasza się do nas z zapytaniem o procedurę składania wniosku o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy? Czy umiesz udzielić mu odpowiedzi? Czy sam wiesz, jakie dokumenty należy złożyć oraz kto powinien je przekazać do ZUS? Ekspert Portalu BHP wyjaśnia ten problem. Krok po kroku tłumaczy, co należny zrobić, aby wystąpić o jednorazowe odszkodowanie do ZUS za wypadek przy pracy.
Podczas szkolenia zostaną omówione kwestie:
Wypadek komunikacyjny, któremu uległ pracownik zatrudniony w systemie zadaniowego czasu pracy, w czasie jazdy samochodem służbowym, po otrzymaniu i zaaprobowaniu polecenia służbowego obligatoryjnego przybycia do siedziby pracodawcy, w czasie wykonywania tego polecenia służbowego, stanowi wypadek przy pracy, a nie – wypadek w drodze do pracy – orzekł Sąd Najwyższy.
Aneta Mościcka
Zadośćuczynienie nie przysługuje poważnie poszkodowanym członkom rodziny pracownika, który przeżył wypadek przy pracy, nawet w sytuacji, gdy szkody członków rodziny mają związek z wypadkiem przy pracy tego pracownika – tak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.
Michał Culepa
Z wypadkiem przy pracy wiąże się obowiązek wypełnienia odpowiedniej dokumentacji powypadkowej. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeżeli mamy doczynienia z wypadkiem zbiorowym. Oczywiście pamiętamy o sporządzeniu protokołu powypadkowego. Jednak to nie wszystko, trzeba również wypełnić statystyczną kartę wypadku. Tu powstaje pytanie, czy należy sporządzić jedna kartę, czy może kilka kart? Eksperta Portalu bhp wyjaśnia, jak w prawidłowy sposób, wywiązać się w takim przypadku z obowiązku sporządzenia statystyczne karty wypadku przy pracy.
Czy uraz zmiażdżenia stopy i długotrwały pobyt w szpitalu (ok. 2 miesiące) zakończony amputacją palców stopy I-III do paliczków bliższych spełnia kryteria wypadku ciężkiego?
Jeżeli wydarzy się wypadek przy pracy, sporządzenie całej dokumentacji powypadkowej a następnie przekazanie jej właściwym podmiotom może rodzić wiele pytań. Jednio z takich pytań może dotyczyć sposobu przekazywania statystycznej karty wypadku do GUS, w sytuacji gdy zakład pracy nie ma hasła dostępowego do portalu sprawozdawczego GUS. Ekspert Portalu BHP wyjaśnia krok po kroku, jak należy wówczas postąpić.
Wypełnianie dokumentacji po wypadku przy pracy może przysporzyć trudności. Jednym z często pojawiających się pytań w trakcie wypełniania dokumentacji powypadkowej jest czy sporządzać i wysyłać statystyczną kartę wypadku w przypadku wypadku w drodze do/z pracy? Poznaj odpowiedź na to pytanie.
W przypadku śmiertelnego, ciężkiego lub zbiorowego wypadku przy pracy z udziałem pracownika tymczasowego protokół powypadkowy powinien otrzymać inspektor pracy. Problem w tym, że z przepisów nie wynika, kto ma obowiązek przekazania protokołu właściwemu inspektorowi. Czy powinien zrobić to pracodawcy użytkownik, czy może agencja pracy tymczasowej, która jest formalnym pracodawcą dla pracownika tymczasowego?
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone